Badania ginekologiczne dla każdej kobiety

Badania ginekologiczne dla każdej kobiety

sie 21, 2019

Badania ginekologiczne dla każdej kobiety

Każde badanie ginekologiczne polega na dokładnym obejrzeniu i ocenieniu stanu zewnętrznych narządów płciowych kobiety. Dodatkowo, na wizycie u ginekologa wykonuje się badanie wziernikowe w celu pobrania rozmazu cytologicznego oraz materiału do wykonania badań bakteriologicznych. Przeprowadza się również badanie wewnętrzne dwuręczne, gdzie bada się pochwę, jajniki oraz macicę. Rzadziej wykonuje się badanie pochwy i odbytnicy w przypadku tych kobiet, które nie rozpoczęły współżycia. Poniżej przedstawiamy najczęściej przeprowadzane badania ginekologiczne i choroby, jakie pozwalają wykryć. Dodatkowo doradzamy, w jaki sposób wybrać odpowiedni gabinet ginekologiczny i czym się kierować podczas jego wyboru.

Badania w klinice ginekologicznej

Badania ginekologiczne obejmują zarówno narządy wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Każdy z narządów wymaga innych procedur podczas przeprowadzania badań. Wszystkie badania odbywają się na fotelu ginekologicznym. Do badań należy się odpowiednio przygotować. Każda wizyta u ginekologa powinna odbywać się poza menstruacją.

Regularne badania ginekologiczne pozwalają zdiagnozować choroby nowotworowe. Do najczęstszych chorób tego typu w obrębie narządów płciowych kobiety, należą rak szyjki macicy i rak piersi. Przeprowadzanie badań cytologicznych oraz badań mammograficznych umożliwia wykrycie wczesnego stadium choroby.

Jak wybrać ginekologa?

Dla wielu kobiet, wizyta i badanie u ginekologa są wstydliwym tematem. Badania, niezależnie od badanych narządów, nie są bolesne. Ich regularne wykonywanie pozwala wykryć lub wykluczyć ewentualne choroby. Warto więc wybrać ginekologa, który cieszy się powszechnym zaufaniem pacjentek. Najlepiej jest udać się do poradni ginekologicznej, którą mogą polecić nasze koleżanki. Oprócz wyboru specjalisty, warto również zwrócić uwagę do stanu gabinetu i jego warunków higienicznych.

Na badania ginekologiczne warto się udać do sprawdzonej kliniki ginekologicznej. W dużych miastach, oferta i zakres wykonywanych badań może być szerszy. Często, w specjalistycznej klinice ginekologicznej, wykonuje się zabiegi i operacje. Dodatkowo, lekarze mogą zaproponować leczenie z zakresu ginekologii estetycznej.

Cel badań ginekologicznych

Badania ginekologiczne pozwolą wykryć nie tylko choroby nowotworowe i przednowotworowe. Ginekolog dobierze odpowiednie badania w celu rozpoznania niepłodności, krwawień z dróg rodnych i innych.

Dobra klinika ginekologiczna zaoferuje pacjentkom przeprowadzenie badań z zakresu ginekologii estetycznej. Ta dziedzina medycyny jest dość młoda, jednak ze względu na korzyści, staje się ona coraz bardziej popularna z roku na rok. Zabiegi ginekologii estetyczne mają za cel poprawienie wyglądu kobiecych narządów płciowych. Warto dodać, że konkretne zabiegi mogą wpłynąć nie tylko na wygląd, ale i przywrócić poprawne funkcjonowanie narządów. Często, zabiegi wykonuje się w celu niwelowania bólu (np. przy endometriozie). Zabiegi ginekologii estetycznej odbywają się poprzez zastosowanie metod laparoskopowych, czyli chirurgicznych.

Rodzaje chorób, jakie można rozpoznać przeprowadzając badania ginekologiczne, to między innymi endometrioza, guzy jajników, przerośnięte wargi sromowe, mięśniaki macicy, bezpłodność czy wodniaki jajowodów i wiele innych. Ginekologia estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się również problemami takimi jak wysiłkowe nietrzymanie moczu, terapia niepłodności, plastyka pochwy i wagino plastyka – czyli zwężanie pochwy.

Pacjentki mogą liczyć na fachowe podejście lekarzy ginekologów i na przebycie wszystkich zabiegów w bezpieczny i bezbolesny sposób. Specjalistyczne badania ginekologiczne dla każdej kobiety przeprowadzane są w Klinice Medycznej Na Grobli. Klinika znajduje się w centrum Wrocławia i proponuje zarówno leczenie w ramach współpracy z NFZ, jak i leczenie prywatne.