Czy koronawirus ma wpływ na kurs walut?

Czy koronawirus ma wpływ na kurs walut?

mar 16, 2020

Koronawirus, który wywołuje COVID-19  wywołał światową pandemię. Komunikat z takim właśnie określeniem zaledwie kilka dni temu wydało WHO. Choć z początku wirus szalał wyłącznie w Chinach, obecnie rozprzestrzenił się także na Europę i resztę świata. Na starym kontynencie najgorsza sytuacja ma miejsce we Włoszech. W północnej części kraju sytuacja jest wręcz dramatyczna! Chorych cały czas przybywa, a ludzie zmuszeni są do przymusowej kwarantanny. W sklepach masowo wykupywane są zapasy żywności, natomiast właściciele hoteli i restauracji odnotowują poważne straty. Niektórym firmom zagraża nawet bankructwo.

W Polsce z dnia na dzień przybywa chorych. Praktycznie każdego dnia diagnozowane są kolejne osoby. Ludzie zaczynają nerwowo gromadzić zapasy żywności w domach. Placówki oświatowe i kulturalne wstrzymały działalność na co najmniej dwa tygodnie, a wszystkie imprezy masowe w kraju zostały odwołane. Pod dużym znakiem zapytania jest dziś także kampania prezydencja.

Wiele osób przewiduje już, że pandemia będzie miała poważne skutki dla gospodarki. Przypuszcza się, że największy kryzys odnotują firmy transportowe oraz te bazujące w swojej działalności na turystyce. Jak wobec zachodzących zmian przedstawia się kwestia kursu walut?

Jak atak koronawirusa wywołującego wpływa na obecną sytuację kursu walut?


Można uznać, że w tym zakresie sytuacja na razie wydaje się być stabilna. Kurs euro utrzymuje się na stałym  poziomie oscylującym w granicach 4,30 zł – sprawdź kurs euro autostrada. Za dolara amerykańskiego trzeba zapłacić w większości punktów mniej więcej 3,9 zł, a za funta brytyjskiego około 5 zł. Waluta w której wielu  Polaków zaciągnęło kredyty mieszkaniowe, a więc frank szwajcarski dziś notuje minimalne spadki.

Dużych i znaczących zmian na razie zatem nie widać. Osoby zadłużone w obcej walucie na chwilę obecną nie muszą się zatem martwić konsekwencjami pandemii. Nic nie wskazuje również na to, by miało miejsce podnoszenie stóp procentowych z obecnej stopy referencyjnej 1,5 procent do 2 procent.

Zauważyć trzeba jednak, że wszystkie powyższe kwestie szybko mogą się zmienić. Sytuacja jest dynamiczna i nie da się ukryć, że wszystko może się jeszcze zdarzyć.

Ci, którzy z usług kantorów korzystają systematycznie mają zresztą poważny problem. Z mediów docierają bowiem sygnały, by unikać skupisk ludzi i jeśli to tylko możliwe – nie wychodzić z domu. Czy jest zatem inny sposób, aby na bieżąco obserwować zmiany w tej kwestii i w razie konieczności bezpiecznie wymienić gotówkę?

Transakcje w dobie koronawirusa – jak dokonywać ich najbezpieczniej?

W tym trudnym dla wszystkich momencie najlepiej zachować spokój i odpowiedzialną postawę. Postępować tak, by ograniczać do minimum kontakty towarzyskie. Jak takie zalecania mają się do tych, którzy muszą regularnie wymieniać banknoty? Otóż w ich przypadku dobrym rozwiązaniem są kantory online. Punkty, które pracują na odległość, a do tego oferują bardzo atrakcyjne ceny Euro Legnica.

Przykładem niech będzie kantorgrant.pl na którego stronie możemy nie tylko sprawdzić oferowane stawki, ale również dokonać bezpiecznej, szybkiej, internetowej transakcji.

Przy czym należy zdawać sobie sprawę, że gotówka przekazywana z rąk do rąk, to jeden z największym nośników wirusów. Za każdym razem, po takiej sytuacji powinniśmy więc dokładnie myć ręce. Nie inaczej jest w przypadku wypłacania pieniędzy z bankomatu. Choć nie powinno się wzbudzać paniki, należy być ostrożnym i stosować się do przekazywanych zaleceń!