Czy trzeba konserwować panele fotowoltaiczne?

Czy trzeba konserwować panele fotowoltaiczne?

lip 1, 2022

Panele fotowoltaiczne to niezwykle wydajne urządzenia, które pomimo upływu wielu lat nie tracą znacznie na wydajności. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach związanych z ich konserwacją oraz dbaniem o dobrą kondycję. Montaż paneli fotowoltaicznych w Bydgoszczy czy innym mieście, to również spore koszty, dlatego warto dbać o to aby działały one sprawnie przez długi czas bez zbędnych awarii.

Konserwacja paneli fotowoltaicznych – na czym polega?

Serwis paneli fotowoltaicznych związany jest głównie z ich czyszczeniem oraz sprawdzaniem czy są w stu procentach wydajne. Osoby, które zdecydowały się na montaż tego typu paneli zazwyczaj nie są informowane o fakcie ekonomicznych zalet czyszczenia PV. Zabrudzenia, które są usuwane przez deszcz lub śnieg to tylko część tego co może zalegać i wpływać na pracę paneli słonecznych.

Otoczenie, w którym znajdują się panele ma również znaczny wpływ na ich czystość. W przypadku bliskości lasów czy łąk może okazać się, że układ jest pokryty grubą warstwą pyłków bądź pozostałości z rozkładających się drzew. Ma to znaczny wpływ na produkowaną ilość energii przez panele fotowoltaiczne. Z badań wynika, że zabrudzenia na panelach mogą wpływać na zmniejszenie produkcji nawet o 8% w skali roku. Biorąc pod uwagę fakt działania przez wiele lat straty mogą okazać się już spore.

Warto już podczas pierwszych dni działania paneli słonecznych obserwować w jaki sposób zabrudzenia spływają z powierzchni układu. Warto wiedzieć, że im większy jest kąt odchylenia od poziomu tym lepsze właściwości czyszczące posiada dany panel. Istotny jest fakt, że w przypadku osadzenia się nadmiernej warstwy brudu mogą włączyć się systemy ochronne, które wyłączą całkowicie panel słoneczny z użytku aby chronić go przed uszkodzeniem. Warto również stale sprawdzać czy nie dochodzi do stałych zabrudzeń na powierzchni systemu fotowoltaiki, ponieważ głównie w małych przydomowych instalacjach może to prowadzić do znacznych, kilkuprocentowych strat w produkcji energii.

montaż paneli fotowoltaicznych w toruniu

Otoczenie paneli fotowoltaicznych a ich wydajność

Faktem jest, że otoczenie w jakim pracują panele słoneczne ma znaczny wpływ na ich wydajność. W przypadku występowania dużej ilości roślin oraz pyłków należy decydować się na montaż paneli na dachu bądź podwyższeniach, które pozwolą wynieść je ponad poziom traw i roślin. Problemem dla działania paneli słonecznych są także wysokie drzewa, które produkują cień – a jak wiadomo cień to brak energii, którą mogą wytworzyć panele. Na wydajność działania systemu fotowoltaiki ma wpływ także kąt padających cieni i szerokość geograficzna, a także pora roku. Warto pamiętać, że kąt zacienienia jest rzadko sprawdzany przez firmy monterskie oraz inwestorów. Wiąże się to z wysoką ceną przeprowadzania tego typu testów z wykorzystaniem zaawansowanych technologii komputerowych, które umożliwiają symulację wyglądu terenu w przyszłości.

Panele słoneczne – kiedy tracą wydajność?

W przypadku prawidłowego wykorzystywania paneli słonecznych oraz dobrych warunków atmosferycznych są one w stanie działać nieprzerwanie z tą samą wydajnością przez wiele lat. Spadki wydajności mogą być widoczne dopiero po ponad dwudziestu latach. Po takim czasie przyjęło się, że panele słoneczne tracą swoje właściwości do poziomu 80%. Oznacza to, że w skali roku panele będą produkować o 20% energii elektrycznej mniej niż miało to miejsce dotychczas. Nie są to znaczne straty, dlatego podczas montażu tego typu systemów nie powinno się zbytnio brać pod uwagę takowych strat w wydajności.

Warto jednak kompleksowo dbać o odpowiedni stan całego układu systemu fotowoltaiki, ponieważ tylko wtedy można liczyć na pełną sprawność i maksymalną wydajność systemu. Jak wiadomo im system będzie wydajniejszy tym większe zyski będzie przynosić dla gospodarstwa. Na pytanie „Czy warto konserwować panele fotowoltaiczne?” odpowiedź jest tylko jedna i brzmi – TAK. Konserwacja jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale także ekonomicznych. Pozwala to wyeliminować zbędne straty w wydajności paneli oraz wydłużyć znacznie czas ich eksploatacji, który sięga kilkudziesięciu lat.

Masz więcej pytań ? Jesteś zainteresowany instalacją Paneli fotowoltaicznych? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy https://energia-odnawialna.eu/ – dzięki wiedzy ich specjalistów mogliśmy przygotować ten artykuł.