Gdzie zastosowane znajdują maski przeciwgazowe?

Gdzie zastosowane znajdują maski przeciwgazowe?

wrz 14, 2016

Maska gazowa mało kto wie, że znajduje zastosowanie nie tylko na samym polu walki czy też w obronie cywilnej. Maska gazowa także chroni nasze zdrowie. Szczególnie mam oczywiście tutaj na myśli osoby, które pracują w warunkach bardzo niebezpiecznych. Przeważnie silikonowe maski są wykonywane z gumy jak i także z silikonu. Główne funkcje masek fazowych to ochrona przed różnego rodzaju zagrożeniami. Mam tutaj na myśli biologiczne skażenie, skażenie gazami, skażenie pyłkami jak i także wszelki zawiesinami trującymi, które są oczywiście w powietrzu rozpylone. Tak naprawdę to masek gazowych istnieje kilka rodzajów. W jednym rodzaju masek gazowych używa się systemu specjalnego. Człowiek w tymże systemie oddycha powietrzem, które pochodzi bezpośrednio z butli.

Drogi oddechowe pod ochroną

Ponieważ zapewnia on izolację całkowitą od wszelkiego otoczenia, może być stosowana nawet przy bardzo wysokich stężeniach oczywiście substancji niebezpiecznych. Używa się ich także tak gdzie po prostu tlenu nie ma. Niektóre spośród masek izolacyjnych są specjalnie przystosowane nawet do użytkowania ich pod wodą. W drugim rodzaju masek to powietrze jest pobierane ściśle z zewnątrz przez specjalny filtr. Stosowane są one zwykle w przemyśle do usuwania różnego rodzaju określonego typu zanieczyszczeń. Mam tutaj na przykład na myśli opary z organicznych rozpuszczalników czy też chlor. Jednak maski, które są używane przez wojsko to już maski bardziej uniwersalne. Chronią one całkowicie niemal przed większością środków chemicznych bojowych oraz także przed skażeniami po ataku bronią jądrowa jak i także ataku bronią biologiczną. Jednak niestety bardzo często okazuje się, że nie są one tak bardzo doskonałe i na przykład nie potrafią we wszystkich sytuacjach zatrzymać tlenku węgla. Filtrem maski przeciwgazowej jest najczęściej puszka metalowa. W niej jest umieszczony specjalny pewnego rodzaju system, który usuwa zanieczyszczenia. Na etapie pierwszym filtrowane są wszelkie zawiesiny, które znajdują się w powietrzu.

poision

Mam oczywiście tutaj na myśli liczne bakterie, pył azbestowy czy też dym. Do tego właśnie celu stosuje się filtr o porach wielkości znacznie poniżej 0,5 mikrona. Kolejna warstwa czyli warstwa druga zatrzymuje wszelkie chemiczne substancje. Używa się bardzo często aktywnego węgla. Aktywny węgiel pochłania wszelkie zanieczyszczenia tak zwaną metodą absorpcji. Metoda ta polega na wiązaniu się cząsteczek na powierzchni w zasadzie stałego ciała. Inną metodą jest u użycie chłonnej masy, która wchodzi w reakcje z usuwaną substancją. Etap ostatni to oczyszczanie powietrza. Polega ona na zatrzymaniu się pyłów, które ściśle pochodzą z węglowego filtra. Jednak gdy kilka godzin używamy maskę gazową to musimy pamiętać, że filtr wymaga wymianie. Maski przeciwgazowe Gabi wbrew pozorom nie są patentem jakimś nowym czy też wielce nowoczesnym. Pierwsze tak naprawdę patenty na maski przeciwgazowe pochodzą już lat osiemdziesiątych wieku dwudziestego. Dokładnie w roku 1799 urządzenia te wprowadził już do użytku Aleksander von Humboldt. Był on niemieckim podróżnikiem, przyrodnikiem oraz także geografem. Pracował on wtedy jako pruski inżynier górnictwa oraz doszedł do wniosku, że jest to wręcz idealny sposób na ochronę przed niebezpiecznymi gazami czy też przed niebezpiecznymi pyłami bezpośrednio pod ziemią.