mar 28, 2022
Gipiura jest rodzajem tkaniny podobnej do koronki, ale o grubszym splocie, który obejmuje część siateczkową oraz wzór. W zależności od zastosowanej techniki, może być on haftowany na wielu różnych tkaninach. Materiał ten jest trwały, odporny na zużycie, a jego elastyczność zależy od liczby ozdób i aplikacji.
Pochodzenie koronki gipiurowej
Podobnie jak w przypadku wielu innych tkanin, to, gdzie narodziły się gipiury jest dość niepewne, jednak najprawdopodobniej to Egipcjanie zapoczątkowali jej stosowanie, biorąc pod uwagę fakt, iż już w czasach starożytnego Egiptu wytwarzano tkaniny koronkowe, będące rodzajem tkaniny, która zyskała ogromną popularność w późniejszym okresie w XVI-wiecznych Włoszech czy wśród francuskiej szlachty w XIX wieku, skąd właśnie pochodzi jej nazwa.
Victor Hugo wspomina nawet gipiurę w swojej powieści „Les Miserables” z 1862 r., gdzie opisana jest krótko jako rodzaj koronki do tworzenia sukien, która to należała do szlachty i była przekazywana z pokolenia na pokolenie niczym wielki dar.
Do czego można wykorzystać gipiurę?
W ostatnich latach, wraz z nowymi trendami w koronkarstwie, wzrosło zapotrzebowanie na gipiurę. Jako że jest to gruba tkanina, jej zastosowanie jest bardzo szerokie i można z niej wykonać wiele rodzajów wzorów, dostosowanych do wszystkich gustów. Może ona stanowić uzupełnienie dekoltów na piersiach, kołnierzach, służyć jako mankiety lub nawet przyjąć rolę eleganckich i niebanalnych rękawów.
Od idealnego uzupełnienia garniturów lub sukienek uszytych z innych tkanin, przez górne części innych części garderoby, aż po projekty całkowicie wykonane z gipiury i podszewką z innej tkaniny w dolnej części: z gipiurą wszystko jest możliwe, a projekty z wykorzystaniem tej tkaniny mogą być naprawdę ciekawe.
Gipiura ma grubość i sztywność, które wyraźnie odróżniają ją od innych tkanin, dlatego idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju sukienek o prostych krojach. Grubość gipiury stanowi również dodatkową zaletę, ponieważ tkanina ta nie przykleja się do ciała, co daje uczucie komfortu podczas jej noszenia.
Jest to tkanina o splocie płóciennym i posiada takie części, w których nie ma żadnego materiału, dlatego może być idealną tkaniną wykorzystywaną w modzie letniej. Na zimę ten sam wzór z gipiury może mieć podszewkę lub dolną część sukienki z innego materiału, który zapewnia więcej ciepła i pozwala na noszenie jej tak naprawdę o każdej porze roku.
Suknia ślubna z gipiury
Jednym z najciekawszych zastosowań tej wyjątkowej tkaniny jest wykorzystanie jej w sukniach ślubnych, dzięki czemu można ją całkowicie spersonalizować, korzystając z ogromnego potencjału kolorów i kształtów.
Gipiura może mieć nieskończenie wiele wzorów, cieńsze lub grubsze ogniwa, klasyczne lub nowoczesne wykończenia, odważne lub te bardziej tradycyjne wzory, wszystkie możliwe odcienie, dzięki którym możesz maksymalnie spersonalizować swój wymarzony projekt
Czym różni się gipiura od tradycyjnej, znanej od zawsze koronki?
Do tej pierwszej tkaniny często wykorzystywane są włókna syntetyczne, dzięki którym gotowy produkt ma odpowiednie właściwości. Jeśli mowa o gipiurze, ma ona niezwykłe właściwości elastyczne. Idealnie sprawdza się więc przy bluzkach i sukienkach, które docelowo mają dobrze przylegać i okrywać ciało. Dzięki tym cechom sukienka czy bluzka dobrze podkreśla figurę i wszelkie kobiece atuty.
Inne zastosowania gipiury
Najczęściej wykorzystuje się koronkę gipurową do doszywania odzieży, lecz także ten materiał może być użytu do wykończenia lamp, poduszek i innych akcesoriów. Gipiurowe akcenty mogą nadać wystrojowi Twojego salonu czy Twojej sypialni szyku i ponadczasowej elegancji. Tkanina jest bardzo łatwa w czyszczeniu i sprawdzi się o każdej porze roku i w niemalże każdym wnętrzu.