Czym kierować się przy wyborze stolarki otworowej?

Czym kierować się przy wyborze stolarki otworowej?

maj 13, 2021

Kompleksowa wymiana okien i drzwi to inwestycja, która na pewno się opłaci. W naszym domu będzie cieplej, a w portfelu zostanie więcej pieniędzy.

Czym więc powinniśmy kierować się przy wyborze stolarki otworowej? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule poniżej.

Trendy w stolarce otworowej. Na co zwrócić uwagę?

Stolarka otworowa przestaje być jedynie ozdobą domu. Funkcjonalność oraz termoizolacyjność to elementy, które dla konsumentów są coraz bardziej istotne. Z tego powodu przy wyborze wyrobu na znaczeniu zyskuje współczynnik przenikania ciepła. Cecha ta decyduje, ile ciepła będzie wydostawało się z domu przez nasze okna i drzwi. Parametr ten wyrażany jest w jednostkach. Powinien być on jak najniższy, gdyż jego niska wartość oznacza małe straty energii.

W kwestii desingu – podobnie jak w latach poprzednich – nadal dominują szarości. Ponadto, współczesna architektura dała drugie życie białym oknom, które świetnie oddają bardzo popularny w Polsce styl skandynawski. Innym zauważalnym trendem są nowoczesne, industrialne przestrzenie, które wprowadzają modę na bardzo ciemne – wręcz czarne – drzwi i bramy.

okna pcv szczecin
Wysokiej jakości okna PCV w Szczecinie oferowane przez firmę Pointa to gwarancja funkcjonalności i estetycznego wyglądu.

Na co zwrócić uwagę wybierając stolarkę otworową?

Myśląc o stolarce otworowej należy brać pod uwagę architekturę, bryłę, dach oraz elewację budynku. Musi ona pasować nie tylko do tego co znajduje się na zewnątrz, lecz także do samego wnętrza pomieszczeń – warto zatem już wcześniej pomyśleć jak wykończony będzie dom. Kolejną, nie mniej ważną kwestią są parametry produktu. W tym przypadku najważniejszy jest współczynnik przenikania ciepła. To on w ogólnym rozrachunku wpływa na koszty eksploatacyjne związane z inwestycją wymiany okien czy drzwi.

Symbole w stolarce otworowej

Symbole A, B i C opisują klasę profilu okiennego. To niezwykle ważna cecha, ponieważ profil odpowiada za izolację i sztywność ramy okiennej i skrzydła. Najwyższą klasą jest ta oznaczona symbolem A. Z kolei oznaczenia A1, B4 lub C2 informują nas o tym, jaka jest klasa odporności stolarki na obciążenie wiatrem. Zostały one uszeregowane od A1 do C5, gdzie A to klasa najniższa. Parametry od 1A do 9A to klasy wodoszczelności. Z uwagi na to, że w naszym klimacie dość często zdarzają się obfite ulewy, nie należy kupować drzwi i okien o klasach poniżej 4A. W opisach stolarki możemy również znaleźć cyfry od 1 do 4. Oznaczają one zdolność przepuszczania powietrza. Najwyższa – 4 klasa – zapewni nam maksymalną szczelność stolarki oraz komfort w pomieszczeniach nawet podczas silnych wiatrów.