Gdzie obejrzeć filmy o Jezusie?

Gdzie obejrzeć filmy o Jezusie?

gru 10, 2015

Każdy chrześcijanin słyszał o drodze krzyżowej, o drodze przez mękę. Czasem nawet słyszymy „radosnej męki Pańskiej”. Jakich intencji nie mieliby ci, którzy składają takie życzenia nie wiedzą co czynią. Przypomnijmy – Jezus Chrystus umarł na krzyżu za głoszenie nowej wiary. Umarł, aby odkupić nasze winy, nasze grzechy. Grzechy całej ludzkości to niemały ciężar. A według biblii on tak się właśnie poświęcił. Jest to niebywałe poświęcenie i dowód niebywałego miłosierdzia.

Kinematografia a filmy religijne

Na przestrzeni ostatniego stulecia rozwinęła się kinematografia. Codziennie oglądamy przeróżne filmy. No właśnie – a czy nie możemy obejrzeć również filmów o tematyce religijnej? Otóż możemy, i to nawet filmy katolickie. Takie również się pojawiały, a jednym z nich jest film „Pasja” w reżyserii Mela Gibsona. Film ten robi wrażenie, nie sposób przejść obok niego obojętnie. Ukazuje on właśnie drogę krzyżową i jest ona pełna bólu i rozpaczy. Jest to istna męka. Ale po kolei. W filmie tym Jezus Chrystus zostaje zdradzony i pojmany przez rzymskich żołnierzy. Lecz kiedy jest jeszcze w Ogrójcu Szatan kusi go. Szatan został przedstawiony w ciekawy sposób. Nie jaki postać z rogami niewyglądająca jak człowiek. Szatan wygląda jak człowiek, tylko trudno ustalić jego płeć. Grany jest przez kobietę. Kusi on, czy też ona, Chrystusa mówiąc, że grzechy całej ludzkości to za duży ciężar, jak na jednego człowieka. Następnie Chrystus zostaje aresztowany przez rzymskich żołnierzy i postawiony przed trybunał. Jak wiemy zostaje on skazany i tu się zaczyna jego męka. Kaci otrzymali rozkaz upokorzenia go, ale nie zabicia. Zaczęli go chłostać. Z początku wszystko było w porządku, ale pośród tłumu przemykał Szatan. I wtedy zaczęło się brutalne znęcanie. Bicie, chłosta, ośmieszanie. A następnie Chrystus niesie krzyż, aż do miejsca, w którym zostaje do niego przybity. Umiera. Za jakiś czas, po pogrzebie, zmartwychwstaje. Film zawiera sceny drastyczne. Osoby o słabych nerwach zdecydowanie nie powinny go oglądać. Religia to kwestia wiary.

Czy filmy o Jezusie dobrze obrazują tło historyczne?

Czy Chrystus rzeczywiście żył i jak wyglądała jego droga krzyżowa? No właśnie. Z historycznych przekazów wiadomo, że kara ukrzyżowania była stosowana w starożytnym Rzymie. Była to kara wyjątkowo okrutna. A więc jeżeli takie zdarzenie rzeczywiście miało miejsce, to była to kara wręcz haniebna. Co autora skłoniło do stworzenia takiego obrazu – trudno powiedzieć. W pewnym sensie daje on do myślenia, oczywiście o ile zapanujemy nad emocjami. A to nie będzie łatwe. Na szczęście inne filmy dotyczące Jezusa Chrystusa nie zawierają scen aż tak drastycznych. Toteż mogą je wszyscy oglądać. Dla kontrastu zdradzimy, że swego czasu nakręcono nawet musical o Jezusie Chrystusie. A to już z pewnością coś lżejszego. Można by nawet rzec, że mało poważnego, ale z pewnością przyjemniejszego w odbiorze niż „Pasja”. Obraz Mela Gibsona jest trudny w odbiorze. A może przez to właśnie ciekawy. Cóż, ilu ludzi tyle opinii. Film ten można znaleźć w internecie na CDA.pl. Czy obejrzeć – wybór należy do Ciebie. Jeśli poszukujesz więcej – polecamy obejrzeć filmy o Jezusie kupione w jednej z katolickich księgarni internetowych, warto posiadać w swojej kolekcji takie dzieła.