Agencja aktorska – jak działa i do kogo kieruje swoje usługi

Agencja aktorska – jak działa i do kogo kieruje swoje usługi

sie 21, 2018

Rozpoczęcie kariery aktorskiej wymaga nie tylko naturalnego talentu do wcielania się w rolę zupełnie obcych ludzi, ale też umiejętności pracy z innymi i mnóstwa wytrwałości w poszukiwaniu angaży. Szczęśliwie zarówno dla aktorów profesjonalnych, jak i tych dopiero rozpoczynających swoją przygodę z aktorstwem istnieją na rynku agencje, które mogą zaopiekować się ich karierą. Agencja aktorska, poza rolą poszukiwacza angaży dla aktorów jest też doskonałym wsparciem dla tych, którzy jeszcze nie do końca rozeznali się z własnymi możliwościami i nie wiedzą, jak negocjować kontrakty czy jakie role są dla nich idealne. Na jakiej zasadzie działają agencje aktorskie i do kogo celowana jest ich oferta?

Podstawowe zadania agencji aktorskiej

Choć agencja funkcjonuje formalnie jako jednostka, osoba podpisująca z nią umowę będzie najczęściej pod opieką jednego agenta, który posiada doskonałe rozeznanie na rynku filmowym i serialowym, dzięki czemu może zacząć zdobywać dla swojego podopiecznego castingi i przesłuchania. Agenci mogą wspomóc aktora w negocjowaniu warunków kontraktów czy reprezentować ich w interesach zawodowych. Jednocześnie ich zadaniem jest śledzenie na bieżąco pojawiających się castingów i zdobywanie dla zapisanych w agencji aktorów szansy na uczestnictwo w nich. To właśnie dzięki agencji możliwe jest często zdobycie niewielkich ról dających szansę zdobycia doświadczenia, a czasem zaskakująco wybijają aktora na szybką drogę do sławy.

Współpraca aktora z agencją polega przede wszystkim na stworzeniu w agencji unikalnego profilu i portfolio aktora, uzupełnianego na bieżąco o nowe zdjęcia, role i elementy biograficzne mogące potencjalnie zainteresować producentów i reżyserów. Utrzymując stały kontakt z agencją i regularnie angażując się w castingi, aktorzy poszerzają swoje portfolio i pokazują swoje zaangażowanie w rozwijanie własnej kariery, co przez agencje jest oczywiście bardzo wysoko cenione.agencja-aktorska-krzesło-reżysera

Kto powinien interesować się usługami agencji aktorskiej?

Z reguły do agencji aktorskiej mogą zapisać się zarówno doświadczeni już aktorzy, którzy nie są reprezentowani przez żadną inną agencję, jak i ci którzy chcą dopiero rozpocząć swoją karierę i rozwijać się w kierunku gry na ekranie. W wielu przypadkach do określonych ról potrzebne są osoby o cechach charakterystycznych, nietypowych, dlatego też wiele osób bez doświadczenia jest w stanie dość szybko znaleźć odpowiedni dla siebie casting właśnie ze względu na specyficzne wymagania producentów.

Zależnie od oferty agencji, do zainteresowania ofertą zachęca się zarówno aktorów filmowych, jak i osoby skupiające się na mniejszych rolach serialowych, epizodycznych bądź reklamach i spotach promocyjnych. Choć niektóre agencje stawiają przede wszystkim na doświadczenie, wiele z nich przyjmuje także pod swoją opiekę młode osoby oraz aktorów dziecięcych, na których zapotrzebowanie rynkowe jest obecnie dość duże.

Studio castingowe w agencji aktorskiej

Agencje aktorskie posiadają bardzo często w swojej siedzibie dedykowane przestrzenie i studia castingowe (tak jest w przypadku np. JMC Studio z Warszawy), które mogą zostać wykorzystane zarówno przez producentów poszukujących aktorów do danej roli, jak i przez aktorów nagrywających własne taśmy castingowe do danych ról. Istotną zaletą tego typu przestrzeni z punktu widzenia agencji jest możliwość pozyskania nowych aktorów, którzy pojawią się na castingu i nie są reprezentowani przez inne agencje. Z punktu widzenia producentów, studia castingowe są idealnym rozwiązaniem pod względem organizacyjnym, gdyż ich wyposażenie i zagospodarowanie przestrzeni pozwala na wykorzystanie w pełni możliwości pomieszczenia bez konieczności poszukiwania dodatkowej lokalizacji.