Erasmus Plus szansą nie tylko dla szkolnictwa wyższego

Erasmus Plus szansą nie tylko dla szkolnictwa wyższego

kw. 24, 2019

Współpraca między państwami ma różne formy a jedną z nich jest możliwość nauki i dzielenia się doświadczeniami dzięki takim programom jak Erasmus czy Erasmus+. Korzystają z nich tysiące osób na całym terenie Unii Europejskiej, dlatego warto się zorientować, jakie są tego pozytywne strony. W tym artykule dowiesz się, jakie są cele konkretnie tego drugiego programu, dlaczego warto w nim wziąć udział oraz czym różni się on od programu Erasmus. Jeśli po raz pierwszy masz z nim do czynienia lub jeśli chcesz się dowiedzieć szczegółów, zapraszamy do lektury.

Program studencki Erasmus

Prawdopodobnie mało kto nie słyszał o programie Erasmus, bo jest on kontynuowany od wielu lat i niezmiennie korzysta z niego mnóstwo uczestników. Jest to program skierowany do osób związanych z uczelniami wyższymi, czyli do studentów i wykładowców. W ramach niego mogą oni studiować i wykładać w innych krajach, które również do programu dołączyły. Niektórzy wyjeżdżają na semestr, a inni decydują się zostać na dłużej, jest tutaj sporo możliwości. Podczas studiów za granicą uczestnicy mają okazję brać udział w zajęciach w nowej uczelni, poznawać ludzi z całego świata i zdobywać całą gamę doświadczeń, które wpływają na ich rozwój i otwartość w stosunku do świata.

Charakterystyka programu Erasmus+

Program Erasmus+ jest nieco mniej znany, ponieważ pojawił się dopiero w 2014 roku i ma być kontynuowany do 2020 roku. Podstawową różnicą pomiędzy nim a popularnym Erasmusem jest możliwość uczestnictwa w nim nie tylko studentów i wykładowców, czyli osób związanych z uczelniami wyższymi, ale również dla pozostałej części społeczeństwa. Uczestnikami mogą zostać osoby, które związane są z jakąś organizacją lub instytucją edukacyjną, ponieważ to do nich należy nawiązanie współpracy z programem.
studenciJakie są, zatem, założenia programu Erasmus+? Jest to inicjatywa, która zakłada, że każdy powinien mieć takie same szanse na rozwój, edukację i zdobywanie doświadczenia. Bardzo ważna jest tutaj edukacja, która prowadzi do polepszenia standardu życia, łatwiejszego znalezienia pracy oraz wpływania na społeczeństwo. Erasmus+ to nie tylko nauka na uczelniach wyższych, lecz również branie udziału w szkoleniach i praktykach, które pozwalają zdobyć konkretną wiedzę, doświadczenie oraz nawiązać kontakty.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli zastanawiasz się, jakie sfery wspiera inicjatywa Erasmus+, odpowiedź brzmi: bardzo różne. Podzielona została ona na kilka akcji i działań, które reprezentują wielorakie kierunki rozwoju. Pierwsza akcja kładzie nacisk na mobilność edukacyjną, czyli chodzi tutaj o możliwość edukacji za granicami kraju ojczystego, tam, gdzie można zdobyć inne, ciekawe doświadczenie. Druga akcja, z kolei, to wspólne działania, dzięki którym widać postęp – ważna jest tutaj wymiana wiedzy i doświadczeń. Trzecia akcja to reformowanie polityk, a kolejne działania to program Jean Monnet oraz Sport. Ten ostatni to program poświęcony inicjatywom sportowym, które pokazują wpływ sportu na życie.
Erasmus+ jest wspaniałą szansą dla ludzi z różnym doświadczeniem i zainteresowaniami. Jeśli czujesz, że potrzebujesz czegoś nowego, chcesz zanurzyć się w kulturze innego kraju i zdobyć wiedzę na jakiś temat, jest to program dla Ciebie. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w innej branży lub nawiązać kontakty, lecz do tej pory nie nadarzyła się do tego okazja, warto skorzystać z programu Erasmus+. Miliony ludzi wzięło już udział i wyniosło z tego doświadczenia bezcenne wspomnienia.


Szczegółowe informacje znajdziesz na oficjalnej stronie programu Erasmus+ – erasmusplus.org.pl.