Dlaczego warto uwzględnić schody już w trakice realizacji ryzynku domu?

Dlaczego warto uwzględnić schody już w trakice realizacji ryzynku domu?

mar 28, 2022

Projektowanie własnego domu to czynność niezwykle ekscytująca i absorbująca. Dzięki pomocy architekta czy projektanta możemy rozplanować swoją przestrzeń do najmniejszego detalu. Oprócz układu pomieszczeń warto także na etapie wstępnym organizacji wnętrza, czyli rysunku projektowego przemyśleć kwestię schodów. Ich odpowiednie dobranie jest istotne z kilku względów. Jak zatem adekwatnie dopasować schody do naszego domu? Jakie wymogi powinny spełniać oraz w jaki sposób można je wykorzystać jako element wystroju?

Projekt domu – najważniejsze informacje

Projektując dom, chcemy, aby był on nie tylko przytulny i estetycznie zadowalający. Musi także spełniać wymogi bezpieczeństwa, które uchronią domowników przed różnymi wypadkami lub zagrożeniami natury architektonicznej.

Projekt budynku, czy to gotowy, czy też rozplanowany specjalnie na życzenie klienta bierze pod uwagę takie elementy jak: ukształtowanie terenu, na którym ma powstać dom, metraż, rodzaj konstrukcji, budulec, z którego zostanie wykonana, rodzaj dachu oraz układ pokojów. Równie ważnym aspektem są schody. Jeśli projektowany dom ma być w założeniu piętrowy, nie obędzie się bez łącznika w postaci odpowiednio skonstruowanych schodów.

Schody to temat, wbrew pozorom, bardzo obszerny i istotny. Każdy dom jest nieco inny, zatem i każde schody będą się od siebie różnić pod kilkoma względami. Jako że mogą mieć ogromne znaczenie w kontekście ogólnego systemu domu, przy ich projektowaniu powinno się wziąć pod uwagę między innymi:

  • Bezpieczeństwo przy poruszaniu się. Schody powinny być dostosowane do chodzenia po nich zarówno w obuwiu, jak i bez niego.
  • Lokalizacja. Sprytne usytuowanie schodów może optycznie zwiększyć powierzchnię domu, a także stanowić integralną całość z budynkiem.
  • Aspekty techniczne. Wysokość, szerokość kształt, a także materiał, z którego powstaną jest ważny nie tylko ze względów praktycznych, ale i dekoracyjnych. Jeśli wystrój wnętrza czerpie z drewnianych elementów – schody nie powinny odbiegać od jednolitego charakteru.
  • Wielkość stopni. Jeśli wiadomo, że domownikami będą między innymi małe dzieci, powinno się zaplanować schody tak, aby nie utrudniać im przemieszczenia się między piętrami. Niższe stopnie są z reguły bezpieczniejsze, gdyż trudniej się o nie potknąć lub z nich ześlizgnąć.
  • Oświetlenie. Umieszczenie lamp w kluczowych punktach schodów pozwala na bezpieczne użytkowanie zarówno w dzień, jak i w nocy.
  • Dekoracyjność. Schody mogą stanowić rzeźbiarski, mocno estetyczny element wnętrza domu. Od zlecającego projekt zależy, jak bardzo ma on się wkomponowywać w przestrzeń mieszkalną. Jest to zależne od preferencji, ponieważ schody mogą odgrywać rolę funkcjonalną, lecz oprócz tego i ozdobną.

Co należy wiedzieć o swoim domu podczas budowy?

Budowa domu to przedsięwzięcie niezwykle ważne w życiu każdego, kto się na ten krok decyduje. Nie ma więc nic dziwnego w chęci posiadania wymarzonego, zaprojektowanego pod własne dyktando domu. Budowa każdego budynku, zwłaszcza mieszkalnego wymaga przeanalizowania pewnych czynników.

Myśląc o idealnych dla siebie schodach, trzeba uwzględnić między innymi budżet, jaki jesteśmy gotowi na nie przeznaczyć, a także materiał budowlany, z którego ma powstać oraz rodzaj konstrukcji. Wyżej wymienione cechy powinny nas nakierować na odpowiedni wybór.

Jeśli szukasz schodów, które posłużą przez długie lata i będą przy okazji stanowiły klasyczny element ozdobny wnętrza domu, schody drewniane we Wrocławiu zaprojektowane przez firmę Boczar sprawdzą się wręcz doskonale. Indywidualne podejście do każdego projektu, uwzględniające wszelkie parametry i wymogi gwarantują dobranie odpowiednie dla danego budynku.

Kreatywne i funkcjonalne wykorzystanie podstopni

Schody składają się ze stopnic i podstopnic. Stopnice to główny element, po którym się chodzi, natomiast podstopnice, inaczej zwane podstopniami, to pionowe części, które opierają się na belkach. Podstopnie pomagają utrzymać schody w czystości bez narażenia na zarysowanie czy inne uszkodzenie powierzchni.

Schody bez podstopni nazywane są ażurowymi. Podstopnie spełniają ważną rolę nie tylko funkcjonalną, ale i estetyczną, zwłaszcza jeśli są wykonane z drewna. Fachowo wykończone potrafią przyciągać wzrok i cieszyć oko. Można je w różnorodny sposób przyciąć i oszlifować, uzyskując tym samym ciekawy kształt.