Cele i korzyści ze stsowania technik relakcyjnych podczas pracy – zapanuj nad swoim odechem

Cele i korzyści ze stsowania technik relakcyjnych podczas pracy – zapanuj nad swoim odechem

sty 22, 2023

Prawidłowy oddech pomaga w skupieniu uwagi. Dzięki temu łatwiej sobie poradzić w pracy, a także sytuacjami stresującymi. Techniki relaksacyjne, a przede wszystkim oddechowe zapewniają większy spokój i witalność. Należy je jednak prawidłowo wykonywać, a pomoże w tym właściwy kurs na przykład u Jakuba Gontarskiego. 

Jakie są korzyści korzystania z technik oddechowych i relaksacyjnych w pracy?

Techniki relaksacyjne, a przede wszystkim metody oddechowe pomagają lepiej radzić sobie z emocjami i oddechem. Dzięki temu człowiek wypracowuje lepsze wzorce oddechowe. Systematyczne ćwiczenia sprawiają, że oddech staje się lekki, swobodny, a co najważniejsze pozbawiony zadyszki. Można liczyć zatem na poprawę koncentracji i efektywniejszy transport tlenu do mózgu i mięśni. Osoba praktykująca techniki relaksacyjne i świadomy oddech ma zapewnioną właściwą równowagę między dopaminą a melatoniną. Pomaga to osobom zmagającym się z migreną, nieżytem nosa i chorymi zatokami. Zmniejsza stres w pracy i pozwala lepiej z nim sobie radzić. Kolejną korzyścią jest lepszy i głębszy sen, który sprzyja efektywnej regeneracji organizmu. Wzrasta także energia i wydajność w pracy, a także aktywności fizycznej. Ciało jest lepiej zintegrowane z oddechem. 

Jakie techniki relaksacyjne i oddechowe należy stosować?

Warto się kilka razy w tygodniu położyć, włączyć relaksacyjną muzykę i wyobrazić sobie siebie w pięknym miejscu, na przykład na plaży wśród palm. W tym czasie warto skupić się na oddechu. Przy wdechu należy przez dwie sekundy podnosić brzuch, a potem klatkę piersiową. Następnie należy wdech utrzymać przez kolejne dwie sekundy, a później wypuścić, ale w odpowiedniej kolejności, czyli najpierw klatka, a potem brzuch. Technik relaksacyjnych jest bardzo wiele, jednak podczas nich najważniejsze jest to, aby skupić się przede wszystkim na świadomym i pełnym oddychaniu nosowo-przeponowym. 

relaks

Jak szkolić pracowników z technik oddechowych i relaksacyjnych?

Kursy oddechowe i relaksacyjne pomagają w większej efektywności w pracy. Można korzystać zarówno ze szkoleń stacjonarnych, jak i w formie online. Techniki relaksacyjne dla firm we Wrocławiu stanowią świetną dawkę wiedzy, którą warto wykorzystać. Dzięki temu pracownicy będą spokojniejsi i będą mieli większą energię do podejmowania wyzwań zawodowych. Trening oddechowy na różnych kursach wspiera wiele aspektów zdrowotnych układu oddechowego i ruchowego. Dzięki temu pracownicy zbudują solidne fundamenty mentalne i fizyczne. Zyskują także wiedzę o tym, jak funkcjonować w zróżnicowanym otoczeniu, a także społeczeństwie. 

Ćwiczenia oddechowe i neuro-plastyczność mózgu

Należy pamiętać o tym, że ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne wykształcają prawidłowe połączenia dwóch półkul mózgowych, neuro-plastyczną integrację i koordynację oddechu. Podczas kursów można poprawić kondycję wydolności oddechowej i wytrzymałości mięśni. Systematyczny trening sprawia, że pracownicy budują solidne fundamenty mentalne i fizyczne. Uczą się, w jaki sposób wnieść transformację w dialog w zróżnicowanym otoczeniu. Dzięki temu człowiek może utrzymać zdrową relację z samym sobą i z innymi ludźmi. Prawidłowy oddech pomaga także w częstych bólach głowy i migrenach. W ten sposób można także zmniejszyć dolegliwości bólowe wywołane częstym napinaniem mięśni. Atutem jest też większy spokój i zdecydowanie większą zdolność do wchodzenia w stan relaksacji. Ćwiczenia oddechowe sprawiają, że więcej tlenu dochodzi do mózgu i dzięki temu poprawia się także znacząco koncentracja, co ma duże znaczenie w pracy zawodowej.