Mikroskopy i ich rodzaje

Mikroskopy i ich rodzaje

gru 22, 2017

Mikroskop to jeden z najważniejszych wynalazków cywilizacyjnych, bez którego dziś wiele badań i doświadczeń nie miałoby szans powodzenia. Wynalezione już w XVI wieku urządzenie pozwala uzyskać powiększony obraz badanego obiektu, co w dziedzinach takich jak chemia, biologia czy fizyka okazało się być pomocą wręcz nieocenioną. Dziś na rynku istnieje wiele różnych rodzajów mikroskopów, a ich zastosowania są szerokie i w dużej mierze uzależnione od charakterystyki samego sprzętu. Jaki mikroskop zakupić do szkoły, a jaki do placówki diagnostycznej? Który model przyda się studentowi biologii, a jaki będzie pomocą dla ucznia podstawówki?

Podstawowe rodzaje mikroskopów

Istnieje kilka rodzajów mikroskopów różniących się między sobą nie tylko budową, ale i funkcją. Mikroskop optyczny to podstawowy rodzaj urządzeń powiększających – jego działanie opiera się na wykorzystaniu światła. Jego najważniejszy element stanowią soczewki optyczne, przez które przechodzi światło, które następnie w specyficzny sposób odbija się od obserwowanego obiektu. Poza soczewkami, każdy mikroskop optyczny wyposażono również w okular, obiektywy, tubus i rewolwer. Dzięki postępowi techniki istnieje dziś możliwość wykorzystania podczas badań nie tylko światła naturalnego, ale i specjalnie zamontowanego światła sztucznego. To jeden z tych rodzajów mikroskopów, na którym skorzysta każdy – od ucznia, przez studenta, po profesjonalistę.

mikroskopy sklep

Jednym z ciekawszych modeli jest natomiast mikroskop akustyczny, którego działanie opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych celem uzyskania powiększonego obrazu. Urządzenie takie składa się z soczewek akustycznych, urządzenia skanującego oraz przetwornika piezoelektrycznego. Tego typu mikroskop stosuje się zwykle podczas badania elastyczności i lepkości części komórek oraz do śledzenia zachodzących w nich zmian. Mikroskop akustyczny można wykorzystać również do analizy nieprzezroczystych makroobiektów.

Mikroskop elektronowy to z kolei urządzenie wykorzystujące podczas badań wiązkę elektronów – niezwykle przydatną w pracy badaczy i naukowców zajmujących się materią na poziomie atomowym. Mikroskopy elektronowe są niezwykle popularne, gdyż ich specyfika pozwala uzyskać bardzo dokładny i przejrzysty obraz badanego obiektu. Niestety, każde badanie za pomocą mikroskopu elektronowego musi odbywać się w próżni, co utrudnia pracę z organizmami biologicznymi i sprawia, że sprzęt taki nie sprawdzi się do użytku amatorskiego.

Mikroskop operacyjny wykorzystuje się podczas zabiegów na niewielkich przestrzeniach, a więc w dziedzinach takich jak neurochirurgia, stomatologia czy okulistyka. Dzięki jego rosnącej popularności medycyna poszła w ostatnich latach do przodu, a zabiegi uznawane dotąd za niewykonalne stały się nie tylko możliwe, ale i znacznie łatwiejsze – można wręcz powiedzieć, iż są dziś codziennością dla wielu specjalistów.

Ostatnim z modeli będzie mikroskop pomiarowy, który wykorzystuje się głównie w środowiskach techniczno-naukowych. Mikroskopy pomiarowe wchodzą w skład wspomnianych wcześniej mikroskopów optycznych i służą do pomiarów bezdotykowych. Ich cechą charakterystyczną jest ogromna dokładność pomiaru, przez co wykorzystuje się je w laboratoriach pomiarowych (w tym także tych uczelnianych) oraz w przemyśle maszynowym, gdzie dokładność i precyzja są wartością nadrzędną.

Jaki mikroskop wybrać

Zależnie od potrzeb badawczych, wybierz mikroskop który nie tylko pozwoli Ci na dokładne obserwacje, ale również dopasuje się do Twoich możliwości. Pamiętaj, iż nie wszystkie mikroskopy działają bez względu na otoczenie. Wydaje się więc, że dla ucznia najlepszym wyborem będzie mikroskop optyczny, natomiast student znacznie lepiej wykorzysta możliwości mikroskopu pomiarowego. Pozostałe rodzaje mikroskopów to urządzenia przeznaczone dla środowisk badawczych i zwykle nie spełnią swojej roli w bardziej amatorskich sytuacjach.