Mydło robione na zimno – prosty przepis

Mydło robione na zimno – prosty przepis

sty 25, 2018

Coraz większą popularność zyskuje moda na wyrabianie kosmetyków samodzielnie. Bez wątpienia jest to opłacalne pod względem finansowym, ale nie tylko, ponieważ ma to wszystko jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę, a mianowicie skład, który jest dokładnie taki jak chcemy, nie musimy się martwić jego zawartością jak w przypadku drogeryjnych mydeł. 

Wybierz prawdziwe mydło zamiast syntetyków

Mydło jest znane od starożytności, a jego właściwości zostały docenione przez wielu ludzi. W dzisiejszych czasach na każdym kroku jesteśmy zachęcani do kupienia coraz to bardziej wymyślnych, eleganckich mydeł, które często są miodowe, lawendowe, z mleka koziego i nie tylko. Niestety, ale to wszystko jest jedynie grą, która odbywa się kosztem klientów. W proponowanych przez drogerie mydłach zawartość naturalnych składników którymi się szczycą sięga co najwyżej jednego czy dwóch procentów i jest znacznie stłumiona przez chemiczne składniki. W takim przypadku trzeba się zdecydować czy kupić droższe, ale lepsze mydło, czy spróbować zrobić je samemu. Takie rozwiązanie jest coraz częściej praktykowane, ponieważ produkowanie samodzielnie kosmetyków pozwala przede wszystkim zachować dobry wygląd, zdrowie skóry i dobre samopoczucie.

Mydło produkowane w domu

Najlepsze mydła mają po pięć składników, może być ich więcej jednak tylko, gdy chcemy dodać naturalne olejki, nie ma więc tutaj miejsca na chemię. Tradycyjne mydło składa się z tłuszczu, wody i wodorotlenku sodu. Nic jednak się nie uda, jeśli nie zostaną zachowane proporcje, które są szczególnie ważne przypadku olejów i wodorotlenku sody, który użyty w zbyt wielkiej ilości sprawi, że mydło będzie żrące i niebezpieczne. Z tego powodu bardzo ważne jest dopilnowanie odpowiedniej wartości zamydlania, której reakcja zachodzi, gdy narazimy tłuszcz na działanie wodorotlenku sodu. Zdarza się jednak tak, że nie umiemy dokładnie tego wyliczyć, bo wartość zamydlania waha się o kilka procent, warto wtedy dla bezpieczeństwa dodać od 3 do 5 procent więcej tłuszczu niż wychodziło nam z obliczeń. mydło robione na zimno

Nasz przepis na mydło

Chcą wyprodukować odżywcze mydło potrzebne będzie od 0,35 do 0,47 litra wody, 170,097 gram ługu, 0,23 litra oleju palmowego i tyle samo oleju palmowego, 56,699 grama witaminy E i tyle samo oleju z kiełków pszenicy, oleju z nasion konopi, oleju z awokado i słodkiego olejku migdałowego. 113,398 grama masła shea i 0, 45 kg oliwy z oliwek. Można jednak stworzyć o wiele prostszy skład bazując na podstawowych składnikach, czyli tłuszczu, wody i wodorotlenku sodu z ewentualnym dodaniem jakiegoś oleju. W obliczeniach pomoże nam strona thesoapcalculator.com, gdzie można w odpowiednie miejsca wpisać wartości produktów jakie chcemy dodać oraz otrzymać, na bazie tego będzie wygenerowany przepis, którego będziemy mogli użyć przy produkcji własnego mydła.

Mydło glicerynowe

Robiące furorę w mydlarniach, mydło glicerynowe można wykonać samemu. Potrzebna nam będzie baza glicerynowa, naturalne olejki, nadające piękne kolory barwniki, witamina E w płynie i foremki bez których wykonanie tego byłoby niemożliwe. Kolejne czynności są podobne do innych mydlanych przepisów, czyli musimy pokroić bazę, żeby szybciej się roztopiła, następnie roztapia się wszystko w wodzie dodając stopniowo wszystkie składniki. Kolejny etap, to zalanie silikonowych foremek wyprodukowaną przez nas masą, która powinna szybko się utwardzić. Osoby lubiące ozdobne kosmetyki mogą do foremek dodać płatki kwiatków lub inne ozdoby, które będą efektownie wyglądać, gdy masa mydlana się utwardzi.