Wyjazd do pracy do Anglii – czy warto wyjechać będąc lekarzem?

Wyjazd do pracy do Anglii – czy warto wyjechać będąc lekarzem?

sty 8, 2018

Polacy na wyspach brytyjskich stanowią dziś duży odsetek, co uwidacznia się szczególnie w dużych miastach. Za granicą szukają zatrudnienia nie tylko niewykształceni młodzi ludzie, ale i specjaliści z różnych dziedzin. Ogromną grupę stanowią lekarze, którzy chcąc zarobić lepsze pieniądze uciekają do Anglii. Niestety, zdobycie pracy dla lekarza – obcokrajowca nie jest w Anglii najprostszym z zadań. Wyspiarze cenią sobie bowiem doświadczenie zdobyte na terenie ich kraju. Jeśli go nie posiadasz, Twoje możliwości są ograniczone. Wszystko jednak wynagradzają nieporównywalnie wyższe niż w Polsce zarobki. Na jaką pracę może liczyć kandydat na lekarza w Anglii?

RMO i „locum”, czyli praca w brytyjskiej Publicznej Służbie Zdrowia

NHS to odpowiednik polskiego NFZ. Leczenie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego jest darmowe dla wszystkich osób odprowadzających podatki lub utrzymujących się z zasiłków na terenie Wielkiej Brytanii. Polski lekarz pragnący znaleźć pracę właśnie w NHS musi liczyć się z tym, że ich wymogi co do wykształcenia i doświadczenia zawodowego lekarza są bardzo restrykcyjne. Edukacja zdobyta w Polsce jest jak najbardziej respektowana – wymaga tego prawo. Inaczej ma się jednak sprawa doświadczenia – w Anglii pierwszeństwo ma to zdobyte na terenie ich kraju, a więc nawet lekarz z dwudziestoletnim stażem w Polsce może mieć kłopot w znalezieniu pierwszej pracy w standardzie takim, jakiego by oczekiwał. Warto również nadmienić, iż poziom służby zdrowia jest w Anglii zbliżony do tego znanego z polskich szpitali, a więc poza wyższymi płacami różni się on od rodzimego środowiska jedynie nieznacznie.

praca lekarza w angliiDla młodych lekarzy brytyjski NHS przygotował pozycję RMO, czyli Resident Medical Officer. Ich praca polega na całodobowych dyżurach w placówce szpitalnej (jest to opcja dostępna również w szpitalach prywatnych, nie należących do NHS) oraz wykonywania obowiązków pielęgniarsko-medycznych pojawiających się w nagłych przypadkach. RMO musi być w nieustannej gotowości do wezwania i nie powinien opuszczać terenu szpitala. Praca ta jest niezwykle dobrze płatna, a osoby wykonujące związane z nią prace nie muszą martwić się o pokrycie kosztów zakwaterowania czy wyżywienia. Jest to idealna okazja na zdobycie niezbędnego w dalszej karierze doświadczenia i poznanie metod funkcjonowania brytyjskiej służby zdrowia. Niestety, praca ta nie pozwala na rozwijanie się lekarza w kierunku, w którym zdobywa swoją specjalizację – tę szansę dostanie dopiero na posadzie „locum”.

„Locum” jest zupełnie odmienną od RMO formą zatrudnienia, która jest idealnym miejscem dla doświadczonych lekarzy. Praca ta polega na wykonywaniu zadań zgodnymi ze swoimi kwalifikacjami w godzinach z góry ustalonych, zwykle mieszczących się w klasycznym modelu „nine-to-five”. Jest to przyjemna odmiana od posady RMO, gdyż daje możliwość prowadzenia życia poza szpitalem i zdobywania wiedzy i umiejętności poza murami pracy. Niestety, nawet na pozycji locum lekarz z polski prawdopodobnie nie będzie rozwijał własnej specjalizacji. Jego praca będzie polegała raczej na traktowaniu przypadków ogólnych, co oznacza konieczność nieustannego doszkalania się właśnie w tym zakresie wiedzy.

Korzystne wynagrodzenia

Praca dla lekarzy w Anglii jest i w najbliższym czasie nie powinno zabraknąć dostępnych dla Polaków pozycji. Poza szeroko omówionym NHS istnieją również prywatne placówki, które znacznie łagodniej podchodzą do kwestii pochodzenia lekarza i przywiązują większą wagę do jego wiedzy i umiejętności zdobytych w ojczyźnie. Co więcej, w Wielkiej Brytanii działa również wiele szpitali polskich, które gwarantują swoim lekarzom stawki zgodne z brytyjskimi wymogami. Warto więc rozejrzeć się za ofertami agencji zatrudnienia i spróbować swoich sił jako lekarz w Anglii. Praca ta z pewnością nie hańbi.