Czy przyczepki rowerowe są bezpieczne?

Czy przyczepki rowerowe są bezpieczne?

sty 22, 2018

Przyczepki rowerowe są dziś bardzo popularne w szczególności wśród rodzin. Jest to sposób na wspólne jeżdżenie z maluchami. Dzieci uwielbiają przyczepki, zwiedzając w taki sposób świat, czują się komfortowo. Niestety, coraz częściej jeżdżący rodzice zastanawiają nad bezpieczeństwem przyczepek rowerowych. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Wątpliwości i ochrona

Wielu sympatyków przyczepek rowerowych, mimo iż nadal uwielbia ten sprzęt, zastanawia się nad bezpieczeństwem swoich dzieci. Jest to normalne i jak najbardziej zrozumiałe. Warto głębiej przeanalizować temat.

 Obawy o wywrócenie się przyczepki nasuwają istotną kwestię, otóż bardzo ważna jest konstrukcja i dodatkowe zabezpieczenia wybranego przez nas modelu. Nie poleca się kupować przyczepek z niepewnych źródeł. Prawidłowo skonstruowane przyczepki przeciwdziałają wstrząsom oraz zatrzymują ewentualne zderzenia z innymi rowerzystami. Niektóre modele posiadają elementy chroniące przed najechaniem na nie od tyłu. Przyczepki rowerowe są zazwyczaj skonstruowane z aluminium.

Prawidłowa budowa zabezpiecza przed kolizją z innym rowerem, ale jak wiadomo, przyczepka nie ma dużych szans w porównaniu z samochodem. Istnieją inne dodatkowe elementy mające zapobiegać poważniejszym wypadkom. Elementy te są wręcz niezbędne i należy zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model je posiada.

Niezwykle istotne jest, aby nasza przyczepka była dobrze widoczna, do tego celu można użyć różnych elementów. Najczęściej używane są chorągiewki, gdyż się najlepiej sprawdzają. Montuje się je z tyłu, a one sprawiają, że nasza przyczepka jest widoczna także z daleka czy podczas wyjeżdżania zza furtki.

Ten drobny element jest naprawdę istotny, w szczególnie w mieście. Warto się także dodatkowo zdecydować na światła odblaskowe. Niektóre modele mają już wmontowane elementy odblaskowe w odpowiednich miejscach. Kolejnym małym, a poprawiającym bezpieczeństwo elementem są osłony na koła, które zapobiegają dostaniu się gałęzi i kamieni między szprychy.

Nie wolno także zapominać o ochronnej roli pasów i kasku. Pasy bezpieczeństwa powinny być profesjonalne, najczęściej stosuje się pasy pięciopunktowe. Poleca się także używania kasku dziecięcego, są modele, które mają specjalnie wyprofilowane plecy przyczepki, w taki sposób, że dziecku wygodnie się siedzi w kasku.

Należy poświęcić trochę czasu w poszukiwaniu odpowiedniej przyczepki. Najbezpieczniejsze modele dzięki odpowiedniemu rozstawieniu kół mają specjalnie wyważony środek ciężkości, który zapobiega wywrotkom. Ważne jest też, w jaki sposób przyczepka jest połączona z rowerem. Musimy sprawić, aby potencjalny wypadek rowerzysty nie wpłynął znacząco na przyczepkę. Wybór jest szeroki, ważne, aby element łączący był solidny i elastyczny.

Burley przyczepka rowerowa

Na zdjęciu przyczepka rowerowa marki Burley. Dostępne w sklepie PM Bike (https://www.pmbike.pl/przyczepki-rowerowe)

Rola rodziców i pomoc

Wszystkie wymienione elementy zwiększają bezpieczeństwo przyczepki rowerowej. Pamiętać warto, że należy się jak najlepiej zabezpieczać, ale to nie wystarczy, dlatego że bezpieczeństwo zależy także od uwagi rodzica. Najważniejsze jest, aby podróżować w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Producenci przyczepek rowerowych dołączają zawsze instrukcje wraz ze wskazówkami bezpieczeństwa, nie powinno się tego ignorować, należy dobrze zapoznać się ze wskazówkami. Dużo zależy od sposobu i miejsca jazdy. Warto poszukać odpowiednich tras o gładkich nawierzchniach, które minimalizują ryzyko wywrotki i sprzyjają komfortowi jazdy.

Dużo może także zmienić sposób jazdy rodzica rowerzysty. Istotne są przepisy, ale nieoceniona jest nasza uwaga. Nie warto decydować się na przejażdżkę, gdy nie czujemy się za dobrze. Bezpieczna jazda wymaga koncentracji i racjonalnych decyzji.

Nie można jednoznacznie stwierdzić czy przejażdżki w przyczepie rowerowej są bezpieczne. Jak większość aktywnych czynności, tak i taka jazda, narażona jest na rozmaite ryzyka. Dobrze zdawać sobie z nich sprawę, aby jak najbardziej zminimalizować zagrożenia. Świadomość, odpowiednie przygotowanie i racjonalne decyzje mogą i w tej kwestii zdziałać cuda.


Źródło zdjęć: PM Bike, domena publiczna – wikipedia.org