Co położyć na taras?

Co położyć na taras?

paź 23, 2018

W sklepach budowlanych znajdziemy wiele ciekawych propozycji, jeśli chodzi o kamień odpowiedni do wykończenia tarasu. Warto najpierw zastanowić się nad tym, jaki styl najbardziej nam odpowiada, tak by dopasować dany materiał do naszych gustów. Oczywiście trzeba również wziąć pod uwagę ogólny charakter architektoniczny, który dominuje w naszym otoczeniu, i starać się dopasować wybrane materiały budowlane do głównego motywu.

W pierwszej kolejności należy stawiać na wysoką jakość, ale estetyka ma także ogromne znaczenie. Dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się taras z kamienia – materiał ten cechuje bardzo wysoka odporność na zróżnicowane warunki atmosferyczne, co ma ogromne znaczenie w przypadku wykończeń znajdujących się na zewnątrz. Kamień jest także odporny na uderzenia i ścieranie – to również bardzo wskazana cecha dla takiej powierzchni, jak taras, po którym przecież często chodzi wiele osób, gdzie stoją ogrodowe meble i odbywa się wiele rodzinnych spotkań.

Taras z kamienia?

Wykorzystanie tak solidnych i trwałych materiałów budowlanych jest świetnym pomysłem i na pewno będzie to dla nas dobra decyzja. Kamień jest funkcjonalny, mocny, a przy okazji także bardzo estetyczny. Z łatwością dostosujemy wygląd płytek kamiennych do otoczenia, dobierając odpowiedni kolor, fakturę, a nawet kształt. Możemy wreszcie postawić na takie formy kamienia, jakie najbardziej nam się podobają.

schody granitowe poznań

Tarasy z kamienia doskonale się prezentują, a swoją funkcję jako miejsce spotkań, relaksu czy pracy w domowym zaciszu, spełniają znakomicie. Kamień na tarasie łatwo się czyści, nie wchłania zabrudzeń ani wilgoci, a pod wpływem wody nie tworzy śliskich powierzchni – ułatwia więc wygodę użytkowania. Niektóre płytki kamienne można ułożyć także na wspornikach lub zbudować tarasy wentylowane – trzeba tylko sprawdzić, czy rzeczywiście ich przeznaczenie, określone przez producenta, na to pozwala.

Skąd wziąć inspiracje?

Wybór odpowiedniego kamienia może wydawać się dość trudnym zadaniem. Warto wcześniej poszukać jakichś inspiracji i pomysłów, przeglądając strony producentów, czasopisma i strony branżowe albo efekty pracy znajomych. W ten sposób, gdy zapoznamy się z możliwościami zastosowań, konkretnymi realizacjami czy wizualizacjami, będziemy mniej więcej orientować się, czego oczekujemy, jakie rozwiązania się nam podobają, a czego zdecydowanie nie chcemy.

Kamień można położyć na tarasie na wiele sposobów. Możemy wybrać jednolite powierzchnie przypominające nagą skałę albo piaszczystą plażę lub stworzyć wspaniałe mozaiki, łącząc kilka rodzajów płytek. Wiele zależy od tego, co najbardziej nam się podoba i co będzie się dobrze komponowało z kolorem elewacji budynku. Warto zatem pomyśleć o takim wykorzystaniu kamienia do budowy i aranżacji tarasu. Można się także skusić na opracowanie własnego, indywidualnego projektu w profesjonalnym wydaniu. Ostatecznie chodzi o to, aby stworzyć miejsce, w którym z przyjemnością będziemy spędzać czas.