Drzwi ze szkła – gdzie się sprawdzą i dlaczego są estetyczne?

Drzwi ze szkła – gdzie się sprawdzą i dlaczego są estetyczne?

wrz 28, 2018

Szkło jest obecne w wielu elementach codziennego wyposażenia naszych domów. Pijemy z szklanek, wstawiamy kwiaty do szklanych wazonów, patrzymy na wirtualny świat przez szklane szybki naszych telefonów. Jednak jest to wiele bardziej wszechstronny materiał. Można z niego wykonać meble takie jak stoły czy biurka, może być również wykorzystany jako istotny element wyposażenia każdego rodzaju wnętrz: zabezpieczając schody jako balustrada, dekorując kuchnię w formie panelu na ścianę czy jako kabina prysznicowa chroniąca łazienkę przez zachlapaniem. Choć to nieoczywisty wybór szkło sprawdzi się również świetnie jako drzwi.

Bezpieczeństwo drzwi szklanych

Nowoczesne tafle hartowanego szkła są niezwykle wytrzymałe, dlatego bez problemu mogą być użyte do produkcji drzwi. Najczęściej do takich elementów wybiera się hartowane szkło o grubości 8-10 mm gwarantujące bezpieczeństwo. Takich drzwi nie da się rozbić uderzeniem, nie ma też obawy, że pękną, gdy przypadkowo na nie wpadniemy. Tylko w przypadku bardzo mocnego uderzenia krawędzią ostrego przedmiotu mogą zostać uszkodzone, jednak struktura hartowanego szkła pozwoli na rozbicie go w bezpieczny sposób tak, że żaden odłamek nikogo nie skaleczy.
Istotnym aspektem jest również brak konieczności impregnacji czy jakiejkolwiek konserwacji drzwi, która czasem wymagana jest przy modelach wykonanych z drewna.

Rodzaje szklanych drzwi

Drzwi wykonane ze szkła mogą zostać umieszczone w ościeżnicy. Do wyboru są obramowania z drewna, aluminium czy stali. Wybór kolorów i grubości jest szeroki. Dla osób o minimalistycznej estetyce rynek proponuje drzwi bez obramowania, gdzie całość stanowi jedna tafla szkła. Ze szkła wykonuje się zarówno drzwi wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Równie dobrze sprawdzą się w domach prywatnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej czy biurach. Projektując biuro ze szklanymi drzwiami warto zasięgnąć rady specjalistów, w kwestii projektowania wnętrz.

szklane drzwi

Estetyka szklanych drzwi

Zastosowanie szklanych drzwi jest niezwykle popularnym zabiegiem w takich miejscach, gdzie jest potrzeba jak największego doświetlenia wnętrza. Nawet matowe, mleczne szkło sprawi, że część światła dotrze do pomieszczenia sprawiając, że wyda się jaśniejsze i większe. Jest to rozwiązanie popularne w różnego rodzaju biurach, gdzie pomieszczenia są oddzielane głównie ze względu na potrzebę odseparowania dźwięków dochodzących na przykład z sal konferencyjnych, jednak nie ma potrzeby oddzielania ich pod względem wizualnym. Warto zastanowić się, czy takie rozwiązanie nie sprawdzi się również w domu czy mieszkaniu.
Kolejnym miejscem, gdzie zastosowanie drzwi szklanych jest doskonałym pomysłem to łazienka. Często pomieszczenie to jest pozbawione okien i niewielkie. Szkło pozwoli na jego doświetlenie. Oczywiście w tym wypadku najlepiej wybrać mleczne szkło, które ochroni naszą prywatność.

Przezroczysta czy mleczna tafla to tylko kilka spośród wielu możliwości. Klient, zgodnie ze swoim gustem, jest w stanie dobrać wzór, fakturę czy kolory, ponieważ oferta na rynku jest niezwykle szeroka, ponadto wiele firm wykonuje drzwi na wymiar i specjalne zamówienie.

Nieograniczony wybór kolorów, wzorów i rozmiarów sprawia, że szklane drzwi można zastosować w obecnych czasach wszędzie, gdzie tylko chcemy. Są niezwykle eleganckie i funkcjonalne. Przezroczyste tafle dopełnią każde wnętrze uwydatniając inne elementy pomieszczenia; kolorowe czy wzorzyste mogą stać się centralnym punktem pomieszczenia. Wszystkie natomiast pozwolą na jego rozjaśnienie i dodatkowe promienie słoneczne, które każdemu poprawią nastrój.