Egzekucja długów jako usługa komornicza

Egzekucja długów jako usługa komornicza

sty 1, 2020

Chyba każdy zgodzi się z tym, że praca komornika nie należy do łatwych. Taka osoba musi mieć naprawdę mocny charakter. Codzienna egzekucja długu z pewnością nie jest prostym kawałkiem chleba. Teoretycznie taka osoba ma podstawy prawne, aby wkroczyć do danego domu i zająć pewne przedmioty czy pieniądze.

Czynności komornicze a egzekucja długu od osoby prywatnej

Ludzie jednak często utrudniają komornikom przeprowadzanie tego typu czynności. Żaden z nich nie chce się bowiem pogodzić z utratą swoich przedmiotów i rzeczy codziennego użytku. Czasami też mamy do czynienia z bardzo słabymi komornikami, którzy są niezwykle opryskliwi. Co jakiś czas można też usłyszeć o komornikach, którzy … zabierają ludziom dane sprzęty, choć ci w ogóle nie mają żadnych długów. Co ciekawe potem wcale nie jest tak łatwo odzyskać swoje urządzenia. Niestety prawo w Polsce jest bardzo zagmatwane i czasami zwykły człowiek w ogóle nie może go zrozumieć. Nie zmienia to jednak faktu, że zdecydowana większość komorników po prostu chce należycie wykonywać swoje obowiązki. Niektórzy jednak tego nie rozumieją i nawet posiadając długi nie chcą ich w jakikolwiek sposób spłacać. Niestety ciężko jest zrozumieć postępowanie takich osób. Za swoje czyny trzeba płacić, zwłaszcza, gdy są one niegodne uczciwego człowieka.

Niestety jednak najczęściej zdarza się tak, że dłużnicy są przygotowani na wizytę komornika i mówią mu, że nie posiadają oni żadnych wartościowych rzeczy, które mógłby im on zabrać. Czasami są rzeczywiście sytuacje, że komornik wraz ze swoimi pomocnikami przychodzi do danej osoby, ale wychodzi, że nie ma ona do niczego prawa – innymi słowy, ani dom, ani przykładowo samochód nie są na nią zapisane. Wtedy komornik ma swego rodzaju zagwozdkę, ponieważ nie ma za bardzo co zabrać. Czasami zdarzają się takie absurdalne sytuacje. Jeśli dodatkowo taka osoba udokumentuje, że nie ma za co żyć, a niska renta nie starcza nawet do pierwszego, to osoba egzekwująca długi ma problem z wyegzekwowaniem należności. Na pewno nie jest to sprawa zbyt łatwa do załatwienia. W końcu prawo w Polsce zabrania pozbawianie kogoś wszystkich środków do życia.

Egzekucja długu

Jak wygląda praca komornika w przypadku długów?

Jak zatem widać praca komornika na pewno nie należy do najłatwiejszych. Z pewnością też trudno jest mu ściągać długi od rodziny z wieloma dziećmi. Zabranie jedynego telewizora czy innego typu urządzenia może i jest skuteczną egzekucją długu, ale na pewno trochę drastyczną. W związku z tym przed podjęciem decyzji o wykonywaniu tego zawodu trzeba się naprawdę poważnie zastanowić. Warto porozmawiać z innymi komornikami o plusach i minusach wykonywanej przez nich pracy. Często egzekucja długu jest naprawdę prosta, ponieważ niektóre osoby w ogóle nie protestują. Są jednak osoby wyjątkowo aroganckie i wtedy dochodzi nawet do rękoczynów. Komornik przesadnie wrażliwy na pewno długo w tym fachu nie porobi. Warto mieć to na uwadze. Może i jest to dobrze opłacana praca, ale na pewno mocno stresująca. Nie każdy sobie może w niej poradzić. Dla niektórych komorników pierwsza egzekucja danego długu jest zdecydowanie najtrudniejsza. Niektórzy z czasem przyzwyczajają się do wykonywanych obowiązków i wszystko idzie im o wiele sprawniej.