Czy jest możliwe uzyskanie zwrotu podatku w 5 dni?

Czy jest możliwe uzyskanie zwrotu podatku w 5 dni?

lut 5, 2019

Coraz więcej Polaków ubiega się o zwrot podatku z zagranicy, nie wiedząc dokładnie jak wygląda cała procedura. I chociaż wypełnienie wymaganych dokumentów jest dość prostym zadaniem, proces składania ich w urzędzie skarbowym różni się od naszego.

Zwrot podatku z zagranicy jest możliwy i coraz więcej obcokrajowców się o niego ubiega. Skomplikowana procedura sprawia, że swoje dokumenty powierzają zewnętrznym firmom, które za niewielką opłatą starają się o odzyskanie pieniędzy. Firmy nierzadko kuszą klientów nie tylko korzystnymi promocjami, ale także obietnicami, których nie będą mogli spełnić ze względu na prawo podatkowe konkretnego kraju.

Kto może starać się o zwrot podatku pracując za granicą?

Z reguły w krajach europejskich o zwrot nadpłaconego podatku może starać się każdy, kto pracuje legalnie. W praktyce, w zależności od przepisów prawnych, sytuacja trochę się różni. W Anglii obowiązek rozliczenia się ze swoich dochodów muszą dopilnować osoby samozatrudnione lub pracujące w budowlance – w ich przypadku urząd skarbowy może zastosować kary spowodowane opóźnieniem. W Austrii rozliczają się jedynie osoby, mające status rezydenta i w ciągu jednego roku podatkowego zarobili powyżej 11000 euro. W innych krajach każdy ma obowiązek rozliczenia się z dochodu w urzędzie skarbowym, jednak nie zawsze mogą starać się o zwrot nadpłaconego podatku.

Ile trzeba czekać na zwrot podatku?

Wiele firm zajmujących się pomocą w rozliczeniu podatku oferuje swoim klientom, że odzyskają ich zwrot w ciągu 5 dni. Czasami trudno w to uwierzyć i dużo osób decyduje się na skorzystanie z takich usług po to, aby mieć swoje pieniądze na koncie jak najszybciej. Okazuje się jednak, że to zwykły chwyt marketingowy, nieodpowiadający rzeczywistemu stanu rzeczy.

Profesjonalne firmy na stronie internetowej zaznaczają prawdziwy okres czasu oczekiwania na zwrot podatku. Prawda jest taka, że nic nie ma wpływu na to, czyje dokumentu w pierwszej kolejności rozpatrzy urząd skarbowy. Nieistotne jest miejsce zatrudnienia (mała lub duża firma), pochodzenie czy wysokość zarobków. Czas oczekiwania na zwrot jest różny w kraju i wydłuża się w przypadku niekompletnych dokumentów lub błędów w zeznaniu.podatek z zagranicy

O ile na zwrot podatku z Wielkiej Brytanii trzeba czekać tylko 3 miesiące, w Belgii czas może wydłużyć się aż do 6. Podobnie sprawa wygląda w Holandii, jednak tutaj zdarzają się osoby, które pieniądze otrzymują już po kilku tygodniach. Sytuacja w niemieckim urzędzie skarbowym jest natomiast inna – teoretycznie na zwrot czeka się do pół roku, ale w praktyce przy dobrze wypełnionych dokumentach otrzymuje się go już po miesiącu. W przypadku błędów sprawa może wydłużyć się o kolejne tygodnie.

Szybkie rozliczenie czy jakość? – jaką firmę wybrać

Na rynku istnieje wiele firm oferujących szybkie zwrotu nadpłaconego podatku. Najczęściej jednak to oni wykonują swoją pracę ekspresowo i wysyłają dokumenty do określonego urzędu skarbowego. W praktyce okazuje się jedna, że mogą być one źle wypełnione, że zabrakło załączników. Wszystko to wynika z pośpiechu. Dobre firmy zajmujące się rozliczaniem podatków z zagranicy, takie jak Tax-Pol z Wrocławia stawiają na rzetelność, dokładnie sprawdzając wszystkie możliwe wyjścia tak, aby klient otrzymał jak najwyższą kwotę zwrotu. Pośpiech w przypadku składania tak ważnych dokumentów jest niewskazany i warto poczekać kilka tygodni, odzyskując znacznie więcej niż wcześniej zakładaliśmy.

Warto pamiętać, że czas zaczyna się liczyć dopiero po wpłynięciu dokumentów wraz z załącznikami do urzędu skarbowego – nie od momentu ich nadania.

podatek z zagranicy zwrotGdzie zostanie przesłany zwrot podatku?

Po naliczeniu zwrotu nadpłaconego podatku, zostanie on przesłany na konto bankowe założone w kraju, w którym ubiegamy się o zwrot. Natomiast jeśli jest ono już zamknięte – pocztą pod wskazany w deklaracji adres.

Czy jest możliwe uzyskanie zwrotu podatku w 5 dni?

Na zwrot podatku zagraniczny urząd skarbowy ma określoną liczbę tygodni. Rzadko się zdarza, aby ktoś otrzymał go wcześniej, ponieważ nikt nie ma wpływu na przyspieszenie prac. Nie warto więc ufać firmom, które proponują odzyskanie zwrotu podatku w kilka dni, ponieważ jest to niemożliwe.

 


Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

zwrot podatku zapłaconego w holandii
zasiłek rodzinny kindergeld
UK zwrot podatku
Jak wykonać zwrot podatku z Holandii? Do ilu lat wstecz można starać się o Kindergeld? Co jest potrzebne do wykonania zwrotu podatku z UK?
Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu