Jakie bóle warto skonsultować z ortopedą?

Jakie bóle warto skonsultować z ortopedą?

maj 31, 2019

Bóle stawów, urazy kończyn, problemy z kręgosłupem i prawidłową motoryką ciała to w gabinecie ortopedy codzienność, z którą należy poradzić sobie szybko i skutecznie. Często to właśnie szybka wizyta u ortopedy po doznaniu urazu może przesądzić o czasie potrzebnym do powrotu do zdrowia i dobrego samopoczucia. Ortopedzi zajmują się zarówno diagnostyką, jak i leczeniem całego układu ruchu, począwszy od kręgosłupa, przez więzadła, aż po stawy i mięśnie. Jakie bóle warto skonsultować z ortopedą i kiedy wizyta u specjalisty jest naprawdę konieczna?

Jakie schorzenia leczy ortopeda?

Ortopedia jest jedną ze specjalistycznych dziedzin medycyny zajmującą się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób wrodzonych i nabytych układu kostnego i ruchowego a także wszelkich urazów narządów ruchu. W zakres pracy ortopedy nie wchodzą jedynie kończyny i kręgosłup, ale cały układ szkieletowy, mięśniowy i więzadłowo-stawowy, dzięki czemu ortopedzi mogą kompleksowo podejść do problemów z prawidłowym ruchem ciała i znaleźć skuteczne sposoby ich leczenia. Ortopeda może zająć się więc leczeniem wad postawy u młodych i starszych pacjentów, leczeniem schorzeń zwyrodnieniowych, leczeniem po kontuzjach i wszelkimi problemami związanymi z ograniczeniami sprawności ruchowej swoich pacjentów.

Do gabinetu ortopedycznego każdego dnia trafiają pacjenci, którzy doznali urazów takich jak złamania, zwichnięcia i skręcenia, czy też poszukują pomocy w zakresie bólów kręgosłupa, stawów, ścięgien, mięśni czy wykrytych stanów zapalnych w tych obszarach. Działania ortopedy mogą więc częściowo łączyć i pokrywać się z leczeniem uzyskiwanym u chirurga, a same specjalizacje są przez wielu pacjentów często mylone.

Jakie bóle warto skonsultować z ortopedą?

Wszelkie niepokojące objawy ze strony układu ruchowego są dobrą podstawą do wizyty u ortopedy, jako że często nawet małe nadwyrężenie może prowadzić do znacznie poważniejszej kontuzji, jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie zbadane i wyleczone. Do ortopedy warto zgłosić się, gdy mamy problemy z ruchomością kończyn oraz stawów, a także w przypadku obrzęków oraz bólów odczuwanych podczas normalnych czynności takich jak wstawanie, siadanie, leżenie czy chodzenie. Na wizytę warto umówić się także słysząc charakterystyczne trzeszczenie stawów, odczuwając ból przy zginaniu kończyn czy mając problemy z wyprostowaniem kolan, łokci, nadgarstków czy kostek po utrzymywaniu ich przez dłuższy czas w jednej pozycji (np. podczas siedzenia).

Ortopedzi mają naprawdę szeroki zakres kompetencji, diagnozując i lecząc bardzo szerokie spektrum chorób, dolegliwości i schorzeń związanych z układem ruchu człowieka. U ortopedy możemy zbadać i wyleczyć między innymi wszelkiego rodzaju stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia i złamania, choroby kręgosłupa (m.in. zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatie, przepuklinę dyskową, stenozę lędźwiową, rwę kulszową), najczęstsze wady postawy (lordozę, skoliozę i kifozę, płaskostopie, stopę i kolana szpotawe oraz koślawe), zmiany przeciążeniowe charakterystyczne dla niektórych sportów i chorób zawodowych (m.in.: łokieć tenisisty, zespół cieśni kanału nadgarstka, kolano biegacza, ostroga piętowa), wady wrodzone postawy i układu ruchowego, choroby zapalne stawów i kości, a nawet nowotwory kości.

Jak wygląda wizyta u ortopedy?

Niezależnie od tego, czy zgłosimy się na wizytę do ortopedy w ramach NFZ czy prywatnie, a także bez względu na dokuczające nam bóle, ortopeda początkowo musi przeprowadzić bardzo szczegółowy wywiad zbierający informacje o przebytych chorobach i urazach, które mogły wpłynąć na pojawiające się bóle. Warto więc na wizytę taką dokładnie się przygotować, zbierając wszystkie posiadane zdjęcia rentgenowskie czy opisy zabiegów mające związek z układem ruchowym. Zakres badań ortopedycznych może być bardzo szeroki i różnić się zależnie od zgłaszanego problemu i występującego schorzenia, choć oczywiście podstawą jest zawsze sprawdzenie ruchomości i stabilności stawów i kości oraz ich prawidłowego położenia. Aby uzyskać dokładny obraz budowy i struktury kości oraz tkanek, ortopedzi zlecają wykonanie zdjęć rentgenowskich, badania ultrasonograficzne, a także tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, a w badaniu stawów artrografię i artroskopię. Wizyty u ortopedy nie należy się bać – jakkolwiek bolesne nie byłoby dane schorzenie, postawiona przez ortopedę diagnoza i obrany plan leczenia mogą znacząco złagodzić ból i doprowadzić układ ruchowy do stanu właściwego.