Przegląd ofert z Internetu

Wariacje na temat pizzy – skąd pochodzi?

Wariacje na temat pizzy – skąd pochodzi?

Maj 22, 2015

Słowo „pizza”, uważa się, że pochodzi od łacińskiego słowa Pinsa, co oznacza, flatbread (choć jest wiele dyskusji na temat pochodzenia tego słowa). Legenda sugeruje, że rzymscy żołnierze poznali smak żydowskiej potrawy gdy stacjonowali w okupowanej Palestynie i opracowali podobną żywność po powrocie do domu. Od średniowiecza te wczesne pizze zaczęły przyjmować bardziej nowoczesny wygląd i smak. Gdy chłopstwo wzięło sprawę w swoje ręce zaczęli produkować oni nowoczesną na tamte czasy pizzą, zwieńczając ją przyprawami i oliwą z oliwek. Następną rewolucją w produkcji pizzy było wprowadzenie sera mozzarella. Nawet dzisiaj, korzystanie z sera mozzarella w świeżej postaci jest nie do zastąpienia. Połączenie nawet świeżych serów z mozzarellą nie daje tak spektakularnych efektów jak sama mozzarella.

Domowa pizza

Krótka historia pizzy

Pizza jest klasycznym przykładem diety śródziemnomorskiej. Wykonana jest głównie z mąki, pomidorów, sera, olejui kilku innych drobnych składników, ale obecnie znamy ją każdym rodzaju smaku i wymiarze.

Pizza nie zawsze była tak bardzo popularna w świecie. W rzeczywistości, jeśli cofnąć się w czasie i próbując prześledzić jej początki, musimy zacząć od średniowiecza. W tym czasie pizza była w zasadzie płaskim chlebem w wielu różnych odmianach i różnych przyprawach według preferencji na kilku obszarach geograficznych. Aby znaleźć w historii pomidory na pizzy, musimy poczekać dotrzeć do 16 wieku, kiedy pomidory były importowane z Ameryki Południowej i zostały najpierw stosowane ostrożnie, ale później, stały się one coraz bardziej popularne, szczególnie w Neapolu. To właśnie w tym mieście, powstała słynna „Pizza Margherita” na cześć królowej Margherita di Savoia Neapolu.

W końcówce 19 wieku, pizza zaczyna swą dyfuzję w całej Ameryce Północnej dzięki włoskim pracownikom emigracyjnym, którzy rozpoczęli sprzedaż pizzy włoskiej w dzielnicach i stamtąd zapoczątkowano jej szeroką na świecie znajomość.

Po zakończeniu II wojny światowej, poprzez dopasowanie różnych smaków i składników z całego świata, pizza stała się smakowitym daniem na całym świecie jaki obecnie dobrze znamy a jej cena jest bardzo przystępna, co również ma wpływ na jej pozycję wśród najczęściej zamawianych dań na wynos!

Pizza obecnie

Obecnie pizza wiedzie niezaprzeczalny prym wśród dań popularnych w Polsce, a także na świecie. Każdy chyba jadł kiedyś pizzę i każdy również wie, jak różnić smakiem mogą się poszczególne receptury. W ofercie pizzerie posiadają przeróżne kompozycje smakowe, jeżeli zgłodnieliśmy o późnej porze, ku naszym potrzebom otwarta zawsze będzie pizza nocna. Mając na myśli pizzę, mamy w głowie cudowne smaki, które zawdzięczać możemy jej wspaniałej historii.