Rodzaje lamp dla przemysłu

Rodzaje lamp dla przemysłu

gru 29, 2016

Dobre zarządzanie, specjalistyczny sprzęt i wykwalifikowani pracownicy to czynniki decydujące o dobrym prosperowaniu firmy. Ważne jest też dobre samopoczucie pracowników. Jeżeli pracują w komfortowych warunkach stają się bardziej wydajni. Pomaga w tym dobrze dobrane oświetlenie przemysłowe. Takie, które nie męczy wzroku i dobrze doświetla pomieszczenia. Ważna jest też energooszczędność oraz łatwość montażu i serwisowania. Pozwala to na obniżenie rachunków za energię.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oświetlenia. Różnią się budową i ceną. Dzięki temu, możliwe staje się dopasowanie lamp do rodzaju działalności.

Typy oświetlenia

Obecnie można wyróżnić pięć typów oświetlenia.

  1. Lampy wykorzystujące tradycyjne żarówki. Są tanie i łatwe w montażu, lecz ich żywotność pozostawia wiele do życzenia. Konieczne są częste wymiany, kolejna wada to niski procent przetwarzania energii na światło, około 2-3%.
  2. Oświetlenie halogenowe. Bardzo dobrze oddaje barwę światła. Cechuje się również długą żywotnością.
  3. Lampy fluorescencyjne. Nie pobierają ogromnych ilości energii. Ich prawidłowe działanie uzależnione jest od utrzymania określonej temperatury w pomieszczeniu. Powinno być to około 20 stopni Celsjusza.
  4. Wysokoprężne lampy wyładowcze. Dzielą się na sodowe oraz metalohalogenkowe. Odmiana sodowa nie najlepiej oddaje barwę światła. Jest to odcień zbliżony do pomarańczowego. Zaletą jest duża wydajność i trwałość.
  5. Oświetlenie LED. Jest to najbardziej wydajne rozwiązanie. Około 80% dostarczanej energii zostaje przetworzone na światło. Lampy LED odznaczają się doskonałą żywotnością oraz odpornością na uszkodzenia.
led-dla-hali-przemyslowej

LED w hali przemysłowej bardzo się sprawdza. Jak podaje Luxon, oświetlenie przemysłowe to znaczna redukcja kosztów, która zwraca się już po kilku latach.

Metody wyboru oświetlenia

Dobór oświetlenia powinien być dokładnie przemyślany. Należy kierować się kilkoma zasadami.

  • Niezwykle istotna jest wysokość obiektu. Oprawy świetlówkowe najlepiej sprawdzą się w przypadku wysokości do 8 metrów. Jeżeli jest to większa odległość lepsze będą lampy wysokoprężne.
  • Ilość naturalnego światła to kolejny czynnik. Jeżeli jest go dużo oświetlenie nie musi być bardzo mocne. Jeśli jednak naturalnego światła jest mało, warto zastosować bardziej wydajne rozwiązania.
  • Oświetlenie powinno być też dopasowane do rodzaju działalności. Jeżeli produkcja nie polega na skomplikowanych działaniach to lampy mogą generować minimalne ilości światła. Muszą być jednak zgodne z przepisami BHP. Bardziej złożone procesy wymagają lepszego źródła światła.
  • Duże znaczenie ma też energooszczędność. Pozwala zaoszczędzić na rachunkach.

Rozwój firmy

Korzystanie ze sprawdzonych rozwiązań jest dobre. Jednakże warto czasem zastosować nowe rozwiązani. Takim krokiem może być wymiana oświetlenia przemysłowego. Nowe technologie w tej dziedzinie dają dużo możliwości. Wiele typów lamp pozwala na dopasowanie do każdego pomieszczenia, w każdej dziedzinie przemysłu. Można wiele zyskać na oświetleniu, od oszczędności po większy komfort pracy.