Czym są przyjęcia okolicznościowe? Zobacz podstawy

Czym są przyjęcia okolicznościowe? Zobacz podstawy

paź 21, 2015

Definicja przyjęć okolicznościowych

Przyjęcia okolicznościowe zwane też imprezami okolicznościowymi lub bankietami należą do usług dodatkowych, świadczonych przez zakłady gastronomiczne funkcjonujące samodzielnie lub przy hotelach oraz firmy cateringowe. Zakłady lub firmy podejmujące się świadczenia tego typu usług muszą sprostać bardzo zróżnicowanym wymaganiom gości (zleceniodawców). Duże zakłady gastronomiczne posiadają wydzielone pomieszczenia służące za sale bankietowe, przeznaczone na przyjęcia o charakterze zamkniętym. W mniejszych zakładach na czas organizowania przyjęcia rezerwuje się salę restauracji, kawiarni lub jadalni, którą adaptuje się na potrzeby zorganizowania przyjęcia okolicznościowego zmieniając jej funkcję i ustawienie stołów.

Przyjęcia mogą być również organizowane poza placówką żywieniową np. w firmie, w domu zleceniodawcy, na wolnym powietrzu. Są to usługi cateringowe, które w części (przygotowanie potraw) lub w całości przygotowuje i obsługuje zakład gastronomiczny. Bankiet jest uroczystym podaniem określonego posiłku (śniadania, obiadu, podwieczorku, kolacji), z okazji jakiejś uroczystości. Uroczystość może mieć charakter oficjalny np. przyjęcie dyplomatyczne, jubileusz firmy; rodzinny np. wesele, imieniny; kameralny np. spotkanie koleżeńskie. Imprezy okolicznościowe są coraz popularniejsze przede wszystkim w firmach.

Jakiego rodzaju przyjęcia mamy?

W zależności od warunków lokalowych i technicznych, którymi dysponuje zakład gastronomiczny lub miejsce wskazane przez zleceniodawcę oraz okoliczności i charakteru imprezy, przyjęcie może mieć formę zasiadanego albo na stojąco, w związku z czym rozróżnia się następujące typy przyjęć:
– przyjęcie typu zasiadanego,
– przyjęcie typu angielskiego,
– przyjęcie typu mieszanego.

Imprezy menu

Do przyjęć typu zasiadanego zaliczyć można różne rodzaje śniadań urządzanych w porze południowej, które łączą walory śniadania i wczesnego obiadu między godziną 12oo-14oo np. lunch i brunch oraz rozmaite przyjęcia odbywające się w porze obiadu, podwieczorku i kolacji. Do przyjęć odbywających się na stojąco (typu angielskiego) zalicza się:
– bankiet angielski,
– aperitif,
– cocktail – party,
– lampka wina,
– garden party.

Połączeniem przyjęcia na stojąco z zasiadanym jest przyjęcie typu mieszanego, które organizowane jest jako:
– bankiet amerykański,
– przyjęcie bufetowe.

Ile czasu potrzeba na przygotowania?

Przygotowanie przyjęć typu zasiadanego, angielskiego i mieszanego wymaga spełnienia odpowiednich warunków lokalowych, odpowiedniej ilości personelu oraz dość wysokich kosztów. Z tego względu coraz bardziej popularne stają się przyjęcia organizowane w formie bufetów, odbywające się w krótkim przedziale czasowym od 15 – 20 minut do maksymalnie 3 godzin. Najczęściej są to przyjęcia na stojąco, które nie wymagają sali o dużej powierzchni, ani dużego nakładu środków finansowych jak np. przyjęcie zasiadane czy angielskie. Również ilość personelu zaangażowana do organizacji i obsługi takich przyjęć jest nieporównywalnie mniejsza. Przyjęcia te pozwalają zaprezentować potrawy na dowolnie zaaranżowanych stołach bufetowych. Ostatnio modne są bufety w wiejskim stylu, nakryte lnianym obrusem, udekorowane polnymi kwiatami z chłopskim jadłem (smalec, żurek, pierogi, sałatki, pieczony boczek, kaszanka, kiełbasy, ogórki kiszone) oraz bochenkami chleba ułożonymi bezpośrednio na obrusie i osełkami masła.