Chusty do noszenia dziecka – jakie są ich zalety?

Chusty do noszenia dziecka – jakie są ich zalety?

sty 1, 2020

Moda na stosowanie chust do noszenia dzieci może wydawać się trendem, który rozkwita wśród rodziców dopiero od kilku lat, jednak w rzeczywistości „kangurowanie” nie jest wcale nowoczesnym pomysłem. Wykorzystywanie płachty materiału jako swoistego nosidełka znane było już w starożytności, a kobiety na całym świecie od wieków właśnie w ten sposób radzą sobie z koniecznością noszenia dzieci przy sobie i jednoczesnego używania obu rąk do pracy. Choć wiązanie chusty do metody kangurowania może wydawać się trudną do opanowania sztuką, porównywalną z papierowym origami, gdy już poznasz podstawy i złapiesz rytm, chusta okaże się być najlepszym wynalazkiem ludzkości. Dlaczego zwykły kawałek materiału stał się tak popularny i co sprawia, że chusty do noszenia dzieci powinny znaleźć się w szafie każdego rodzica?

Zalety chust do kangurowania dziecka

Dostępne dziś właściwie w każdym sklepie z akcesoriami dla maluchów chusty do noszenia dzieci to nie nowy, bezużyteczny trend, ale niezwykle przydatny gadżet, który spodoba się każdemu młodemu rodzicowi. Chusty mają wiele zalet, wśród których zdecydowanie największą jest możliwość uwolnienia rąk bez konieczności odkładania dziecko na bok. Rodzic, który opiekuje się dzieckiem może swobodnie poruszać się po domu, wykonywać podstawowe czynności domowe, a nawet pracować, jednocześnie mając swoją pociechę przytuloną do własnej klatki piersiowej. To oczywiście wiąże się bezpośrednio z kolejną zaletą, jaką jest zaspokajanie potrzeby kontaktu fizycznego rodzica z dzieckiem i budowania mocnej więzi emocjonalnej pomiędzy maluchem, a rodzicem. Dziecko noszone w ten sposób ma ciągłe poczucie bezpieczeństwa, a przez to że porusza się razem z rodzicem, nie staje się szybko marudne i znudzone bezruchem.

chusty tkane

Wykorzystywanie chusty jako głównej metody noszenia dziecka przy sobie to też doskonały sposób na odciążenie kręgosłupa. Umieszczenie dziecka w dobrze zawiązanej chuście pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru pomiędzy ramionami i odcinkiem krzyżowym kręgosłupa, dzięki czemu dziecko nawet po dłuższym spacerze nie staje się dla ciała rodzica zbyt dużym ciężarem. Kangurowanie noworodka można w takim wypadku porównać do noszenia ciężkich rzeczy w specjalnym, turystycznym plecaku. Ten, który będzie opierał ciężar nie tylko na ramionach, ale także biodrach, pozwoli na pokonanie znacznie dłuższego dystansu bez zmęczenia.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że chusta jest dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie wejście z wózkiem nie wchodzi w grę. Noszenie dziecka w chuście jest znacznie prostsze pod względem przestrzennym, co może przydać się podczas wyprawy do sklepu, przychodni lekarskiej, urzędu czy miejsca, w którym nie ma windy i poruszanie się z wózkiem byłoby bardzo uciążliwe.

Jak prawidłowo wybrać chustę do kangurowania noworodka?

Odkąd noszenie chust wróciło do łask i staje się coraz bardziej popularne, na rynku pojawiło się wiele różnych wariantów odpowiednich na różne okazje, czy dostosowanych do różnego wieku dzieci. Nowoczesne chusty różnią się między sobą materiałem wykonania, rodzajem splotu czy rozmiarem, a także oczywiście ceną. Ta jednak nie powinna odgrywać tu największej roli – przecież liczy się wyłącznie bezpieczeństwo i komfort dziecka.

Zdecydowanie najlepszym wyborem są chusty wykonane z naturalnych materiałów, a więc przede wszystkim bawełny, szczególnie tej o splocie skośno-krzyżowym. Chusty takie są mocne, wytrzymałe, a jednocześnie komfortowe zarówno dla rodzica, jak i dziecka. W chuście można nosić nawet kilkudniowe noworodki metodą kangura, dlatego podczas zakupu warto zwrócić uwagę na rozmiar chusty i znaleźć dokładną instrukcję odnośnie wiązania chusty dla noworodków. Podobnie jak w przypadku nauki odpowiedniej pozycji do trzymania maleństwa, w przypadku chust też obowiązują konkretne zasady, dzięki którym dziecko będzie bezpieczne i wygodnie ułożone.