Hotel w stylu eklektycznym – jak urządzić?

Hotel w stylu eklektycznym – jak urządzić?

cze 23, 2022

Coraz więcej hoteli decyduje się na odejście od schematycznego, sztampowego aranżowania wnętrz. Aby przyciągnąć uwagę potencjalnego gościa, należy wyróżnić się na bardzo dużym rynku. Wiele działalności hotelarskich skupia się obecnie na wykreowaniu wizerunku minimalistycznego, nowoczesnego czy rustykalnego. A co gdyby je wszystkie połączyć? Styl eklektyczny łączy w sobie wiele często sprzecznych cech, które jednak po odpowiednim zaprojektowaniu tworzą godny podziwu efekt. W jaki sposób można przearanżować wystrój hotelu, aby jawił się przyszłym klientom jako gustowny i zarazem imponujący? Jakie dobrać dodatki do wnętrza w stylu eklektycznym?

Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?

Styl eklektyczny polega na łączeniu różnych elementów oraz cech charakterystycznych dla innych stylów oraz tworzenie z nich spójnej całości. Choć wydawać by się mogło, że kompilacja kilku zupełnie różnych aranżacji prezentować się będzie dość kiczowato i bez gustu, to w gruncie rzeczy nie ma nic bardziej mylnego. Wystarczy dobrze przemyślany projekt, umiejętna aranżacja wnętrza oraz odpowiednio dodane dodatki, które nadadzą hotelowi wyrafinowania oraz stylowości.

W przypadku eklektyzmu wnętrzarskiego miesza się zarówno style mebli, dywanów, kontrasty kolorystyczne, materiałowe, a nawet architektoniczne. Zaskakujące rozwiązania mają przyciągać spojrzenie i budzić słuszny podziw, dlatego tak istotne jest rzetelne podejście do tematu już od samego początku, czyli planowania. Jeśli każdy element zostanie adekwatnie opracowany i dopasowany, efekt końcowy powinien cieszyć zarówno pracowników hotelu, jak i jego gości.

Moda na styl eklektyczny

Styl eklektyczny stanowi obecnie trend, skupiający wokół siebie rzesze fanów, tak profesjonalnych designerów, jak laików, zwykłych miłośników stylowej architektury wnętrz. Planując wprowadzenie zmian w wystroju hotelu należy pamiętać nie tylko o estetyce, ale przede wszystkim funkcjonalności. Hotele odwiedza w końcu rocznie mnóstwo podróżujących, zatem wybrane elementy powinny być piękne, ale i trwałe. Cóż bowiem z tego, że biały dywan będzie się idealnie komponował z dębowymi panelami, jeśli materiał, z którego jest zrobiony nie przewiduje stąpania po nim w butach.

Do stylu eklektycznego trzeba podchodzić ostrożnie, aby nie przesadzić z miksowaniem stylów. Czasem mniej znaczy w końcu więcej, umiar więc może być jak najbardziej wskazany. Ważne jest jednak także nietrzymanie się sztywnych reguł i swobodne komponowanie odmiennych rozwiązań. Zachowanie równowagi między szaleństwem a harmonią zdaje się, że najbardziej oddaje ducha eklektyzmu.

Jakie dodatki dobrać do stylu eklektycznego?

Przy wyborze mebli zaleca się kierowanie przeciwieństwami, wręcz sprzecznościami. Z pewnością powinno się odrzucić wszelkie gotowe komplety mebli. Warto połączyć kilka różnych setów, aby stworzyć wrażenie dynamiki i swobody. Jeśli zrobione są z identycznego materiału lub jeśli mają podobną fakturę to śmiało można zaszaleć z kolorystyką, tak aby kontrast był widoczny.

pokój hotelowy

Warto usytuować różnej wielkości lustra w kluczowych miejscach. Odpowiednio rozmieszczone mogą sprawiać wrażenie zarazem nowoczesnych oraz retro. Wszystko zależy oczywiście od ich stylu, rozmiaru, obramowania. Nie należy także zapominać o jednym z najbardziej istotnych dodatków, bez których nie obejdzie się żaden szanujący hotel, czyli drzwi.

Drzwi hotelowe to pozornie błahy element, jednak spełniają one najważniejszą rolę: zapewniają prywatność oraz możliwość spokojnego, bezproblemowego odpoczynku. Niektóre drzwi są także dźwiękoszczelne, co oznacza, że odcinają dźwięki zarówno z zewnątrz do środka pokoju, jak i na odwrót. Drzwi hotelowe to także gwarancja bezpieczeństwa. Zamykane na tradycyjny zamek na klucz, na kartę lub na kod – odseparowują od świata poza pokojem. Drzwi w hotelu mają też znaczenie poza przestrzenią prywatną klientów. Te wejściowe powinny już od samego początku zachęcać do wejścia przez nie oraz zostania w budynku. Powinny się wyróżniać i wywoływać zachwyt. Drzwi w stylu eklektycznym mogą być w odważnym kolorze lub wzbogacone o dekoracyjne wyróżniki. Ich rolą jest witanie gości i zachęcanie do przestąpienia progu, dlatego też powinny być wyjątkowo estetyczne i jednocześnie intrygujące.

Pomysłowo dobrane dodatki w stylu eklektycznym mogą wpłynąć na sukces i popularność hotelu, jeśli ten odważy się na niecodzienne rozwiązania.