Gwiazdki hotelowe – poznaj zasadę ich przyznawania

Gwiazdki hotelowe – poznaj zasadę ich przyznawania

sty 25, 2019

Gwiazdki hotelowe – symbol jakości. Im więcej gwiazdek hotel posiada, tym bardziej jest prestiżowy i ma wyższe standardy. Najwięcej można jest zdobyć pięć gwiazdek, chociaż na świecie istnieje jeden przybytek, który ma ich aż siedem. Mowa tutaj oczywiście o znajdującym się w Dubaju hotelu Burj Al Arab, którego cena za noc zaczyna się od 1300 dolarów amerykańskich. Jest to hotel o najwyższym na świecie standardzie, gdzie stosunek pracowników do gości wynosi 6:1. A jak radzą sobie hotele w Polsce?

Jak wygląda klasyfikacja gwiazdkowa w hotelach, w Polsce?

W krajach europejskich gwiazdki przyznaje się w sposób dwojaki. Inaczej robią to takie kraje, jak Wielka Brytania, Niemcy czy Francja, a inaczej Polska, Węgry czy Holandia. Prawda jest taka, że wśród tych pierwszych krajów, gwiazdki przyznawane są na nieco luźniejszych zasadach, natomiast gwiazdki w krajach z drugiej grupy są przyznawane z wykorzystaniem bardzo restrykcyjnych zasad. W Polsce badana jest np. długość wykładziny podłogowej. Warto zaznaczyć, że w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Francji akurat ta kwestia jest indywidualna i zależy od właściciela hotelu.

Jak więc widać, znacznie trudniej jest zdobyć gwiazdkę właśnie w Polsce, lub Węgrzech czy w Holandii. Tutaj standardy są odgórnie ustalone i trzeba się ich całkowicie trzymać.

Gwiazdki w Europie a gwiazdki na świecie

Gwiazdki w Europie chociaż nie są sklasyfikowane jednolicie na całym kontynencie, we wszystkich krajach, tak czy siak znacznie różnią się od gwiazdek, które wydawane są hotelom na świecie. Jest więc to całkiem możliwe, że hotele w krajach takich, jak Egipt pomimo posiadania gwiazdek, mogą być wątpliwego standardu. Zdecydowanie trzeba zatem mieć to na uwadze, zwłaszcza wtedy, gdy planuje się urlop w kraju, który nie leży w Europie.

Oczywiście, jak już zostało wspomniane, jedyny hotel siedmiogwiazdkowy, czyli Burj Al Arab, nie znajduje się w Europie, więc jak najbardziej na wakacjach poza kontynentem można trafić na przybytki, które aż onieśmielają luksusem i jakością usług.

Hotele w Polsce – co oferuje gościom hotel trzygwiazdkowy?

Trzygwiazdkowe hotele w Polsce mają już naprawdę dobry standard. W takich miejscach wszystko wygląda już bardzo elegancko, a pokoje są naprawdę dobrze zaopatrzone. Także obsługa hotelowa jest na najwyższym poziomie i bardzo dba o samopoczucie gości.

Dobrym przykładem takiego przybytku w Polsce, jest Jasek Premium Hotel, znajdujący się w mieście Wrocław. To miejsca posiada właśnie trzy gwiazdki, a w jego standardzie jest naprawdę wiele udogodnień. Przede wszystkim można oczekiwać transferu z lotniska, udogodnień dla osób niepełnosprawnych, restauracji oraz specjalnego zestawu do parzenia zarówno kawy, jak i herbaty, który znajduje się w każdym pokoju. Oczywiście WiFi jest dostępne w całym hotelu, jest także bar, a goście mogą wybrać sobie pokój dla osób niepalących. Śniadania w tym obiekcie zostały ocenione, jako znakomite przez osoby, które już były tam gośćmi.

Miejsce to jest polecane zwłaszcza dla samotnych podróżujących takich, jak osoby jadące na konferencje, lub ludzie którzy wybrali się samodzielnie na zwiedzanie Wrocławia.

Dlaczego warto jest wybrać hotel z gwiazdkami?

Przede wszystkim warto jest wybrać hotel, który ma przyznane gwiazdki, dlatego że tam ma się pewność, co do standardów – zarówno samego obiektu, jak też i jego obsługi. Dzięki gwiazdkom, gość ma już pewien wgląd na to, czego może się po danym miejscu spodziewać i będzie w stanie wybrać coś, co będzie mieć najlepszy stosunek ceny do jakości.

Podsumowując – gwiazdki to synonim jakości, jaką dany hotel posiada. Im więcej jest gwiazdek, tym wyższy jest standard danego przybytku, jednak mowa tutaj przede wszystkim o hotelach mieszczących się w Europie. Na innych kontynentach ilość gwiazdek niekoniecznie musi iść w parze z tym, jak dany hotel się prezentuje i jakie odczucia zostawia u swoich gości. I zdecydowanie warto o tym pamiętać.