Przegląd ofert z Internetu

Co daje adblue? Dlaczego musimy je dolewać?

Co daje adblue? Dlaczego musimy je dolewać?

Lut 18, 2019

Co to jest AdBlue?

Nowoczesne samochody, które zasilane są silnikami Diesla to modele w których stosować trzeba dodatek w postaci AdBlue. Jest to wodny roztwór mocznika instalowany nie tylko w zwykłych, osobowych samochodach, ale także ciężarowych i dostawczych. W zależności od modelu auta jego wlew znajduje się albo w bagażniku, albo pod maską lub obok wlewu paliwa. Co daje tego typu substancja, dlaczego musimy ją dolewać i gdzie możemy to zrobić?

Regeneracja DPFNajprościej rzecz ujmując, AdBlue uczestniczy w procesie oczyszczania spalin – usunięcia z nich szkodliwych dla środowiska tlenków azotu. Jest też bezpieczny dla człowieka. I nie jest, jak myślą niektórzy, dodatkiem do paliwa. Kupić go można na stacjach benzynowych, w sklepach które zajmują się dystrybucją produktów chemicznych do samochodów lub w serwisach samochodowych.

Oczywiście, samo dawkowanie AdBlue zależy od wielu czynników. Nie ma co ukrywać, że oszczędne silniki Diesla mają niemały problem z nadmierną emisją toksycznych substancji. Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym sposobem służącym ich oczyszczaniu jest tak zwany SCR, a więc układ selektywnej redukcji katalitycznej. Jego działanie opiera się na dawkowaniu bezpośrednio do niego wspomnianego już AdBlue. I choć sam preparat nie jest konieczny do pracy silnika, układ został zaprojektowany w ten sposób, by w przypadku braku płynu – po prostu przestać działać. Kiedy więc zabraknie AdBlue, układ się wyłączy.  Zazwyczaj, mniej więcej dwa tysiące kilometrów przed wyczerpaniem się substancji, pojawia się jednak odpowiedni komunikat, który przypomina o tym fakcie. Im jest go mniej, tym ostrzeżenia są oczywiście częstsze i coraz bardziej dosadne w swym przekazie. Z całą pewnością nie należy więc ich ignorować.

Gdzie uzupełnić AdBlue?

AdBlue możemy uzupełnić sami lub przy okazji serwisu poprosić o dolewkę. Taka usługa polecana jest zwłaszcza właścicielom samochodów ciężarowych w których katalizatory mogą zostać zabrudzone na skutek awarii silnika. Nie ma co ukrywać, że za takie czyszczenie zapłacimy o wiele mniej, niż ma to miejsce w przypadku zakupu nowego sprzętu.

Sprawnie działający katalizator i stosowanie AdBlue, to gwarancja obniżonej ilości szkodliwych substancji w spalinach, a co za tym idzie – prawidłowa praca jednostki napędowej.

Czyszczenie DPF, regeneracja DPF

Usuwanie DPFWarszawska firma Pralnia DPF zajmuje się zresztą także naprawa, czyszczeniem i regeneracją DPF. Jak wiadomo, usuwanie DPF jest nielegalne, a właściciel auta z którego zniknął filtr naraża się na wysoki mandat. W przyszłości będzie miał też duże problemy z dokonaniem przeglądu rejestracyjnego i sprzedażą swojego samochodu. Dla tych, którzy dbają o  środowisko, nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że takie samodzielne zmiany prowadzą do powstawania smogu i zanieczyszczeń. Dlatego, zamiast na własną rękę pozbywać się DPF, lepiej postawić na skuteczną i profesjonalną regenerację.

Dzięki czyszczeniu filtrów samochodowych mamy gwarancję przyjemnej jazdy, ekonomicznego zużycia paliwa i ekologicznego użycia samochodu. Czysty filtr przyczynia się bowiem do odzyskania mocy przez pojazd, a co więcej – skutecznie wyłapuje także cząsteczki stałe spalin. Regeneracja DPF niesie więc ze sobą mnóstwo zalet. Szczególnie, jeśli podobnie, jak wspomniana już firma, serwis do którego udamy się po pomoc korzysta z maszyny FCM. Maszyny zapewniającej najwyższą skuteczność tego typu działań.