Biuro nieruchomości i jego oferta

Biuro nieruchomości i jego oferta

kw. 30, 2020

Marzysz o większym lokum lub odwrotnie wolałabyś jakieś mniejsze i tańsze mieszkanie? Od sprzedaży starego i kupna nowego mieszkania może być korzystniejsza zamiana. Znalezienie kandydata do zamiany mieszkania nie jest łatwe, ale na pewno warto podjąć taką próbę, by zaoszczędzić pieniądze.

Jak zarobić na mieszkaniu?

Zamiana mieszkania jest bardziej opłacalna, dzięki niższym opłatom związanym z transakcją. W myśl przepisów podatkowych, nabywca lokalu mieszkalnego płaci podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%. Sprzedając mieszkanie warte np. 180.000 zł i nabywając większe o przykładowej wartości 220.000 zł musisz zapłacić z tego tytułu 2400 zł. W przypadku zamiany mniejszego mieszkania na większe płacisz również 2%, ale jedynie od wartości różnicy między ceną mieszkań, czyli od 40.000. W naszym przykładzie oznaczałoby to wydatek rzędu 800 zł. W ten sposób zaoszczędzisz aż 1600 zł.

Transakcje mieszkaniowe mogą być zawierane wyłącznie w formie notarialnej, co wiąże się z opłaceniem tzw. Taksy notarialnej. Wysokość tej opłaty jest naliczana od wartości nabywanej nieruchomości. Przyjmując że kupujesz mieszkanie za wspomnianą kwotę 120.000 zł musiałabyś dodatkowo doliczyć taksę notarialną w kwocie około 1590 zł (razem z VAT). W przypadku zamiany mieszkań kwota taksy pozostałaby identyczna, gdyż jest ona obliczana od wartości droższego mieszkania, ale przy zamianie jest ona zwyczajowa dzielona na obie strony (2x 795 zł). Podsumowując opłaty tj. wpis do hipoteki (w przypadku mieszkania z księgą wieczystą konieczną przy kredycie hipotecznym) oraz opłata sądowa są identyczne zarówno przy zamianie, jak i kupnie mieszkań.

Inwestycja w mieszkanie

Trudno nie zauważyć nowej mody na inwestowanie w wszelkiego rodzaju nieruchomości. Stało się one jednym z najatrakcyjniejszych form lokowania pieniędzy. Dzieje się tak z powodu ciągłego wzrostu wartości mieszkań, działek, domów na rynku. W tym przypadku jeżeli mamy „trochę” gotówki warto wykupić mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji, a możemy być pewni że inwestycja się zwróci. Gdybyśmy jednak nie mieli wolnej gotówki, ale za to zdolność kredytową możemy n.p kupić mieszkanie na kredyt,a następnie je wynająć.

Po 15 latach mieszkanie spłacimy, z rat za wynajem mieszkania i staniemy się jego właścicielem, nie trudno się domyśleć że jego wartość przekroczy kilkukrotnie wysokość jego zakupu. Zainwestować w nieruchomości nie musimy koniecznie w miejscu swojego zamieszkania. Są miast w Polsce które cieszą się wyjątkowo szybkim przyrostem wartości nieruchomości: mieszkań, działek, czy domów. Przykładowo mieszkając w mało atrakcyjnej lokalizacji możemy zainwestować w mieszkania w Szczecinie. To miasto ciągłego rozwoju, a dodatkowo miasto akademickie, dzięki czemu mieszkanie będzie np. łatwo wynająć.

Mieszkanie w mieście
Biuro nieruchomości – jakie mieszkania oferuje?

W typowym biurze nieruchomości występują następujące kategorie nieruchomości:

 • mieszkania,
 • działki,
 • domy,
 • pokoje,
 • apartamenty,
 • lokale biurowo-magazynowe,
 • mieszkania do wynajęcia,
 • pokoje do wynajęcia,
 • apartamenty do wynajęcia,
 • działki do wynajęcia,
 • domy do wynajęcia. 

W dobrym biurze nieruchomości znajdziecie także ponadto: oferty rynku pierwotnego i wtórnego: na sprzedaż (sprzedam), do wynajęcia (wynajem). Takie oferty dotyczą wówczas zarówno mieszkań, jak również całych budynków i lokali handlowych. Właśnie szukając na rynku wtórnym łatwo można znaleźć interesujące lokale biurowe, czy magazynowe pod naszą działalność, również jeśli mowa o sklepach. Sporo jest także ofert dotyczących działek, nie bez powodu przecież panuje obecnie trend przenoszenia się na tereny podmiejskie, a nawet wsie. Również inwestorzy mogą znaleźć coś dla siebie w biurze nieruchomości, ponieważ oferują one niekiedy także tereny przemysłowe czy inwestycyjne, np. pod stacje paliw.

Najważniejszy wobec tego przed podjęciem decyzji będzie research. Powinien on dotyczyć nie tylko konkretnego rodzaju lokum, ale także interesującej nas lokalizacji, dzięki czemu decyzja będzie adekwatna do oczekiwań.