Helpdesk i jego rodzaje

Helpdesk i jego rodzaje

maj 22, 2017

Coraz częściej znane słowo, jakim jest helpdesk, charakteryzuje się wielorakim rozumowaniem. Helpdesk jest dziedziną, która zajmuje się udzielaniem różnych porad oraz informacji osobom, które zgłoszą się najczęściej telefonicznie. Warto pamiętać, że helpdesk to nie tylko jeden rodzaj udzielania pomocy.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że jest on właściwie podzielony na kategorie. Podział taki pozwala zarówno klientom, jak i pracownikom, udzielać kompetentnych i fachowych porad w ściśle określonej dziedzinie. Naprawianie wszelkich błędów, dokonanie sprostowań, wynajdywanie usterek oraz powodów, przez które nasz komputer lub serwer nie działa – to tylko niektóre z rodzajów pomocy, jakie możemy uzyskać korzystając z helpdesku. Warto również pamiętać, że na samym początku, istnienie helpdesku miało jedynie za zadanie rozwiązywać problemu z zakresu IT.

  • Call center – jest to jedno z najbardziej znanych nam sposobów udzielania pomocy. Ten typ podkategorii, na jakie dzieli się helpdesk, służy do rozwiązywania problemów firm, których zadaniem jest obsługiwanie masy klientów. Wszelkie działania masowe (obsługa serwerów, prowadzenie stron czy forów internetowych) muszą być aktualizowane bez przerwy. Jeżeli nasz serwer napotkał problemy, pierwszym miejscem, jakie będzie służyło udzieleniu nam pomocy, będzie Call center i porozumienie się z konsultantem.
  • Infolinia – z tej równie dobrze znanej opcji korzystają osoby, które mają problem z użytkowaniem lub uruchomieniem jednego z produktów, które zostały wyprodukowane przez daną firmę. Często osoby pracujące na infolinii, mają do czynienia z problemami, które pojawiają się dość często w przypadku źle użytych oprogramowań. Wszelkie problemy tego typu można praktycznie całkowicie zażegnać, gdy zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy, jaką oferuje nam infolinia. Infolinia jest jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów uzyskiwania porad i pomocnych informacji na temat nieprawidłowego lub niedopracowanego systemu czy oprogramowania. Wszystkie produkty wadliwe lub takie, które nadają się na reklamację, również mogą podlegać pod tematykę, jaką zajmują się specjaliści pracujący na infolinii.
  • Service desk – wszystkie problemy dotyczące specjalnych aplikacji informatycznych możliwe są do rozwiązania dzięki skorzystaniu z tej opcji. Service desk to zespół, który udziela nam najważniejszych informacji, dzięki którym możliwe jest usprawnienie funkcjonowania aplikacji. Ponadto, warto wiedzieć, do kogo możemy zgłosić się z problemem, który dotyczy niesprawnego działania danej aplikacji. Ponadto, wszelkie przydatne informacje uzyskamy od service desk, w momencie gdy pojawią się problemy informatyczne różnego rodzaju.
  • Contact Server – jest to typ pomocy, która udzielana jest w przypadku łączności różnego rodzaju. Najbardziej znaną jest łączność telefoniczna. Jednak pomoc z tego zakresu może również dotyczyć skrzynek e-mail, fax, wiadomości sms oraz stron www. Contact Server zajmuje się rozwiązywaniem problemów tego rodzaju. Zespół specjalistów jest dokładnie poinformowany o wszelkich usterkach oraz ewentualnych powstałych problemach podczas uruchamiania oraz użytkowania urządzeń.
części komputerowe

Jednym z najpopularniejszych rodzajów helpdesków jest obecnie helpdesk IT. Dział firmy informatycznej, zajmującej się usługą tego rodzaju, pomaga klientom w rozwiązaniu problemów z hardwarem, softwarem, VPN, wirusami, działaniem sieci oraz wieloma innymi problemami natury komputerowej. Dowiedz się więcej na ten temat na stronie http://aitik.pl

Kto korzysta z tego typu pomocy?

Wbrew pozorom, z pomocy helpdesku korzystają nie tylko osoby niemające pojęcia na temat, np. w jaki sposób naprawić wadliwy produkt lub co zrobić, gdy posiadamy niedopracowane oprogramowanie. Helpdesk jest bowiem dziedziną, w której możemy uzyskać informacje na każdy temat. Istotne jest wybranie odpowiedniej kategorii udzielanych porad. Musimy bowiem nawiązać kontakt z odpowiednim działem zajmującym się obsługą klientów.

Wiele osób pracujących w wielkich korporacjach oraz w biurach, dość często korzystają z pomocy osób pracujących w helpdesku. Jednak warto również wspomnieć o osobach, które zajmują się informatyką w ramach hobby, jako amatorzy. Helpdesk służy więc każdej osobie w razie jakiegokolwiek problemu. Warto znać podkategorie oraz ewentualną większość problemów, z jaką zgłasza się wiele osób do poszczególnych działów. Zazwyczaj jest tak, że nasz problem należy do najbardziej popularnych. Ten typ pomocy jest korzystny w wielu przypadkach – warto także wiedzieć, że zawsze możemy dodzwonić się praktycznie o każdej porze dnia do wybranej podgrupy oraz firmy. Helpdesk oraz jego działanie w znaczny sposób wpływają na wiele firm oraz poszczególne osoby, mające aktualnie problem z oprogramowaniem lub danym urządzeniem.