gru 5, 2022
W zdecydowanej większości przypadków łączenie alkoholu z lekami nie jest dobrym pomysłem. Może to mieć zgubne dla zdrowia skutki. Warto wiedzieć, z jakimi lekami pod żadnym pozorem nie należy łączyć alkoholu. Ta wiedza może przydać się w wielu sytuacjach w życiu codziennym.
Jakie skutki uboczne może wywołać przyjmowanie leków i łączenie ich z alkoholem?
Alkohol może powodować, że przyjmowane leki nie będą działały we właściwy sposób. Przy wielu schorzeniach może to być groźne dla zdrowia. W takich przypadkach działa on jako induktor enzymatyczny, a w efekcie tego zjawiska sprawia, że ich działanie jest znacznie osłabione. Alkohol może także kumulować ilość leku w organizmie, przez co jego działanie również nie będzie prawidłowe. Łączenie ze sobą tych substancji może skutkować uszkodzeniem wątroby czy nerek, a także znacząco obciążać układ pokarmowy.
Jakich leków nie należy łączyć z alkoholem?
Na spożywanie alkoholu powinni uważać przede wszystkim pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe. Substancje rozrzedzające krew mogą bowiem wchodzić w niekorzystne dla zdrowia reakcje chemiczne. Znacząco zwiększa się ryzyko poważnych krwotoków, które mogą być groźne nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia pacjenta. Warto skonsultować to z lekarzem prowadzącym, który oceni czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu, który można przyjąć, zażywając tego rodzaju leki.
Bardzo groźnym połączeniem jest także alkohol i leki na nadciśnienie. Obniżają one ciśnienie, czyli działają odwrotnie jak wysokoprocentowe trunki. Ich połączenie może wzmagać efekt i prowadzić do omdleń i utraty przytomności. Przyjmując tego rodzaju leki na stałe, należy sięgać po alkohol jedynie sporadycznie oraz w niewielkich ilościach.
Alkoholu nie powinno się łączyć również z lekami na depresję, zwłaszcza z takimi starszej generacji. Takie połączenie może negatywnie wpłynąć na działanie ośrodka w mózgu odpowiedzialnego za prawidłowe oddychanie. W efekcie u pacjenta może dojść do zatrzymania oddechu, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Alkohol i leki antydepresyjne są niebezpiecznym połączeniem również ze względu na to, że tylko pozornie poprawia on nastrój i wprawia w dobry humor. Pacjenci spożywający alkohol mogą cierpieć na duże wahania nastroju oraz napady lęku.
Jak alkohol działa na antybiotyki?
Wiele osób zastanawia się, ile po antybiotyku można pić alkohol. Specjaliści zalecają, aby zrobić to dopiero po 48 godzinach od zakończenia antybiotykoterapii. Alkohol nie tylko niweczy działanie zawartych w nich substancji, co powoduje nieskuteczną walkę z chorobą, ale i może powodować nieprzyjemne dolegliwości. Najczęściej pojawiające się to przede wszystkim drgawki, nadmierne pocenie czy kołatanie serca.
Trzeba wiedzieć, że niektóre antybiotyki po połączeniu ich z alkoholem mogą wywoływać reakcję podobną do tej, jakiej doświadczają pacjenci z wszywką alkoholową. Do tej grupy zalicza się przede wszystkim:
- metronidazol;
- niektóre cefalosporyny, w tym cefoperazon czy cefotetan;
- leki przeciwgrzybicze, w tym ketokonazol czy gryzeowulfina.
Przyjmując je, trzeba więc bardzo uważać, a najlepiej całkowicie odstawić alkohol na czas antybiotykoterapii.
Na jakie jeszcze leki trzeba uważać?
Kobiety przyjmujące hormonalne środki antykoncepcyjne powinny wiedzieć, że łączenie ich z alkoholem może osłabiać ich działanie. Obniża on bowiem działanie hormonów.
Na łączenie alkoholu z lekami powinny uważać także osoby z cukrzycą, które przyjmują insulinę. Podnosi on poziom glukozy we krwi, dlatego po jego spożyciu trzeba zmodyfikować dawkę insuliny. Niestety mało który pacjent pamięta o tym. Bardzo często zdarza się, że połączenie alkoholu oraz leków na cukrzycę powoduje zawroty głowy, oraz nudności. Aby uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości, warto zrezygnować z sięgania po alkohol.
Bardzo niebezpiecznym połączeniem dla wątroby może być popijanie alkoholem leków przeciwbólowych. Kumulacja toksyn może prowadzić do poważnego uszkodzenia tego organu. Należy pamiętać o tym także dzień po spożyciu alkoholu, gdyż we krwi nadal może utrzymywać się jego stężenie. Dlatego nie warto sięgać po tabletki przeciwbólowe na kaca. Nie tylko nie przyniosą ulgi w bólu, ale i mogą spowodować poważne problemy ze zdrowiem.