Czy sondy dotykowe CNC mogą być używane z kompensacją narzędzia tnącego?

Czy sondy dotykowe CNC mogą być używane z kompensacją narzędzia tnącego?

lip 29, 2022

Obecnie działalność wielu firm produkcyjnych w różnych branżach opiera się na maszynach, które po części zastąpiły ludzi i przyczyniły się do zautomatyzowania wielu procesów. Wdrożenie takich technologicznych rozwiązań bardzo pozytywnie wpłynęło na przemysł pod względem jego rozwoju i skutecznie zwiększyło wydajność firm produkcyjnych. Wraz z pojawieniem się maszyn w firmach produkcyjnych wzrosła również jakość produkowanych wyrobów i ich powtarzalność. Uzyskanie wysokiej precyzji produkcji było możliwe dzięki różnego rodzaju urządzeniom pomiarowym, które dbały o to, aby wytwarzane produkty były zgodne z wszelkimi ustaleniami projektowymi i normami obowiązującymi w danej firmie.  Aktualnie do kontrolowania finalnych produktów wykorzystuje się najczęściej sondy dotykowe CNC. Jednak czy tego typu urządzenia pomiarowe mogą być używane z kompensacją narzędzia tnącego? 

Czym są sondy dotykowe CNC?

Kontrola jakości to bardzo ważny etap w procesie produkcyjnym różnego rodzaju wyrobów. Nie inaczej jest w przypadku obrabiarek CNC, które mimo tego, że charakteryzują się bardzo wysoką dokładnością pracy, to chcąc zachować wysoką powtarzalność produkcji i jakość wytwarzanych produktów, warto skorzystać z takich urządzeń jak sondy dotykowe CNC. Są to niewielkie urządzenia pomiarowe, które pozwalają na zebranie wszelkich danych geometrycznych na temat danego wyrobu, niezbędnych do weryfikacji i kontroli jego jakości i zgodności z założeniami projektu, na podstawie którego został on wykonany. Dzięki temu możliwe jest stałe kontrolowanie wyrobów w ich finalnej postaci, co sprawia, że produkcja jest znacznie dokładniejsza, przebiega szybciej i zminimalizowane jest ryzyko popełnienia jakichś błędów lub wykonania produktu charakteryzującego się niską jakością, lub słabą zgodnością z projektem. Z tego też względu sondy dotykowe CNC są tak często wykorzystywane w wielu różnych firmach produkcyjnych stosujących obrabiarki CNC w procesie wytwórczym. 

Jak działają sondy dotykowe CNC?

Jak sama nazwa wskazuje, sondy tego typu działają w oparciu o dotyk. W praktyce wygląda to tak, że sonda pomiarowa wyposażona jest w specjalną głowicę o wysokiej czułości, która po zetknięciu się z powierzchnią danego wyrobu, zbiera dane na temat jego wymiarów. Urządzenie to jest bardzo precyzyjne, dzięki czemu jest praktycznie niezbędne w wielu branżach, w których wykorzystuje się obrabiarki CNC i w których priorytetem jest jakość oraz powtarzalność produkowanych wyrobów. Dbając o wysoką precyzję produkcji, można mieć pewność, czy dany produkt będzie wyróżniał się na rynku od innych wyrobów konkurencyjnych firm, przez to z pewnością dane przedsiębiorstwo produkcyjne odniesie większy sukces sprzedażowy.

Czym charakteryzują się sondy dotykowe CNC?

Z pewnością podstawową cechą charakterystyczną sond dotykowych CNC jest to, że działają one na podstawie dotyku. Wydaje się, że współczesne technologie oferują znacznie bardziej innowacyjne i lepsze rozwiązania, jednak w praktyce okazuje się, że prostota jest najlepszym wyborem w przypadku wykonywania różnego rodzaju pomiarów. To sprawia, że sondy dotykowe są tak często wykorzystywane wielu firmach produkcyjnych użytkujących obrabiarki CNC. Zapewniają one niezawodną pracę, a przy tym ich użytkowanie jest dość intuicyjne i łatwe.

Czym jest kompresja narzędzia tnącego?

W obrabiarkach CNC wszystkie typy narzędzi wymagają kompensacji. Wyróżnić można różne formy kompensacji, które pozwalają operatorowi wpłynąć na nieprzewidywalne warunki związane z obróbką. Kompensacja długości narzędzia pozwala zapomnieć o długości każdego wykorzystywanego podczas obróbki narzędzia. Dzięki temu programista może po prostu ustawić kompensację długości narzędzia na pierwszym ruchu osiowym każdego narzędzia na przedmiocie obrabianym. Oznacza to, że punkt teoretycznego wierzchołka płytki skrawającej może być przeniesiony na punkt fantastycznego skrawania. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku kompensacji promienia frezu, która przenosi punkt zerowy narzędzia ze środka narzędzia na okrąg stanowiący krawędź narzędzia. 

Sondy dotykowe CNC a kompresja narzędzia tnącego

Sondy dotykowe CNC mogą być użytkowane z kompensacją narzędzia tnącego. Tego typu urządzenia pomiarowe pozwalają na wykonanie niezbędnych pomiarów całej gamy różnego rodzaju narzędzi skrawających, co pozwala na dokonanie niezbędnych korekt w celu kompensacji narzędzia tnącego.