Dlaczego warto czytać dzieciom bajki po angielsku?

Dlaczego warto czytać dzieciom bajki po angielsku?

lut 3, 2020

Wprowadzanie dziecka w świat języka obcego warto rozpocząć od najmłodszych lat, aby używanie drugiego języka było dla niego rzeczą naturalną i łatwą. Dzieci uczą się szybko i z większą łatwością, niż osoby dorosłe, dlatego z odpowiednimi materiałami, nauka taka przebiega płynnie i z ciekawością najmłodszych. Dla maluchów polecane są takie same materiały, jak te, których używają do rozwijania mowy po polsku oraz do ogólnego rozwoju, czyli bajki i różnego rodzaju opowieści.

Nauka w świecie wyobraźni – czytanie bajek

Bajki po angielsku dla dzieci są układane w taki sposób, aby opowiedzieć historię w prosty sposób, przekazując maluchom nowe słownictwo i przyzwyczajając je do innego kontekstu kulturowego. Są to materiały pełne ilustracji, kolorów i ciekawych rozwiązań, dzięki którym dziecko przyswaja wiedzę mimowolnie, bawiąc się. Poznając kolejne historie i poszerzając swoją wyobraźnię, dzieci uczą się konstrukcji zdań.

Dlaczego czytanie bajek jest lepszym rozwiązaniem niż wypełnianie kolejnych zadań w podręcznikach do nauki języków? Ponieważ nie kojarzy się z obowiązkami. Maluchy, które nie chodzą jeszcze do szkoły, nie muszą radzić sobie z dużą ilością materiału do nauki i zadaniami domowymi. Jednak nieco większe dzieci, które wiedzą już, czym jest podręcznik i mają poczucie obowiązku, niechętnie otwierają kolejną książkę do nauki. Jednak przygotowane dla nich bajki kojarzą się ze światem wyobraźni i wybierając historię, która dziecko interesuje, dajesz mu ciekawostkę, która jednocześnie czegoś go nauczy.

Profesjonalne książeczki po angielsku

książka po angielsku

 

Dużą zaletą bajek po angielsku są dołączane do nich płyty CD, na których nagrano całą treść. W ten sposób dziecko może nie tylko oswajać się z językiem pisanym, ale również poznawać prawidłową wymowę. Co więcej, w domu może poświęcić na słuchanie tyle czasu, ile potrzebuje – może włączać nagranie i powtarzać za lektorem, bądź wracać do wybranych fragmentów. Jest to duża zaleta, która sprawia, że nauka nie stresuje tak, jak często w szkole, gdzie nagrania włączane są raz lub dwa i mało które dziecko szybko wychwytuje nowe informacje.

Jeśli rodzic posługuje się językiem angielskim, świetnym pomysłem na zapoznawanie się z bajką, jest czytanie jej na głos i wspólne powtarzanie poszczególnych fragmentów z dzieckiem. W ten sposób dziecko przyzwyczaja się do używania języka obcego w obecności drugiej osoby, co z kolei prowadzi do większej motywacji względem dalszej nauki.

Warto pamiętać, że bajki po angielsku przygotowywane są przez specjalistów zajmujących się opracowywaniem materiałów do nauki. Każda bajka jest napisana na konkretnym poziomie, tak, aby można było dopasować historię do poziomu zaawansowania dziecka. Wybór takich książek jest obecnie naprawdę duży, dlatego z łatwością znajdziesz bajkę, która spodoba się Twojemu maluchowi. Niektóre bajki są dobrze znanymi klasykami literatury dziecięcej, a inne nowymi historiami. Znajdziesz zarówno książeczki opowiadające o zwierzętach, jak i lokomotywach, podróżach czy księżniczkach.

Wczesna nauka języka znacznie ułatwia dziecku rozwój umiejętności językowych w późniejszych okresach życia, dlatego warto do codziennych zabaw i czytanek włączyć również bajki po angielsku, które będą stanowiły nowy rodzaj poznawania świata. Księgarnie językowe posiadają asortyment skierowany do dzieci w każdym wieku, od niemowlaka, aż do licealisty, dlatego z pewnością znajdziesz materiały, które spodobają się Twojemu maluchowi. Jeśli Twoje dziecko jest już samodzielne, możesz wybrać bajkę razem z nim, co na pewno je ucieszy i zmotywuje do czytania i słuchania.

Dzięki łatwości w przyswajaniu nowych słówek, dzieci chętnie je powtarzają, do czego idealna okazja nadarza się w przedszkolu, podczas zabaw i interakcji z innymi maluchami. Dodatkową korzyścią byłyby zajęcia w przedszkolu anglojęzycznym, dzięki którym nabyte w domu umiejętności językowe, dziecko mogłoby wykorzystać w praktyce podczas zajęć czy codziennych atrakcji.