Futerał na wiolonczelę – bezpieczne przenoszenie instrumentu

Futerał na wiolonczelę – bezpieczne przenoszenie instrumentu

lut 12, 2019

Każdy muzyk boryka się z transportem swojego instrumentu. Najtrudniej mają wiolonczeliści, bo ich instrument jest naprawdę duży i ciężki. Każdy właściciel wiolonczeli zdaje sobie też sprawę z wartości swojego instrumentu i dlatego stawia na jak najlepszy specjalistyczny futerał. W dzisiejszych czasach sklepy muzyczne oferują parę typów futerałów na wiolonczelę. 

Jak zwiększysz bezpieczeństwo transportu wiolonczeli?

Wiolonczela to instrument sporych rozmiarów i może się nie wydaje, ale jest to sprzęt dość delikatny. Każdy, komu zależy na bezpieczeństwie jego wiolonczeli, analizuje rynek futerałów i dodatków. Warto pamiętać główną zasadę bezpiecznego przenoszenia instrumentu. Właściciel musi mieć zawsze wiolonczelę na oku – nie zaleca się chowania instrumentów do bagażnika, lepiej wykupić drugie miejsce dla naszego instrumentalnego kompana. Wszyscy wiedzą, że niestety wynikają różne sytuacje i nie zawsze muzyk ma możliwość, aby osobiście nadzorować transport instrumentu. Niezależnie od warunków i potencjalnych sytuacji warto postawić na prawidłowe zabezpieczenie instrumentu.

Ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju futerału – dostępne na rynku modele różnią się materiałem i sposobem wykonania oraz zamontowanymi dodatkami. Niektóre modele mają zamocowane kółka, dzięki którym wiolonczelę można przewozić jak trochę większą walizkę – w tym wypadku liczy się to, z jakiego materiału są wykonane kółka. Coraz częściej spotyka się również specjalistycznie zamocowane w sześciu punktach szelki. Takie mocowanie szelek wpływa na stabilność instrumentu podczas noszenia, a także ze względu na rozmieszczenie ciężaru, wydaje się on lżejszy.

Istotna jest waga futerału, bo sama wiolonczela jest już ciężka. Aczkolwiek to nie zawsze waga jest najważniejsza. Liczy się również ochrona instrumentu przed temperaturą oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatki takie jak dobrze zamontowane szelki czy elastyczne kółka wpływają za to na komfort transportu. Niektóre modele futerałów oferują zamontowany już higrometr czy nawilżacz, co znacznie ułatwia prawidłowe przetrzymywanie wiolonczeli. Kolejnymi ważnymi punktami, na które należy zwrócić uwagę, jest wewnętrzne wyścielenie futerału oraz to, jakim sposobem unieruchamia się instrument, czyli jakie mocowania są zastosowane wewnątrz futerału.

futerał na wiolonczelę

Podział futerałów wiolonczelowych ze względu na materiał

Wybór futerału nie jest prosty – należy kierować się indywidualnymi potrzebami i wymogami wiolonczeli. Każdy rodzaj futerału na wiolonczelę cechuje się czymś innym. Warto skrupulatnie przeanalizować i dobrze przejrzeć oferty różnych sklepów, ponieważ konkretny typ futerału ma wiele reprezentujących go modeli, które się od siebie różnią.

Oto klasyfikacja futerałów ze względu na materiał wykonania:

  1. Konstrukcja z kompozytu włókna węglowego;
  2. Konstrukcja z włókna szklanego;
  3. Konstrukcja z utwardzonego tworzywa piankowego;
  4. Konstrukcja ze styropianu.

Każdy typ ma swoje wady i zalety. Futerały zrobione z włókna węglowego są ze wszystkich najlżejsze, więc są polecane wiolonczelistom, którym szczególnie zależy na ciężarze. Ich wadą jest powierzchnia zewnętrzna, która, choć połyskująca i niezwykle gustowna, to szczególnie narażona na porysowania i uszkodzenia.

Z kolei uważa się, że futerały z włókna szklanego szczególnie chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wadą ich jest również zewnętrzna warstwa, która jest tak samo narażona, jak powierzchnia wspomnianego wyżej rodzaju futerału. Są to futerały najcięższe z zaprezentowanych.

Futerały z tworzywa piankowego znane są ze świetnej izolacji termicznej. Chronią także przed uszkodzeniami mechanicznymi i wstrząsami. Ten typ futerału jest często polecany dla osób wyjątkowo dbających o bezpieczeństwo wiolonczeli.

Ostatni typ, czyli futerały ze styropianu są zazwyczaj wskazane dla początkujących muzyków. Futerały styropianowe są o wiele tańsze. Chronią instrument przed temperaturą i są dość lekkie.

Transport cięższych instrumentów

Duże instrumenty z pewnością nie łatwo jest przewozić z miejsca na miejsce. Szczególnie tyczy się to takich instrumentów, które z zasady są delikatne. Mowa tutaj przede wszystkim o różnego rodzaju fortepianach oraz pianinach. Taki sprzęt nie dość, że jest ciężki i wielki, to jeszcze z łatwością może zostać uszkodzony. A przecież, jeżeli trzeba przewieźć taki instrument, to chciałoby się go zachować w całości. Zwłaszcza, jeżeli jest wiekowy i ma pewną wartość.

fortepian

Przede wszystkim, jeżeli chcemy aby instrument był bezpieczny w trakcie przeprowadzki, zwłaszcza za granicę gdzie jest daleko, musimy całkowicie odrzucić od siebie myśl, aby zrobić to samodzielnie. Niestety pianina i fortepiany nie są instrumentami wytrzymałymi i niedogodności mogą sprawić, że po prostu coś się im stanie.

Przede wszystkim, należy odpowiednio fortepian przygotować do podróży. Owinąć go specjalną folią, oraz specjalnymi materiałami, które ochraniać go będą przed zarysowaniami, wgnieceniami oraz innymi rzeczami, które mogą mu się przytrafić podczas transportu.

Warto pamiętać o tym, by transport fortepianu powierzyć profesjonalnej firmie, która specjalizuje się w przewożeniu takich ładunków. Przykładem takiej firmy jest Transport Fortepianów Broda.