Zakładanie własnej firmy – jak to zrobić?

Zakładanie własnej firmy – jak to zrobić?

paź 28, 2015

W dzisiejszym artykule dowiesz się jak założyć firmę. Jakie przygody, przeszkody możesz napotkać. Jakie dokumenty trzeba złożyć do odpowiednich urzędów. Cały proces tylko z pozoru wydaje się skomplikowany, a tak naprawdę ze wszystkim można uporać się w jeden dzień (w Polsce w jeden dzień, szok). Pomijamy sprawę pomysłu na Twój biznes. Skoro chcesz zakładać firmę to wnioskuję, że takowy już masz, a ja już niedługo napiszę osobny artykuł, gdzie szukać motywacji i pomysłów na stworzenie swojej marki.

Wniosek do CEIDG

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić jest wypełnienie formularza CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) http://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine. Wchodząc na tę stronę wybieramy opcję numer trzy „wypełnij wniosek przez internet”. Następnie krok po kroku uzupełniamy formularz. Między innym należy podać rodzaj wykonywanej działalności. Skorzystać należy z wyszukiwarki Polskiej Klasyfikacji Działalności. Jest to wyszukiwarka umieszczona we wniosku.

Formularz CEIDG jest jednocześnie zgłoszeniem do Urzędu Skarbowego o nadanie numeru NIP (jeśli zakładamy jednoosobową działalność to nasz osobisty numer przechodzi na firmę). Jest również zgłoszeniem o nadanie numeru REGON, oraz zgłoszeniem do ZUS-u, płatnika składek ubezpieczeniowych. Również za pomocą tego formularza zgłaszamy zmiany jakie zaistnieją w naszej firmie. Mamy na to siedem dni od ich powstania.

Wypełniony wniosek przez internet należy osobiście podpisać w ciągu 10 dni w dowolnym urzędzie miejskim.

ZUS

Zakładając firmę stajemy się jednocześnie płatnikiem oraz ubezpieczonym. Jeżeli działalność jeden jedynym źródłem dochodu składamy druk ZUA, jeżeli nie wypełniamy ZZA. Deklaracje można złożyć w dowolnym pałacu ZUS, po złożeniu wniosku CEIDG, ale nie później niż siedem dni od zaistnienia obowiązku ubezpieczenia. Do ZUS-u co miesiąc będziemy składać deklarację DRA.

Składamy ją do dziesiątego kolejnego miesiąca, czyli np. za wrzesień, składamy w październiku, termin do dziesiątego października. Jeśli zatrudniamy pracowników mamy czas do 15 każdego miesiąca.
Ważne, wystarczy raz złożyć deklarację i później już nie musimy tego robić, będzie się ona składać automatycznie. Chyba, że powstają jakieś zmiany wtedy mamy obowiązek poinformować o nich. Jeszcze jedna ważna rzecz, jeśli firmę otwieramy np. 6 maja, pierwsza deklaracja nie obejmuje pełnego miesiąca, wtedy musimy jeszcze raz ją złożyć do 10 lipca za miesiąc czerwiec (pełny miesiąc) aby, druk automatycznie mógł się składać.

Jak podpowiada Halina Jędrzejczak – oczywiście, to już chyba wszyscy wiedzą, przez pierwsze dwa lata płacimy obniżony ZUS. Zamiast około 1000 złotych, płaci się trochę ponad 400 i jeszcze od składki zdrowotnej (około 270zł) można odliczyć sobie 7,75%.

Żeby móc opłacać niższe składki, należy spełnić dwa warunki: w okresie 60 miesięcy od daty założenia firmy, nie można prowadzić innej, oraz wykonywać takich samych czynność na rzecz poprzedniego pracodawcy, jak obecne. W przypadku gdy zatrudniamy pracowników (prowadząc jednoosobową działalność możemy zatrudniać pracowników), składamy imienne formularze: ZUS RCA, ZUS RZA bądź w przypadku wypłacania zasiłku ze składek lub przerwy w opłacaniu składek ZUS RSA.

Firma w Polsce w jeden dzień? Szok, da się!

Urząd Skarbowy

Urząd skarbowy nadaje nam numer NIP. Jeżeli jest to jednoosobowa działalność numer pozostaje bez zmian. Jeżeli nie miało się wcześniej numeru zostanie on stworzony. Ważne by podjąć decyzję czy będziemy tzw. vatowcami czy nie. Jeżeli nasi kontrahenci (dostawcy/klienci) są płatnika mi vat, będzie się to nam po prostu opłacać. Od kosztów prowadzenia firmy będziemy mogli sobie odliczać kwotę vat, czyli 23% ceny brutto (kwesti tej poświęcę osobny artykuł). W moim przypadku, (przesyłki kurierskie) kontrahent wręcz wymagał w umowie, abym był płatnikiem vat.

Zakładanie firmy

Jeśli już zdecydujemy się na opłacanie podatku vat, musimy w Urzędzie Skarbowym złożyć wypełniony wniosek VAT-R. Składamy go w urzędzie, odpowiednim dla adresu siedziby naszej firmy. Przy złożeniu formularza dowiemy się o należnej opłacie, 170 złotych w terminie 7 dni. Jest to jedyna opłata jaką ponosimy przy zakładaniu działalności, którą oczywiście możemy wrzucić w koszty i odliczyć 23% od kwoty brutto. Następnie co miesiąc lub kwartał w zależności jaką formę rozliczania wybierzemy będziemy składać druk VAT-7.

Termin złożenia deklaracji VAT-7 – do 25 dnia kolejnego miesiąca. Czyli druk za wrzesień musimy złożyć do 25 października.

Firmowe konto bankowe

Tutaj krótko. Nie ma obowiązku posiadania konta firmowego, można korzystać ze swojego prywatnego. Oczywiście wygodniej i łatwiej utrzymać porządek w finansach gdy takie posiadamy. Jakie wybrać? Cóż polecam, dobrze przejrzeć oferty banków, ja osobiście mam konto w mBank. Nie firmowe, prywatne. Wszystko załatwiam przez internet. Wygodnie, tanio, dostęp z każdego miejsca.

 Kończąc, krótkie podsumowanie.

  • Wniosek CEIDG wypełniamy przez internet. Osobiście podpisujemy w ciągu 10 dni w dowolnym urzędzie miejskim
  • ZUS DRA – składamy po złożeniu CEIDG w dowolnym oddziale ZUS, nie później niż 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia. Czyli od daty powstania firmy.
  • Urząd Skarbowy – jeśli będziemy vatowcami składamy VAT-R. Jedyna opłata przy zakładaniu firmy – 170zł.

Da się w jeden dzień? Da się. W jednym okienku? Już niekoniecznie. Mamu nadzieję, że już wiesz jak założyć firmę.

Komentarz: Halina Jędrzejczak, z biura Meritum oferujące doradztwo podatkowe. Odwiedź biuro we Wrocławiu.

meritum