lis 20, 2020
Szybkie testy kasetkowe na koronawirusa pozwalają uzyskać wynik już w 15-30 minut od wykonania testu, dostarczając szybki sposób na weryfikację możliwego zakażenia u osób, które nie mogą czekać kilku dni lub tygodni na wynik testów PCR. W firmach, dużych zakładach, służbie zdrowia, a także u osób prywatnych mających na co dzień kontakt z dużą liczbą osób, testy kasetkowe są łatwiejszą i dokładniejszą metodą wykrywania potencjalnego zakażenia koronawirusem COVID-19. Jak działają testy antygenowe i testy na przeciwciała? Kiedy warto wykorzystać tą metodę testowania?
Szybkie testy kasetkowe na koronawirusa – jak to działa?
Szybkie testy na koronawirusa można podzielić na dwie główne kategorie: testy badające pod kątem przeciwciał IgM/IgG oraz testy antygenowe, imunochromatograficzne, do wykrywania antygenu COVID-19. Drugi z rodzajów, testy antygenowe, został od początku listopada dopuszczony w Polsce jako test równoznaczny z testem PCR, dający wiarygodną informację o koronawirusie w organizmie.
Testy antygenowe na koronawirusa
Kasetkowe testy antygenowe wykonywane poprzez pobranie wymazu z nosa i gardła służą do wykrywania antygenu COVID-19 i mogą być stosowane jako testy pomocne w diagnozowaniu koronawirusa w szybciej, niż są w stanie zrobić to pełne testy PCR. Ich użycie w celach diagnozowania kolejnych przypadków zachorowań jest dopuszczone przez WHO i polskiego Ministra Zdrowia, co pozwoliło na wprowadzenie testów do wielu placówek medycznych i diagnozowanie COVID-19 także poza szpitalami wykonującymi testy PCR.
Najważniejszą zaletą tego typu testów jest krótki czas oczekiwania na wynik – wystarczy kilkanaście minut, co w porównaniu z kilkoma dniami lub tygodniami oczekiwania na wyniki testu PCR pozwala na znacznie wcześniejsze ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Należy jednak zauważyć, że testy antygenowe oraz testy na przeciwciała IgM/IgG są przeznaczone wyłącznie do użytku profesjonalnego, nie domowego, a aby test antygenowy był wiarygodnym potwierdzeniem zakażenia koronawirusem musi być przeprowadzony w 5-7 dni od pojawienia się pierwszych objawów, jego czułość musi wynosić ponad 80%, a swoistość ponad 97%. Z tego względu zaleca się korzystanie wyłącznie z testów sprawdzonych producentów i dystrybutorów.
Testy na przeciwciała IgM/IgG
Kasetkowe testy wykrywające przeciwciała IgM/IgG są stosowane jako pomoc w diagnozowaniu COVID-19, jako testy przesiewowe. Ich skuteczność jest najwyższa w trakcie trwającej infekcji oraz po jej ustaniu, jako że przeciwciała IgM pojawiają się po pojawieniu się pierwszych objawów choroby, natomiast przeciwciała IgG około 14 dnia infekcji i pozostają w krwi na dłużej, zapewniając odporność na chorobę przez dłuższy czas. Testy kasetkowe na przeciwciała koronawirusa dające wynik pozytywny mogą oznaczać, że pacjent przebył już chorobę i nie zaraża, stąd tak ważne jest by po uzyskaniu wyniku pozytywnego wykonane zostały pełne testy PCR potwierdzające chorobę.
Dla kogo szybki test na koronawirusa jest dobrym rozwiązaniem?
Wykonywanie szybkich testów kasetkowych poleca się przede wszystkim tam, gdzie występują duże skupiska ludzi i gdzie, ze względu na ciągły kontakt z drugim człowiekiem, ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 jest znacznie większe. Dobrze sprawdzą się więc m.in. w dużych firmach i zakładach zatrudniających wielu pracowników, w celu wykluczenia zarażenia oraz szybkiego powstrzymania przekazywania wirusa przez pracowników, jeśli u jednego z nich pojawi się wynik dodatni. Testy kasetkowe będą znacznie skuteczniejsze niż rutynowe badanie temperatury pracowników.
Z szybkich testów na koronawirusa i obecność antygenów lub przeciwciał korzystają na co dzień także pracownicy służby zdrowia. Możliwość szybkiego zweryfikowania obecności przeciwciał IgG i IgM zwiększa bezpieczeństwo pracy z pacjentami, zarówno tymi dotkniętymi COVID-19, jak i tymi którzy mogą nie dawać objawów choroby, ale zarażają.
Kiedy można wykorzystać szybki test na koronawirusa?
Zależnie od zastosowanego rodzaju szybkich testów na COVID-19, ich wykorzystanie może być miarodajnym sposobem na potwierdzenie podejrzenia zachorowania na koronawirusa stosowanym w dużych skupiskach ludzi, wykonywanym na potrzeby firm, zakładów pracy, placówek medycznych czy indywidualnych pacjentów. Szybkie testy mogą być wykonywane gdy pojawiają się pierwsze objawy charakterystyczne dla choroby wywoływanej przez SARS-CoV-2 lub, w przypadku testów na przeciwciała, także w ramach potwierdzenia że pacjent przeszedł COVID-19, nawet jeśli nie miał objawów choroby.