Czym są kompresy włókninowe niejałowe

Czym są kompresy włókninowe niejałowe

wrz 6, 2021

Dzięki wysokiej jakości materiałom opatrunkowym służby medyczne mogą zapewnić pacjentom profesjonalną ochronę w przypadku otarć skóry, głębszych ran, skaleczeń, złamań, czy oparzeń. Rynek oferuje sprawdzone wyroby różnych firm, które od wielu lat stosowane są do celów opatrunkowych w jednostkach służby zdrowia. 

Czym są kompresy włókninowe niejałowe?

Kompresy włókninowe niejałowe są wyrobem medycznym przeznaczonym do jednorazowego użytku. Można ich używać do opatrywania zranień, gdyż stanowią barierę mechaniczną, element ucisku, a także absorpcji wysięków. Są popularnym materiałem opatrunkowym przeznaczonym do ogólnego stosowania, gdyż ze względu na swoją wielowarstwową budowę oznaczają się dużą chłonnością. Dzięki nim można nie tylko zbierać wszelkiego rodzaju substancje płynne wydostające się z rany, jak również rozprowadzać substancje dezynfekujące. Wygodę użytkowania zapewnia możliwość przycięcia ich na wymiar zaopatrywanej przez nie powierzchni ciała. 

W jakim celu stosuje się kompresy włókninowe niejałowe?

Kompresy włókninowe niejałowe można stosować nie tylko do celów mechanicznej ochrony zranionych powierzchni ciała ludzkiego, zaopatrywania ran, zbierania z niej wysięków i do ucisku wyżej wymienionych miejsc, ale także do celów higienicznych takich jak: przecieranie skóry wokół rany środkami dezynfekującymi , a także utrzymywanie sprzętu medycznego w stanie sterylności, dzięki przecieraniu go środkami odkażającymi.

Oczywiście kompresy włókninowe niejałowe można także stosować bezpośrednio na rany, ale wcześniej trzeba poddać je procesowi sterylizacji i produkt wyjałowić. W innym przypadku mogą one stanowić źródło zakażenia i zagrażać zdrowiu pacjenta. 

Gdzie stosuje się kompresy włókninowe niejałowe?

Od wielu lat kompresy włókninowe niejałowe stosuje się w gabinetach zabiegowych, na blokach operacyjnych, a także jako obowiązkowe wyposażenie apteczek domowych. Niejałowe kompresy doskonale sprawdzają się do celów higienicznych oraz kosmetycznych. 

Jakie zalety mają kompresy włókninowe niejałowe?

Kompresy włókninowe niejałowe zostały wykonane z włókniny kompresowej. Bezpieczeństwo użytkowania zapewnia fakt, że pozbawione są na powierzchni luźnych włókien, które mogłyby przyklejać się do rany. Poza tym można dopasować wielkość opatrunku dzięki przycinaniu, z jednoczesnym zapewnieniem, że materiał nie pruje się, a luźne nitki nie wydostają się z miejsca przycięcia i nie utrudniają pracy personelowi medycznemu.

Kompresy są delikatne i miękkie. Doskonale dopasowują się do kształtu ciała pacjenta, zapewniając mu wygodę podczas trudnego i łączącego się zazwyczaj z bólem noszenia opatrunku. Duża chłonność produktu powoduje, że wszelkiego rodzaju płyny i wysięki z ran wchłaniają się, nie stanowiąc zagrożenia dla chorego.

Podczas procedur medycznych inwazyjnych stosuje się kompresy w stanie nierozwiniętym. Posiadają one domieszkę poliestru, co powoduje, że charakteryzują się dużą sprężystością, a także wytrzymałością. Zawartość wiskozy natomiast sprawia, że przepuszczając powietrze, zapewniają komfort użytkowania i bezpieczeństwo skórze pacjenta. Poza tym dla zapewnienia sterylności miejsca skaleczenia lub rany można je poddać procesowi sterylizacji. 

W jaki sposób sterylizuje się kompresy włókninowe niejałowe?

Niejałowe kompresy włókninowe można poddać procesowi sterylizacji. Stosuje się do tego różne substancje takie jak: para wodna, środek chemiczny w postaci tlenku etylenu lub z użyciem promieniowania jonizującego. W tej metodzie nie wykorzystuje się wysokiej temperatury, a promieniowanie nie działa niekorzystnie na strukturę kompresu i właściwości włókniny. Skutecznym miejsce do sterylizacji jest także autoklaw parowy. Przed poddaniem produktu procesowi wyjałowienia należy go wyjąć z opakowania  i włożyć do rękawów oraz torebek do sterylizacji. Producenci środków opatrunkowych zalecają na opakowaniu produktu parametry autoklawów, jakie należy ustawić podczas procesu sterylizacji kompresów włókninowych niejałowych. 

Cena kompresów włókninowych niejałowych

Rynek materiałów opatrunkowych oferuje kompresy włókninowe niejałowe w bardzo korzystnej cenie w stosunku do innych tego rodzaju produktów. Niezwykle ważne jest to, że posiadają one długi termin ważności.