ABC rozwodu – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

ABC rozwodu – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

sie 25, 2019

Kiedy przychodzimy do prawnika i chcemy się rozwieść zazwyczaj mamy bardzo dużo pytań. Prócz samych spraw proceduralnych, którymi musimy się zająć, wkraczają emocje. Dodatkowo często zdarza się, że jedna ze stron chce ukryć swoje dochody lub nie chce się przyznać do zdrady. Rozwód ma bardzo wiele aspektów i warto przed pójściem do prawnika zapoznać się chociaż z podstawami. Jakie jest ABC rozwodu?

Decyzja o rozwodzie

Zacznijmy od początku, czyli od momentu kiedy decydujemy, że chcemy się rozwieść. Osoba, która wychodzi z takim wnioskiem to powód. Zdarza się, że powód może mieć mocniejszą pozycję negocjacyjną więc nie powinniśmy się obawiać zrobienia pierwszego kroku.

Na wczesnym etapie jedną z najważniejszych decyzji jest ta o zatrudnieniu prawnika. Podjęcie rozsądnej decyzji w tym temacie nie jest łatwe, ponieważ spotkamy wielu adwokatów. Ciężko przeprowadzić rozmowy z nimi wszystkimi. Większość z tych zajmujących się prawem rodzinnym pobiera opłaty za konsultacje, ale ich czas i wysiłek są warte tych pieniędzy. Nie bójmy się zadawać trudnych pytań.

Kiedy rozwodzimy się najlepiej jest postawić na prawnika, który ma doświadczenie zarówno w sprawach rozwodowych, jak i alimentacyjnych. W Toruniu warto zdecydować się na kancelarię adwokacką Aleksandry Krawczyk-Głowackiej. To adwokat, który prowadził naprawdę wiele takich spraw. Dzięki temu jest w stanie zabezpieczyć wszystkie nasze interesy i przeprowadzić cały proces najsprawniej jak to możliwe.

Kiedy sąd może orzec rozwód?

Według polskiego prawa przesłanką do orzeczenia rozwodu jest całkowity rozkład pożycia małżeńskiego. Chodzi tu o zanik więzi duchowej, fizycznej i materialnej. Musimy więc stanąć przed sądem i udowodnić, że więzi te zanikły w sposób całkowity i trwały. Prócz naszej relacji sąd oceni też wpływ rozwodu na nasze małoletnie dzieci, jeżeli je mamy.

Sędzia może nie orzec rozwodu jeżeli będzie on zagrażał dobru naszych dzieci lub byłoby to sprzeczne z powszechnie przyjętymi regułami życia społecznego. Warto wiedzieć, że nie dostaniemy rozwodu jeżeli wnosi o niego strona odpowiadająca całkowicie za rozkład pożycia, chyba że niewinna strona się na niego zgodzi.

Jak długo trwa postępowanie rozwodowe?

Czasami może się wydawać, że sprawa trwa wiecznie. Rozwód może odbyć się polubownie, za porozumieniem stron, lub może być batalią sądową. Jeżeli rozwód ma być z orzeczeniem o winie jednej stron to postępowanie może trwać nawet kilka lat. Wszystko zależy od tego na ile małżonkowie są w stanie się porozumieć, od ilości dowodów i decyzji sądu. Z tego właśnie względu warto się zdecydować na doświadczonego adwokata, w Toruniu to byłaby kancelaria adwokacja Aleksandry Krawczyk-Głowackiej.

Rozwód może przebiegać znacznie szybciej jeżeli mieliśmy podpisaną intercyzę. Jest to umowa przedślubna, która reguluje sprawy majątkowe przyszłych małżonków. Dzięki niej wiele kwestii już na początku postępowania rozwodowego jest uregulowanych.

adwokat toruń rozwody

Jeżeli mamy dzieci to postępowanie rozwodowe również może się przedłużyć. Niezbędne będzie ustalenie praw do opieki nad dziećmi, to z kim będą mieszkać, spędzać wakacje czy święta. Jaka będzie wysokość alimentów? Zwłaszcza, gdy obie strony chcą walczyć o to, by dzieci z nimi mieszkały postępowanie może się przeciągać.

Częstym problemem powiązanym z rozwodem są alimenty. Płacimy je na dzieci, aby partycypować w kosztach utrzymania naszych dzieci, co jest naszym prawnym obowiązkiem. By wyznaczyć ich wysokość niezbędne jest ustalenie kosztów utrzymania dziecka. Często właśnie w tym momencie jeden z małżonków ukrywa swoje dochody, aby maksymalnie obniżyć ich wysokość. To ponownie przedłuża całość postępowania.