Biznes w Wielkiej Brytanii – jak to zrobić?

Biznes w Wielkiej Brytanii – jak to zrobić?

lis 12, 2015

Exodus młodych Polaków poza granice Polski trwa już wiele lat i należy wiązać ten masowy ruch przede wszystkim z brakiem przekonania o możliwościach zarabiania odpowiednich pieniędzy w swoim własnym kraju.

Nawet prace fizyczne wykonywane na zasadach uczciwego zatrudnienia na zachodzie Europy mogą przynieść zdecydowanie większe dochody, aniżeli wykonywanie nawet dość ambitnej i satysfakcjonującej pracy w Polsce. Z tego też tytułu ogromna rzesza ludzi, którzy udali się do pracy w Anglii i innych krajach, nie kwalifikowała się jako wysoko wykształcona i doskonale wykwalifikowana kadra zarządzająca, tym bardziej mało który Polak rozważał założenie spółki w Wielkiej Brytanii. W ogromnej większości przybywający w tamtym okresie na Wyspy rodacy znajdowali zatrudnienie w typowo fizycznych i średnio wykwalifikowanych zawodach, jednak z godnym wynagrodzeniem i bardzo satysfakcjonującymi warunkami do życia – także za sprawą otwartego dostępu do wysokich benefitów socjalnych.

spółka

Gospodarka Wysp pozwala stworzyć biznes szybciej i łatwiej

W ostatnim czasie liczne zmiany gospodarcze i przemiany społeczne w Europie doprowadziły także Brytyjski rząd do przekonania, że konieczne jest zreformowanie swojego całego systemu, z którego tak otwarcie i masowo korzystają przede wszystkim imigranci zarobkowi. Oczywiście osoby, które już pracują w Wielkiej Brytanii i od kilku lat bez problemu korzystają z dobrobytu tamtejszego systemu, absolutnie nie muszą się niczego obawiać i mogą dalej z powodzeniem korzystać ze wszystkim przysługujących im przywilejów. Ograniczenia w swobodnym wjeżdżaniu, a tym bardziej znajdowaniu dotowanych mieszkań lub świadczeń socjalnych, dotkną przede wszystkim nowoprzybyłych ludzi. Jeśli natomiast ktoś rozważa prowadzenie czysto biznesowych interesów czy nawet założenie spółki w Wielkiej Brytanii, bez wątpienia zostanie przez tamtejszy system odpowiednio i ciepło przyjęty. Anglosaska kultura prowadzenia liberalnej gospodarki i jednocześnie duże poszanowanie dla prawa sprawiają, że panują tam idealne warunki do nawiązywania znajomości biznesowych czy szukania kontrahentów.

Pomysł na siebie, czyli dlaczego warto być przedsiębiorczym w Anglii

W pierwszej fazie imigracji zarobkowej do UK nie przybywało zbyt wielu Polaków, którzy mieliby ciekawy pomysł na biznes lub własne pieniądze na jego prowadzenie. W dzisiejszych czasach nie brakuje już takich polskich przedsiębiorców i wynalazców czy inwestorów, którzy odważnie analizują swoje możliwości podboju innych rynków – zwłaszcza tych europejskich. Dzięki wspólnej obecności wewnątrz Unii Europejskiej polscy biznesmeni zyskali dużo większe możliwości konkurowania z innymi przedsiębiorstwami i wreszcie najważniejszym wyznacznikiem w negocjacjach handlowych przestał być kraj pochodzenia czy jego położenie, ale oferta. A ponieważ Polska gospodarka może pochwalić się wciąż bardzo konkurencyjnymi cenami wykonania konkretnych usług lub produktów, przy ich jednocześnie coraz wyższych walorach jakościowych i wciąż rosnącej innowacyjności systemów zarządzania i produkcji, naszym przedsiębiorcom jest coraz łatwiej wprowadzać nasze produkty na obce rynki. Jeśli natomiast chociaż jedna z takich usług lub produktów spodobałby się na szeroką skalę, kwestia założenia spółki w takim miejscu jest kwestią kilku miesięcy i inwestycji.