Pędzle artystyczne – jak dobrać odpowiednie do techniki malarskiej?

Pędzle artystyczne – jak dobrać odpowiednie do techniki malarskiej?

sie 16, 2018

Odpowiedni pędzel to niewątpliwie jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze narzędzie pracy każdego malarza. Dobre dopasowanie farby do swojego wybranego stylu i techniki to jedno, lecz bez dobranego do niej pędzla żadne dzieło nie ma szans spełnić oczekiwań. Wybór odpowiedniego pędzla zależy przede wszystkim od rodzaju farby, na którą się zdecydujemy, ale też końcowego efektu, jaki chcemy osiągnąć. Pędzle długie i krótkie, szerokie i cienkie, z włosia naturalnego i syntetycznego – jak dobrać odpowiedni pędzel do techniki malarskiej?

Pędzle do farb olejnych, akrylowych i tempery

Gęste, silne farby takie jak właśnie te stosowane do techniki olejnej pozwalają na stosowanie różnego rodzaju pędzli, zarówno płaskich jak i okrągłych, o włosiu ściętym lub zaokrąglonym, dłuższym i krótszym. Tu wybór pędzla zależy przede wszystkim od preferencji malarza, gdyż zarówno tzw. szczeciniaki, czyli pędzle z włosia naturalnego, jak i syntetyczne będą w stanie odpowiednio pokryć powierzchnię płótna. Szczeciniaki to pędzle o jasnym, szorstkim włosiu. Warto o tym pamiętać w momencie wyboru pędzla, bowiem na rynku istnieje znacznie większy wybór pędzli naturalnych o znacznie łagodniejszym profilu, idealnych choćby do pracy z akwarelami.

To, o czym pamiętać tu należy to jednak fakt, że włosie syntetyczne wchłania dość duże ilości farby, przez co cały proces malowania staje się znacznie mniej wydajny. Z tego też powodu profesjonaliści wybierają do farb olejnych najczęściej właśnie pędzle naturalne, które są nieco bardziej szorstkie i mogą pozostawiać za sobą charakterystyczną fakturę, ale dają też ciekawe efekty wizualne i większą kontrolę nad farbą. Wybór rozmiaru pędzla jest tu zależny oczywiście od konkretnego elementu, który zamierzamy malować. Im szerszy i bardziej płaski, tym większą powierzchnię jednocześnie pokryje. Pędzle zaokrąglone i wąskie przydają się głównie do detali, linii i wykończeń.

Pędzle do akwareli

zestaw pędzli artystycznychAkwarela to bardzo delikatna farba wodna, która wbrew pozorom nie jest najprostsza w obsłudze. Pędzle, które stosuje się w tego typu technice to przeważnie pędzle okrągłe z bardzo miękkim, puszystym i delikatnym włosiem zdolnym wchłonąć sporo wody i tym samym utrzymać farbę mokrą do momentu nałożenia jej na papier. Choć wcześniej to właśnie syntetyczne pędzle określiliśmy jako te bardziej miękkie, w przypadku akwareli lepiej zdecydować się na naturalne z włosia sobolego, koziego lub dowolnego naturalnego włosia o dużej miękkości i dobrym wchłanianiu wody.

Szkic i konturowanie

Wielu artystów korzysta z pędzli na każdym etapie tworzenia malunku – od szkicu i konturów aż po najmniejsze detale obrazu. W takich sytuacjach specjalistyczne pędzle konturowe i do literowania sprawdzają się fantastycznie. Pędzle takie charakteryzują się oczywiście bardzo cienkim, szpiczastym końcem, choć można spotkać także nieco grubsze warianty. Zależnie od materiału wykonania, mogą sprawdzić się w pracy z farbami akrylowymi, akwarelami czy farbami olejnymi. Najczęściej spotykanymi tu włosiami są oczywiście włosie naturalne i syntetyczne. W przeciwieństwie do poprzednio wymienionych gatunków nie znajdziemy tu jednak szczeciny.

Dobierając pędzle warto spokojnie zastanowić się nad techniką, do której zechcemy je zastosować i kierować się wskazówkami umieszczanymi na opakowaniach przez producentów. Ostatecznie każdy pędzel jest w stanie nałożyć farbę na płótno, jednak to jak będzie ona wyglądała jest już od gatunku włosia bardzo zależne. Nie warto decydować się więc na pędzle uniwersalne, gdyż takie zwyczajnie nie istnieją. Im precyzyjniej określona jego przydatność, tym lepsze efekty można osiągnąć.


Bogaty wybór pędzli oferuje sklep Maluje.pl – sprawdź: https://maluje.pl/pedzle-i-narzedzia