Czym zajmuje się kardiolog i co leczy?

Czym zajmuje się kardiolog i co leczy?

kw. 19, 2022

Choroby serca to jedne z najczęściej występujących schorzeń wśród Polaków. Nieleczone problemy z sercem prowadzą do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet śmierci. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka serca, a także podejmowanie działań, mających na celu zachowanie jak najdłużej jego sprawności.

W przypadku pojawienia się pierwszych problemów z sercem i całym układem krążenia, konieczna jest wizyta u lekarza o specjalizacji kardiologicznej. To kardiolog posiadając odpowiednią wiedzę jest w stanie zbadać, zdiagnozować i zaplanować leczenie (bądź przeprowadzić zabieg w warunkach szpitalnych), aby pacjent mógł na nowo cieszyć się pełnym zdrowiem i sprawnością.

Czym dokładnie zajmuje się kardiolog i jakie choroby serca leczy? Jak wygląda wizyta u kardiologa i gdzie najlepiej się na nią umówić?

W czym specjalizuje się lekarz kardiolog?

Kardiologia to dziedzina w medycynie, w której zakres badań zaliczane są wszystkie choroby układu sercowego i naczyń krwionośnych. Lekarze o tej specjalizacji zajmują się również leczeniem chorób układu krwionośnego natury pierwotnej, jak i wad nabytych. W Polsce wyróżnia się kilka rodzajów kariologii – m.in. najpopularniejszą dziecięcą oraz kardiochirurgię.

Wszelkie problemy z układem sercowo–naczyniowym to jasny sygnał, że konieczna jest szybka konsultacja i wizyta u kardiologa. Tylko on na podstawie zebranego wywiadu i przeprowadzonych badań będzie w stanie postawić prawidłową diagnozę i rozpocząć leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.

Oprócz tradycyjnych metod badania pacjentów kardiologicznych, lekarz sprawdza ciśnienie tętnicze krwi oraz osłuchuje chorego. W razie wątpliwości przeprowadza badanie EKG, RTG klatki piersiowej lub wykonuje test dopplerowski i echo serca. Do badania wykorzystuje również specjalistyczne urządzenia jak holter EKG i holter ciśnieniowy.

Jakie choroby układu krążenia leczy kardiolog?

Do najczęstszych objawów problemów z układem sercowo–naczyniowego należy zaliczyć przede wszystkim silny i nieustający ból w klatce piersiowej. Do kardiologa powinni się zgłosić pacjenci odczuwający kołatanie serca bądź jego nierówne bicie. Również inne dolegliwości, takie jak problemy z oddychaniem, duszności, zawroty głowy i omdlenia są jasnym sygnałem, że z sercem dzieje się coś niedobrego.

Czym dokładnie zajmuje się kardiolog i jakie choroby serca i układu krwionośnego leczy? W zakresie chorób leczonych przez kardiologa znajdują się:

  • choroby wieńcowe i niewydolności serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zawały mięśnia sercowego,
  • dławice piersiowe, określane również mianem dusznicy bolesnej,
  • miażdżyca.

Oprócz tego kardiolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zapalenia mięśnia sercowego i wszelkiego typu zaburzeń rytmu serca.

Do kardiologa mogą zgłaszać się także osoby z wadą serca – przede wszystkim z niedomykalnością zastawki aortalnej i mitralnej, a także w przypadku wystąpienia ich zwężenia, niedomykalnością zastawki trójdzielnej. Kardiolog Września specjalizuje się także w leczeniu zespołu Fallota.

Profilaktyka chorób serca

Odpowiednia profilaktyka całego układu sercowo–naczyniowego jest szczególnie ważna, zwłaszcza wśród osób zaliczanych do grup ryzyka. Osoby z problemami serca, otyłe i prowadzące siedzący tryb życia, powinny poświęcić dużo uwagi na profilaktykę schorzeń układu sercowego i zdecydować się na regularne wizyty u kardiologa.

Podjęcie działań profilaktycznych pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób nabytych oraz zapobiega pojawieniu się zapalenia mięśnia sercowego i zawału mięśnia sercowego. Odpowiednia dieta i ruch natomiast przyczyniają się do zmniejszenia szans powstania miażdżycy, która jest pierwszym etapem do zachorowania na niewydolność serca.

Regularne wizyty u kardiologa oraz umawianie się na konsultacje w przypadku pojawienia się pierwszych objawów świadczących o problemach z układem sercowo–naczyniowym, pozwalają zapobiec rozwoju poważnych schorzeń serca. W trakcie wizyty kardiolog nie tylko przeprowadzi podstawowe badania, ale również w razie konieczności zleci wykonanie kolejnych, mających na celu potwierdzenie bądź wykluczenie problemów sercowych. Szybka reakcja to skuteczny sposób na wyleczenie wielu chorób, a nawet uchronienie swojego zdrowia i życia przed śmiercią.

We własnym zakresie warto również kontrolować poziom cholesterolu i cukru we krwi, a także nauczyć się radzić sobie z nadmiernym stresem. Pacjentom kardiologicznym zalecana jest także całkowita rezygnacja z alkoholu i ciężkich, tłustych potraw.