Przegląd ofert z Internetu

Narzędzia specjalne – wiertła

Narzędzia specjalne – wiertła

Lis 2, 2017

Wiertła jako podstawowe narzędzia specjalne, mogą się od siebie znacznie różnić. Rozmaite kształty, wielkości i długości wierteł, pozwalają nam dobrać do konkretnej maszyny lub do prac, jakie chcemy przeprowadzić.  Dodatkowo, liczy się również głębokość, na jaką chcemy wykonać otwór. Dzięki różnorodności wśród wierteł, każdy ma możliwość wybrania odpowiedniego wiertła. W dzisiejszych czasach, narzędzia te wykonuje się w oparciu o nowoczesne technologie. Wiertła muszą zostać specjalnie zaprojektowane i wykonane, by zapewnić sprawną i efektywną pracę. Wiertło jest znanym od wielu lat narzędziem, pozwalającym wykonanie otworów różnej wielkości. Najbardziej znanym urządzeniem posiadającym wiertło, jest wiertarka lub urządzenie posiadające napęd obrotowy. Znajdujące się w urządzeniach wiertła mogą być bardzo różne. Obecnie, istnieje możliwość dopasowania wiertła do konkretnego rodzaju pracy i tworzywa, w których będziemy wiercić.

Rodzaje wierteł

Ze względu na różnorodność wykonywanych prac budowlanych, remontowych czy podczas produkcji, istnieje wiele wierteł. Rodzaje wierteł umożliwiają nam zastosowanie odpowiedniego narzędzia do wykonywania prac na wielu terenach. Każde wiertło jest przeznaczone do konkretnego tworzywa. Metal, drewno czy beton, stanowią podstawowe tworzywa, w których wiercone są otwory różnej wielkości. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne i najczęściej stosowane rodzaje wierteł:

  • Stalowe,
  • Kręte,
  • Piórkowe,
  • Uniwersalne,
  • Z ostrzem węglikowym.

Wiertła są dzielone również ze względu na rodzaje chwytów. Najczęściej stosowane są chwyty sześciokątne, walcowe, stożkowe, wtykowe i cylindryczne.

Budowa wiertła

Ogólnie, budowa wiertła jest bardzo prosta i bardzo podobna w większości przypadków. Górna część wiertła to chwyt – ma on zazwyczaj walcowaty kształt. Chwyt jest umieszczany w środku wiertarki lub innego narzędzia. Natomiast część ‘robocza’, nazywana jest korpusem. Korpus charakteryzuje się spiralnym kształtem. Tego typu nacięci pozwala wykonać otwór. Element ten zakończony jest dwoma ostrzami. Wklęsłe części (rowki) korpusu służą do odprowadzania wiór na zewnątrz.

Materiały do wykonywania wierteł

Najbardziej popularnymi materiałami, z których wykonuje się wiertła, są przede wszystkim różne rodzaje narzędziowej stali szybkotnącej. Jeśli chodzi o typ produkcji, warto wymienić trzy najbardziej znane i podstawowe sposoby. Są to:

  • Frezowanie,
  • Szlifowanie,

Wiertła, które są wykonywane poprzez szlifowanie, należą do droższych przede wszystkim przez lepszą jakość (my polecamy te od Gostar Tools). Są one stosowane przez specjalistów. Pozostałe metody produkcji służą do produkcji modeli nieco tańszych, do domowego użytku.

Wybór wiertła

To, jakie wybierzemy wiertło, zależy więc do rodzaju i ilości wykonywanych prac. Dodatkowo, znamienite znaczenie ma rodzaj tworzywa, w jakim zamierzamy wywiercać otwory. Istotną sprawą jest również to, czy wiertła mają służyć nam w zaciszu domowym do remontu, czy do warsztatów i dla pracowników firm remontowych i budowlanych. Istnieją bowiem specjalistyczne wiertła, które powinny być stosowane przez wykwalifikowany zespół. Specjalistyczne wiertła cechują się większą wytrzymałością na wysokie temperatury i trwałością.

Miejsca, w których wykorzystuje się różne rodzaje wierteł, to między innymi warsztaty i serwisy naprawcze. Specjalistyczne wiertła są również stosowane przez pracowników firm budowlanych oraz ekip remontowych. Wiele jest jednak osób, które posiadają wiertła w przydomowych warsztatach. Są to najczęściej majsterkowicze oraz osoby, które najczęściej wykonują własnoręcznie prace takie jak remonty. Wiertło, jako jedno z popularniejszych narzędzi specjalnych, jest obecnie projektowane i wykonywane dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod i materiałów.