5 najniebezpieczniejszych dzielnic w Katowicach

5 najniebezpieczniejszych dzielnic w Katowicach

sie 13, 2021

Każde miasto można podzielić na dzielnice bardziej przyjazne mieszkańcom i te, których lepiej samotnie nie odwiedzać późną nocą. Nie inaczej jest w przypadku Katowic, gdzie niektóre części tego miasta, nie cieszą się zbyt dobrą sławą wśród mieszkańców.

Z tego powodu w sytuacji, gdy mieszamy w tego typu dzielnicy lub siedziba naszej firmy się tam znajduje, bardzo dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa oferowane przez profesjonalne firmy działające w tej branży. 

Załęże 

Załęże to jedna z najstarszych dzielnic Katowic, która położona jest w północno-zachodniej części miasta, nad Rawą. Głównym ciągiem komunikacyjnym tej dzielnicy jest ulica Gliwicka, która łączy katowickie Śródmieście z Chorzowem. Przez wiele osób z Katowic, ale także z całego województwa śląskiego ta dzielnica Katowic uważana jest za jedną z najniebezpieczniejszych.

Jest to spowodowane różnymi problemami takimi jak depopulacja, wysokie bezrobocie, ubóstwo, zły stan środowiska oraz wysoka przestępczość, do których z pewnością przyczyniła się likwidacja kopalni Kleofas i huty Baildon. Najwięcej zdarzeń przestępczych odnotowuje się w okolicy ulicy Gliwickiej i Bocheńskiego. 

Szopienice-Burowiec

To dzielnica znajdująca się we wschodniej części miasta, w zespole dzielnic wschodnich nad rzeką Rawą. Współczynnik przestępczości dla tej dzielnicy jest dość duży, przez co wśród mieszkańców Katowic jest ona uważana za jedna z najniebezpieczniejszych części miasta, do której nie warto wybierać się po zmroku.

Problem w tej dzielnicy stanowi z pewnością wysokie bezrobocie zarówno wśród ludzi młodych jak i starszego pokolenia. Ubóstwo, wykluczenie społeczne, niska aktywność gospodarcza, wysoka koncentracja lokali socjalnych, to czynniki, które mają bezpośredni wpływ na opinię na temat tej dzielnicy Katowic. 

Śródmieście

Śródmieście to dzielnica położona w samym centrum Katowic. Jest to najbardziej zurbanizowana część miasta i jednocześnie dzielnica, która zmaga się z największą ilością przestępstw, przez co uważana jest za jedną z najniebezpieczniejszych.

Głównymi przyczynami tego jest depopulacja, zły stan środowiska, bezrobocie, ubóstwo, patologie, starzenie się społeczeństwa i wiele innych. Wszystko to sprawia, że Śródmieście Katowic jest miejscem, w którym lepiej nie przechadzać się samotnie w środku nocy. 

Bogucice

Bogucice to dzielnica Katowic położona około 2 km na północny wschód od centrum miasta. Ta część miasta również nie cieszy się zbyt dobrą sławą wśród mieszkańców Katowic i okolic. Główne problemy to tak jak w większości miejsc depopulacja, ubóstwo oraz spora ilość rodzin korzystających z pomocy MOPS. 

Zawodzie

Zawodzie to dzielnica Katowic, pierwotnie kolonia Bogucic, znajdująca się na prawym brzegu Rawy, mająca charakter typowo rolniczy. W tej części miasta znajduje się stacja kolejowa Katowice Zawodzie oraz centrum przesiadkowe z pętlą tramwajową i autobusową.

Oprócz tego jest tutaj także zajezdnia tramwajowa Tramwajów Śląskich i autobusowa PKM Katowice. Dzielnica ta również nie należy do najbezpieczniejszych, a głównymi problemami jest ubóstwo i wykluczenie społeczne, zły stan środowiska oraz wysoka koncentracja lokali socjalnych. To wpływa negatywnie na bezpieczeństwo ludzi i mienia w tej dzielnicy. 

Korzystanie z usług firm zajmujących się ochroną mienia jako sposób na zapewnienie bezpieczeństwa

W przypadku gdy mieszkamy w dzielnicach powszechnie uważanych za niebezpieczne lub nasza firma znajduje się w takich częściach miasta, to warto zastanowić się nad inwestycją w systemy bezpieczeństwa lub inne rozwiązania zapewniające ochronę, oferowane przez profesjonalne firmy zajmujące się ochroną mienia i ludzi. 

Jednym z rozwiązań, które znakomicie sprawdzi się w tego typu przypadkach, jest monitoring wizyjny w Katowicach. System ten działa w oparciu o zestaw kamer rozmieszczonych na terenie danego obiektu lub większego terenu.

Kamery mogą rejestrować i magazynować zebrane nagrania, ale skuteczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług agencji ochroniarskiej i wynajęcie operatora systemu monitoringu, który na żywo będzie kontrolował obraz z kamer i reagował w sytuacji zagrożenia.

Tego typu rozwiązanie zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, a dodatkowo może być połączone z różnymi czujnikami dymu, ruchu, systemami alarmowymi i wieloma innymi rozwiązaniami.