Przegląd ofert z Internetu

Zmarszczki – jak sobie z nimi poradzić?

Zmarszczki – jak sobie z nimi poradzić?

Paź 10, 2018

Każda kobieta z pewnością zdaje sobie sprawę, że pierwsze oznaki starzenia się skóry prędzej czy później się pojawią. Mimo świadomości nieuchronności tego faktu, każda zmarszczka czy nowa linia mimiczna wprawia w osłupienie, a dla niektórych kobiet jest to powód do paniki lub stresu. Z fizycznymi oznakami starzenia skóry nie da się skutecznie walczyć, jednak można opóźnić ich pojawienie się, poprzez szczególną dbałość o higienę i pielęgnację skóry. Bardzo pomocne w codziennej „walce” z czasem są różnego rodzaju kremy przeciwzmarszczkowe.

Kiedy kupić pierwszy krem?

Wiele kobiet bardzo niechętnie decyduje się na kupno pierwszego kremu przeciwko zmarszczkom. Każda pani jak najdłużej chciałaby pozostać młoda, a taki zakup jednoznacznie utożsamia się z podeszłym wiekiem. Nic bardziej mylnego – pierwsze objawy starzenia się skóry mogą pojawić się nawet u 30 – latek, które przecież są jeszcze młodymi kobietami. Wraz z wiekiem, skóra zaczyna tracić jędrność i elastyczność, głównie na skutek utraty włókien kolagenowych i elastynowych. Dużą rolę odgrywa również nawodnienie tkanki naturalnymi środkami, np. kwasem hialuronowym, którego również stopniowo ubywa. Skutkiem tego jest szorstki i rogowaciejący naskórek, liczne przebarwienia, a także coraz głębsze zmarszczki.

salon kosmetyczny wrocław

Na jaki zabieg pielęgnacyjny się zdecydować?

Kiedy zobaczymy u siebie pierwsze objawy starzenia się, nie powinniśmy wpadać w panikę. Część młodych kobiet, w obawie przed pogłębieniem symptomów, zaczyna stosować kremy przeciwzmarszczkowe, przeznaczone dla skóry osób nawet po 60 roku życia! Takie środki zawierają duże stężenie substancji leczniczych, które pomagają w radykalnym odbudowaniu struktury tkanki skórnej, jednak u młodych kobiet mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Pierwszy krem przeciwzmarszczkowy powinien zawierać głównie substancje nawilżające – stopniowe odwodnienie jest bowiem jedną z pierwszych przyczyn uwidaczniania się zmarszczek.

Warto również stosować preparaty nawilżające w kapsułkach, które działają na tkankę skórną od wewnątrz. Poza tym, krem dla kobiet 25+ ma w swoim składzie całą gamę witamin i składników mineralnych, które wspomagają naturalne procesy regeneracji komórek, a których coraz częściej brakuje współczesnym kobietom. Korzystnie działają również składniki, takie jak: kwas hialuronowy, olejek arganiowy, masło karite i kakaowe lub aloes.

Zmarszczki to bez wątpienia najgorszy wróg każdej kobiety – jest to bowiem widoczna oznaka starzenia się organizmu. Zmarszczki to nie tylko problem estetyczny, u wielu osób jest to przyczyna niskiej samooceny, apatii, złego samopoczucia i zaniedbywania życia towarzyskiego. Mimo, że nie da się całkowicie powstrzymać procesów starzenia się organizmu, można je skutecznie opóźniać.

Jak powstają zmarszczki?

Pierwszymi zmarszczkami, jakie w przebiegu starzenia pojawiają się na skórze, są tak zwane kurze łapki, występujące w okolicach oczu. Następnie uwidaczniają się również linie mimiczne, które przebiegają dokładnie wzdłuż linii fizjologicznego pofałdowania skóry na danym obszarze. Jak powstają powyższe zmiany?

Po pierwsze, skóra jest największym organem w organizmie człowieka, który potrzebuje specjalnego traktowania. Wraz z upływem lat, naturalne procesy fizjologiczne czuwające nad zdrowym wyglądem skóry ulegają rozmaitym zaburzeniom – tkanka skórna zaczyna „niedomagać”, podobnie jak wiele innych narządów wewnętrznych. Takie zmiany są w pełni naturalne i trzeba się z nimi pogodzić. Dodatkowym czynnikiem, który determinuje rozwój zmarszczek, są wahania poziomu hormonów płciowych w organizmie kobiety, która przechodzi okres menopauzy. Brak stabilizacji w wydzielaniu estrogenu powoduje, że komórki skórne nie produkują wystarczających ilości kolagenu – włóknistego białka, odpowiedzialnego za elastyczność tkanki skórnej. Ten proces można jednak spowolnić poprzez podniesienie wartości substancji podnoszących skórę- warto zdecydować się na wypełnianie zmarszczek  – jest to zabieg pomocny dla osób w wieku przede wszystkim po 40. roku życia. Zaburzeniom ulegają również procesy regeneracyjne – nowe komórki powstają coraz wolniej i rzadziej, są również słabiej odżywione – wraz z wiekiem ustaje stopniowo tworzenie nowych naczyń krwionośnych, spada również stężenie tlenu w komórkach całego ciała. Skóra nie zawiera również optymalnej ilości innego białka strukturalnego – elastyny, a także substancji nawilżających, np. kwasu hialuronowego. Wszystko to powoduje, że w niektórych miejscach staje się niewystarczająco napięta, co objawia się tworzeniem zmarszczek i uwidacznianiem linii mimicznych.

Co jeszcze szkodzi?

Niekorzystny wpływ na skórę ma promieniowanie ultrafioletowe, które jest przyczyną błędów w replikacji materiału genetycznego, która jest początkowym etapem tworzenia nowych komórek. Poza tym, szkodliwe działanie wykazują również powszechnie występujące zanieczyszczenia powietrza, na przykład dym papierosowy lub kwasowe tlenki.


Artykuł powstał przy współpracy z www.pracownia-piekna.pl