Industrialny wystrój wnętrza – czym wyróżniają się industrialne meble?

Industrialny wystrój wnętrza – czym wyróżniają się industrialne meble?

lut 12, 2020

Historia stylu industrialnego sięga początków lat 50-tych minionego stulecia. To właśnie w tym okresie, w Nowym Jorku zaczęły masowo upadać liczne fabryki i magazyny. Jednak przestrzenie te w niedługim czasie zajęli artyści, którzy przemienili te przestrzenie w oryginalne pracownie oraz mieszkania.

Choć styl industrialny dotarł do Polski już w latach 90-tych, to nadal jest stosunkowo mało popularny w naszym kraju. Warto mimo wszystko zainspirować się właśnie tym stylem, zwłaszcza jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami jakiegoś loftu.

 

Proste meble w stylu industrialnym

Meble w mieszkaniu urządzonym właśnie w stylu industrialnym powinny wyglądać tak, jakby znalazły się tam przypadkowo. Jednak łączą je proste formy oraz geometryczne wzory. W meblach dominują połączenia metalu z drewnem lub szkłem, zwłaszcza jeżeli chodzi o stoły. W kuchni można umieścić designerskie, obrotowe hokery, a w sypialni łóżko z zagłówkami, szafki metalowe, podobne do tych, w których robotnicy zazwyczaj chowali swoje rzeczy.

meble industrialneW salonach z designerskimi meblami można znaleźć szafki industrialne, wspomniane wcześniej stoły oraz krzesła. Zaletą takich mebli jest głównie ich uniwersalność. Wiele mebli możemy przestawiać, zestawiać ze sobą i wykorzystywać w różnych pokojach.

Minimalizm, którym kierujemy się w czasie urządzania mieszkania w stylu industrialnym i wyboru do niego odpowiednich mebli, nie oznacza jednak rezygnacji z upragnionej wygody i luksusu. Przestrzenny loft to miejsce doskonałe na duże łóżko wyposażone w miękkie wezgłowie, na dużą i bardzo wygodną kanapę na środku salonu lub też nowoczesnych puf do siedzenia.

 

Stylowe dodatki w stylu industrialnym

Choć styl industrialny cechuje się minimalizmem, to we wnętrzu nie może zabraknąć odpowiednich i dobrze dobranych dodatków. Najlepiej jeśli będą one jednocześnie funkcjonalne i piękne. Doskonale sprawdzą się w takim stylu gołe żarówki zwisające z sufitu, metalowy stolik, lampki kreślarskie oraz duże, okrągłe zegary ścienne.

Można też zaopatrzyć się w starą maszynę do pisania, gramofon, maszyny do szycia czy też inne przedmioty z poprzedniej epoki.

Dodatki oraz meble w stylu industrialnym można znaleźć w licznych salonach z artykułami do wystroju wnętrz, ale także na wielu targach staroci, na strychach naszych domów, a nawet w warsztatach. Warto poszukać oryginalnych dodatków, które nadadzą wnętrzu autentyczności bądź zamówić meble na wymiar – w tym celu warto skontaktować się z architektem wnętrz, który pomorze w szczegółowym zaplanowaniu wnętrz.

Można też zrobić coś samodzielnie, inspiracji na ciekawe dodatki można poszukać online. Warto również zajrzeć na strony sklepów z meblami industrialnymi i przejrzeć ich realizacje – być może coś wpadnie nam w oko i będziemy mogli odpowiednio wykorzystać to w naszym wnętrzu.

 

Kolorystyka wnętrz

Kolory odgrywają zdecydowanie kluczową rolę we wnętrzach industrialnych. Dominują tutaj chłodne odcienie od bieli, przez szarość, aż po czerń. Nie brakuje w nim betonu, metalu, szkła, surowego drewna oraz cegły. Urządzając mieszkanie w stylu industrialnym należy obowiązkowo wykorzystać to co zapewnia nam wnętrze, chodzi tutaj o drewniane belki, kable, metalowe rury i wielkie, puste okna.

Nie należy też się bać różnorakich nierówności, ubytków, zniszczeń, ponieważ to one nadają autentyczności wnętrzom. Aranżując przestrzeń industrialną warto wykorzystać gres, beton architektoniczny oraz tynk strukturalny. W takim wnętrzu ma być chłodno i surowo.

Styl ten nie jest popularny w Polsce, z pozoru wydaje się chłodny i ekscentryczny. Jednak ten kto zrozumie piękno tego stylu na pewno będzie czuł się dobrze w takich wnętrzach. Stylem zbliżonym do industrialnego, jest styl skandynawski. Równie chłodny i minimalistyczny.