Identyfikacja wizualna firmy – jak się na nią wpływa?

Identyfikacja wizualna firmy – jak się na nią wpływa?

kw. 5, 2016

Bardzo szybką sprzedaż prawdopodobną możemy uzyskać poprzez zaistnienie w świadomości naszych klientów. To jaki dana firma ma wizerunek w oczach konsumentów wpływa bezpośrednio na jej zyski finansowe, czyli na to na co czeka każdy właściciel firmy. Dlatego też tak istotne jest zbudowanie marki. Marka ta powinna wysyłać do odbiorców spójne oraz jasne sygnały. Musza to być także sygnały wizualne. Co zatem należy zrobić by marka przyciągała klientów? Należy dopasować identyfikację wizualną.

Budujemy markę poprzez nakreślenie jej wartości i przedstawienie ich

Wszelkie wartości, skojarzenia oraz cechy powinny sprawiać by dana marka przekonała do siebie odbiorcę oraz znacznie ją wyróżniała. Jednym słowem powinna ona zakotwiczyć się w pamięci klientów. W taki właśnie sposób marka ma olbrzymią szansę na pozostanie w świadomości klienta na zdecydowanie dłuższy czas. Kluczem do sukcesu jest pozytywny wizerunek firmy. Takowy wizerunek buduje się za pomocą przekazów wizualnych. To właśnie identyfikacja wizualna jest narzędziem podstawowym, którego zadaniem jest wykreowanie niepowtarzalnego wizerunku danej marki czy firmy. Wizualizacja to wszelkie zachowania oraz symbole, które budują relację z otoczeniem. Sprawiają one, że nasza firma powinna wyróżniać się na tle innych. Przed tworzeniem całego systemu identyfikacji wizualnej firmy należy pamiętać, że powinien on zdecydowanie odbiegać od stylu firmy. Powinien wręcz przeciwnie wypełnić cały system organizacji firmy. SIW musi być rzucający się w oczy oraz bardzo charakterystyczny. Nie powinien jednak działać w oparciu o skojarzenia negatywne, które mogłyby przynieść negatywne skutki czy mogłyby zaszkodzić wizerunkowi danej marki. Tak naprawdę identyfikacja wizualna każdej z firm składa się z wielu elementów.

nowa identyfikacja wizualna

Dwa elementy kluczowe, które decydują o byciu lub niebyciu

Najważniejsza zdecydowanie jest nazwa firmy oraz jej logo. To właśnie te dwa elementy najbardziej zapadają w pamięć klientom. Ważne by nazwa nawiązywała do działalności firmy. Powinna być prosta w obiorze oraz powinna się sama nazwa wyróżniać. Oczywiście wyróżniać się powinna na tle swojej konkurencji. Gdy zabieramy się za tworzenie firmy powinniśmy bazować na wcześniej przeprowadzonych dokładnych analiz firmy oraz także jej otoczenia. Nazwa już podczas działalności danej firmy nie powinna ulegać zmianie. Logo także jest bardzo ważne. Jest to symbol graficzny. Za jego pomocą każdy z klientów powinien bez problemu zidentyfikować daną markę. Może to być sama nazwa firmy, grafika jak i symbol. Musi być zachowany bardzo charakterystyczny krój pisma. Logo powinno być jednak spójne z nazwą firmy. Klient musi samodzielnie powiązać daną nazwę z logo. Zarówno nazwa jak i logo powinny wywoływać odpowiednie emocje. Logo musi także być zrozumiałe dla potencjalnego oraz przeciętnego konsumenta. Co za tym idzie zarówno nazwa jak i logo powinny być bardzo czytelne oraz proste.Kolory także powinny nawiązywać logiem do firmy. Także powinny nawiązywać odwrotnie czyli firmy do loga. Spójność jest połową sukcesu każdej z firm. Więcej wiedzy na temat strategii budowania identyfikacji wizualnej poznacie na tym blogu – zapraszamy do lektury.