lut 18, 2019
Co to jest AdBlue?
Nowoczesne samochody, które zasilane są silnikami Diesla to modele w których stosować trzeba dodatek w postaci AdBlue. Jest to wodny roztwór mocznika instalowany nie tylko w zwykłych, osobowych samochodach, ale także ciężarowych i dostawczych. W zależności od modelu auta jego wlew znajduje się albo w bagażniku, albo pod maską lub obok wlewu paliwa. Co daje tego typu substancja, dlaczego musimy ją dolewać i gdzie możemy to zrobić?
Najprościej rzecz ujmując, AdBlue uczestniczy w procesie oczyszczania spalin – usunięcia z nich szkodliwych dla środowiska tlenków azotu. Jest też bezpieczny dla człowieka. I nie jest, jak myślą niektórzy, dodatkiem do paliwa. Kupić go można na stacjach benzynowych, w sklepach które zajmują się dystrybucją produktów chemicznych do samochodów lub w serwisach samochodowych.
Oczywiście, samo dawkowanie AdBlue zależy od wielu czynników. Nie ma co ukrywać, że oszczędne silniki Diesla mają niemały problem z nadmierną emisją toksycznych substancji. Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym sposobem służącym ich oczyszczaniu jest tak zwany SCR, a więc układ selektywnej redukcji katalitycznej. Jego działanie opiera się na dawkowaniu bezpośrednio do niego wspomnianego już AdBlue. I choć sam preparat nie jest konieczny do pracy silnika, układ został zaprojektowany w ten sposób, by w przypadku braku płynu – po prostu przestać działać. Kiedy więc zabraknie AdBlue, układ się wyłączy. Zazwyczaj, mniej więcej dwa tysiące kilometrów przed wyczerpaniem się substancji, pojawia się jednak odpowiedni komunikat, który przypomina o tym fakcie. Im jest go mniej, tym ostrzeżenia są oczywiście częstsze i coraz bardziej dosadne w swym przekazie. Z całą pewnością nie należy więc ich ignorować.
Gdzie uzupełnić AdBlue?
AdBlue możemy uzupełnić sami lub przy okazji serwisu poprosić o dolewkę. Taka usługa polecana jest zwłaszcza właścicielom samochodów ciężarowych w których katalizatory mogą zostać zabrudzone na skutek awarii silnika. Nie ma co ukrywać, że za takie czyszczenie zapłacimy o wiele mniej, niż ma to miejsce w przypadku zakupu nowego sprzętu.
Sprawnie działający katalizator i stosowanie AdBlue, to gwarancja obniżonej ilości szkodliwych substancji w spalinach, a co za tym idzie – prawidłowa praca jednostki napędowej.
Czyszczenie DPF, regeneracja DPF
Warszawska firma Pralnia DPF zajmuje się zresztą także naprawa, czyszczeniem i regeneracją DPF. Jak wiadomo, usuwanie DPF jest nielegalne, a właściciel auta z którego zniknął filtr naraża się na wysoki mandat. W przyszłości będzie miał też duże problemy z dokonaniem przeglądu rejestracyjnego i sprzedażą swojego samochodu. Dla tych, którzy dbają o środowisko, nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że takie samodzielne zmiany prowadzą do powstawania smogu i zanieczyszczeń. Dlatego, zamiast na własną rękę pozbywać się DPF, lepiej postawić na skuteczną i profesjonalną regenerację.
Dzięki czyszczeniu filtrów samochodowych mamy gwarancję przyjemnej jazdy, ekonomicznego zużycia paliwa i ekologicznego użycia samochodu. Czysty filtr przyczynia się bowiem do odzyskania mocy przez pojazd, a co więcej – skutecznie wyłapuje także cząsteczki stałe spalin. Regeneracja DPF niesie więc ze sobą mnóstwo zalet. Szczególnie, jeśli podobnie, jak wspomniana już firma, serwis do którego udamy się po pomoc korzysta z maszyny FCM. Maszyny zapewniającej najwyższą skuteczność tego typu działań.