Grill betonowy ogrodowy – czy warto w niego zainwestować?

Grill betonowy ogrodowy – czy warto w niego zainwestować?

maj 31, 2021

Wielbiciele grillowania prześcigają się w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań, które mają zapewnić jak najwyższy komfort przygotowywania potraw na świeżym powietrzu.

Jednym z nich, cieszących się aprobatą zagorzałych miłośników pieczenia na ruszcie, jest instalacja grilla betonowego ogrodowego. 

O czym należy pamiętać przed podjęciem decyzji o zakupie betonowego grilla ogrodowego?

Instalacja betonowego grilla ogrodowego to inwestycja na długie lata, dlatego powinna być doskonale przemyślana i zaplanowana. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie rozważyć wszelkie aspekty związane z ustawieniem i późniejszym użytkowaniem urządzenia. 

Wymagania przestrzenne 

Pierwszym pytaniem, na jakie należy sobie odpowiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie betonowego grilla ogrodowego jest to, czy dysponujemy odpowiednią ilością wolnej przestrzeni. Nawet najmniejszy grill betonowy zajmuje dość dużo miejsca i musimy być gotowi na jego wygospodarowanie. Dodatkowo trzeba brać też pod uwagę to, że, w przeciwieństwie do pozostałych typów grillów, grilla betonowego nie można przestawiać, dlatego musi znaleźć swoje stałe stanowisko. 

Wybór właściwego miejsca 

Grill betonowy ogrodowy powinien znajdować się w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatru i najlepiej zacienionym. Z uwagi na komfort użytkowania i wygodną obsługę urządzenie nie może znajdować się w zbyt dużej odległości od kuchni, w której będą przygotowywane potrawy. Równocześnie nie poleca się ustawiania grilla zbyt blisko, gdyż może to powodować powstawanie zabrudzeń oraz dostawanie się dymu i nieprzyjemnych zapachów do wnętrza mieszkania. 

Konieczność utwardzenia podłoża

Instalując grill betonowy ogrodowy, należy pamiętać o konieczności utwardzenia podłoża, na którym stanie cała konstrukcja. W tym celu zazwyczaj wykorzystuje się warstwę żwiru oraz betonową płytę.

Koszty inwestycji

Decyzja o instalacji betonowego grilla ogrodowego wiąże się niewątpliwie z wyższymi nakładami finansowymi niż w wypadku zakupu tradycyjnego przenośnego grilla węglowego. Wysokie koszty inwestycji idą jednak w parze z licznymi zaletami związanymi z użytkowaniem konstrukcji betonowej. 

Zalety grilla betonowego ogrodowego 

Grille betonowe ogrodowe posiadają długą listę zalet i cech istotnych z punktu widzenia wielbicieli przyrządzania potraw na świeżym powietrzu, którzy grillują często i chętnie organizują spotkania z rodziną i przyjaciółmi w zaciszu swojego ogrodu. 

Trwałość i wytrzymałość

Grill betonowy ogrodowy cechuje się niezwykłą trwałością. Jest odporny na wahania temperatury oraz działanie czynników atmosferycznych. Przy odpowiedniej pielęgnacji z użyciem impregnatów do betonu, które można bez trudu zakupić w sklepach budowlanych, grill będzie służył przez wiele lat, stanowiąc inwestycję na przyszłość. 

Wygoda 

Grille betonowe ogrodowe oferują szczególną wygodę użytkowania. Podczas przygotowywania potraw nie trzeba obawiać się deszczu, który w wypadku pozostałych typów grillów nastręcza trudności w trakcie pieczenia. Betonowa konstrukcja jest również stabilna, dzięki czemu nie straszny jest jej nawet silny wiatr. Regulowana wysokość rusztu umożliwia wygodną obróbkę termiczną oraz dostosowanie temperatury pieczenia do danej potrawy.

Zaletą tego typu grilla jest również duża powierzchnia paleniska umożliwiająca przygotowanie pożywienia dla wielu osób jednocześnie. 

Niskie koszty eksploatacji 

W wypadku grilla betonowego ogrodowego głównym wydatkiem jest sam zakup i instalacja urządzenia. Dalsze koszty eksploatacji są niskie – do palenia używa się węgla oraz drewna, nie występuje więc konieczność podłączania urządzenia do prądu ani ciągłego zmieniania butli gazowych, dzięki czemu użytkowanie grilla jest tanie i łatwe. 

Walory estetyczne

Betonowy grill ogrodowy jest nie tylko niezwykle użyteczny, lecz również estetyczny. Dobrze dopasowana konstrukcja może stanowić stylowy element aranżacji i stwarzać przytulną atmosferę w części wypoczynkowej ogrodu. 

Funkcja wędzarni 

Dla amatorów grillowania poszukujących dodatkowych wyzwań interesująca może się okazać perspektywa przyrządzania własnych wędlin. Modele grillów betonowych ogrodowych z wędzarnią oferują opcję obróbki termicznej mięs oraz warzyw i serów przy pomocy dymu, stwarzając możliwość przygotowania jedzenia o niezwykłych walorach smakowych i zapachowych. 

Producenci betonowych grillów ogrodowych dają możliwość wyboru spośród wielu modeli różniących się pod względem wielkości, kształtu, koloru oraz materiału wykonania. Dzięki szerokiej ofercie każdy klient z łatwością znajdzie urządzenie idealnie pasujące do jego ogrodu i spełniające jego oczekiwania.