Dlaczego warto skonsultować się z bariatrą?

Dlaczego warto skonsultować się z bariatrą?

maj 29, 2023

Lekarz bariatra specjalizuje się w leczeniu otyłości. Jest to choroba, na którą cierpi wiele osób. W większości przypadków samodzielna walka z nadmiernymi kilogramami jest bardzo trudna, a wręcz niemożliwa. Wsparcie specjalisty w tym zakresie może skutecznie pomóc w walce o lepsze życie, a co najważniejsze także zdrowie.

Jakie są metody leczenia otyłości?

Leczenie otyłości można podzielić na zachowawcze oraz operacyjne. Pierwsze z nich jest postępowaniem, od którego trzeba zacząć walkę z nadmiernymi kilogramami. Może ono pomóc uniknąć operacji. Polega ono na konsultacjach z doświadczonym dietetykiem oraz psychologiem, którzy mają pomóc w wypracowaniu nowych nawyków żywieniowych. Pacjenci leczeni tymi metodami bardzo często przyjmują również środki farmakologiczne, które mają zahamować głód oraz przyspieszyć ogólną przemianę materii. Takie leczenie jest długotrwałe i zajmuje sporo czasu, aby można było dostrzec zadowalające efekty. Stosuje się je jednak u osób, które z różnych przyczyn nie mogą poddać się leczeniu operacyjnemu.

W przypadku, gdy zachowawcze metody leczenia nie przynoszą rezultatu, a pacjent kwalifikuje się do leczenia bariatrycznego, możliwe jest przeprowadzenie dwóch typów operacji. Pierwszą z nich jest rękawowa resekcja żołądka, a drugą założenie gastric by-passów. Jedna i druga dają zadowalające efekty pod warunkiem, że pacjent, u którego została przeprowadzona operacja, stosuje się do zaleceń wydanych przez lekarza.

Konsultacja bariatryczna — kiedy warto się na nią zdecydować?

Bariatra jest lekarzem specjalizującym się w leczeniu otyłości metodami chirurgicznymi. Z tym specjalistą warto się skonsultować, gdy inne sposoby walki z nadwagą nie przynoszą efektów. Bardzo często taki zabieg jest także operacją ratującą życie. Otyłość jest bowiem poważnym schorzeniem, któremu najczęściej towarzyszą inne choroby skutecznie utrudniające normalne funkcjonowanie. Nadmierne kilogramy najczęściej są przyczyną nadciśnienia, cukrzycy typu II, miażdżycy oraz problemów z układem trawiennym. Jeśli więc samodzielna walka z otyłością nie przynosi efektów, trzeba zgłosić się do specjalisty, jakim jest bariatra. 

Operacja bariatryczna nie może zostać przeprowadzona u każdego pacjenta z otyłością. Wykonuje się ją u osób, których BMI jest na odpowiednim poziomie, a ogólny stan zdrowia nie jest przeciwwskazaniem do operacji. Przeciwwskazaniami bezwzględnymi, które całkowicie wykluczają możliwość jej przeprowadzenia, są:

  • nieuleczalne choroby,
  • przebyty w niedalekiej przeszłości zawał serca,
  • zaburzenia krzepnięcia, 
  • poważne choroby psychiczne,
  • niesprawność narządu ruchu.

Decyzja o operacji musi być dobrze przemyślana również o osób cierpiących na niewydolność krążeniowo-oddechową, nadciśnienie wrotne czy aktywną chorobę wrzodową. 

Jak przebiega pierwsza wizyta u bariatry?

Pierwsza wizyta u bariatry to okazja do wzajemnego poznania się oraz zbudowania zaufania. W jej trakcie lekarz przeprowadza wywiad medyczny, a więc zadaje bardzo dużo pytań. Jest to niezbędne, aby mógł poznać Twój stan zdrowia, samopoczucie oraz ogólną historię nadwagi. Zapyta o to, jaka była Twoja najniższa oraz najwyższa waga oraz jakie diety stosowałeś w swoim życiu.

otyłość

Bariatra weryfikuje także, jak duża jest motywacja pacjenta do walki z otyłością. Jest to bardzo ważne, gdyż po zabiegu, jeśli się do niego zakwalifikujesz, otrzymasz szereg wytycznych, których będziesz musiał przestrzegać.

Lekarz zleca także wykonanie pakietu badań, które pozwolą sprawdzić stan zdrowia. Na ich podstawie, a także informacji zgromadzonych podczas wywiadu podejmuje decyzję odnośnie tego, jaki rodzaj operacji będzie najlepszym wyborem. Wszystko zależy od wieku oraz ogólnej kondycji pacjenta, a także tego, ile kilogramów musi zrzucić.

Operacja bariatryczna ma na celu zmniejszyć żołądek, a tym samym ograniczyć ilość spożywanych kalorii. Dzięki niej pacjent je zdecydowanie mniej i chudnie. W pierwszych dniach po przeprowadzeniu zabiegu można przyjmować tylko płyny oraz pożywienie w takiej właśnie postaci. W kolejnych dniach stopniowo rozszerza się dietę, ale bardzo ważne jest to, aby przestrzegać dziennego limitu kalorii ustalonego przez bariatrę oraz dietetyka. Układ pokarmowy musi bowiem się zregenerować oraz przygotować do pracy w zmienionym trybie. Mimo męczącej rekonwalescencji operacja bariatryczna daje szansę na wyleczenie otyłości oraz skuteczne pozbycie się nadmiernych kilogramów. Ma to kluczowe znaczenie dla zdrowia.