Internet stacjonarny w Niemczech – przegląd dostępnych rozwiązań

Internet stacjonarny w Niemczech – przegląd dostępnych rozwiązań

gru 22, 2021

Wiele osób, zwłaszcza Polaków, którzy wyjechali na emigrację zastanawia się jak podłączyć Internet w Niemczech.

Stacjonarna sieć internetowa należy do najpopularniejszych sposobów na zapewnienie sobie dostępu do nowych technologii, informacji o świecie i wielu interaktywnych rozwiązań. Podjęcie decyzji co do konkretnego operatora czy pakietu wymaga zapoznania się z ofertą dostępną na rynku.

W Niemczech pomimo rosnącej popularności Internetu mobilnego, wciąż króluje stacjonarne nawiązanie łączności.  Powszechna dostępność, popularność, stosunkowo niska cena oraz zazwyczaj brak limitu przesyłanych danych to niekwestionowane atuty „kablowego” rozwiązania za Odrą. Szacuje się, że mniej więcej ponad połowa niemieckich gospodarstw domowych posiada stacjonarne łącze internetowe.

Dostępne technologie

W Niemczech najczęściej występującym łączem stałym jest Internet DSL/VDSL, który wykorzystuje sieć telefoniczną. Pomimo, iż należy ona zazwyczaj do Deutsche Telekom nie ma obowiązku korzystania z oferty tego operatora. Możliwość aktywacji łącza istnieje w przypadku skorzystania z usług innych firm.

Rozwiązanie to sprzyja dostawcom w przygotowywaniu atrakcyjnych pakietów łączących Internet z telefonią stacjonarną. Podobnie jak w Polsce klient konkretnej firmy może zakupić lub wypożyczyć od dostawcy ruter z modemem DSL, który pozwala na łączenie się przez wejście LAN i sieć bezprzewodową WLAN. Jego atutem jest także możliwość podłączenia telefonu stacjonarnego.

W większych i średnich miastach zazwyczaj istnieje możliwość skorzystania z dostępnych w blokach łącz internetowych oferowanych przez sieci kablowe. Zazwyczaj jednak w takich sytuacji klient nie ma dużego wyboru, gdyż spółdzielnia mieszkaniowa lub zarządcy podpisują umowę z konkretną firmą, która dostarcza pakiet telewizyjno-internetowy, a sama opłata uiszczana jest razem z czynszem.

Szybkość Internetu w Niemczech

Podobnie jak w Polsce operatorzy sieci oferują swoim klientom różne prędkości pakietów. Oczywiście podawane w oficjalnych komunikatach reklamowych i umowach prędkości transferu danych są wartościami maksymalnymi, a rzeczywista prędkość może być niższa. Jakość połączenia zależy od takich czynników jak jakość okablowania czy odległość od najbliższej skrzynki dostępowej. Oferowane prędkości sieci można sprawdzić podczas zamawiania usługi.

Dostęp DSL przez łącza telefoniczne wiąże się zazwyczaj z prędkością 6 Mbit/s i 16 Mbit/s dla odbioru oraz 1 Mbit/s dla wysyłki danych. Pojawia się jednak nowsza generacja podłączeń, która zapewnia ich lepszą jakość i prędkość wysyłu sięgającą do 100 Mbit/s oraz 10 Mbit/s odbioru. W niektórych dzielnicach miast pojawiają się nawet prędkości 100 Mbit/s podczas wysyłania oraz 50 Mbit/s podczas odbioru. Zastosowanie łączy VDSL jest jednak droższe niż tańsze i wolniejsze odpowiedniki DSL.

Cena Internetu w Niemczech

Oprócz pytań dotyczących sposobów podłączenia oraz rodzajów czy prędkości internetu w Niemczech istotnym aspektem jest ich cena. Na samym początku trzeba liczyć się z pewnymi kosztami. Niektórzy operatorzy udostępniają darmowy modem (którego wypożyczenie jest wliczone w cenę), pobierają oni jednak opłatę za wysyłkę sprzętu w wysokości około 15 Euro.

Jeśli w  nieruchomości nie ma aktywnej linii telefonicznej należy doliczyć także koszty aktywacji linii przez technika w wysokości około 60 Euro. Niektóre koszty mogą zostać zwrócone w części i całości, jeśli uda trafić się na odpowiednią promocję. W związku z trwającą pandemią niektóre firmy, jak na przykład Vodafone udzielają do 100 Euro premii za podpisanie umowy online. Sam miesięczny koszt abonamentu wynosi średnio od około 10 do 25 Euro.

internet niemcy

Realizacja zamówienia

Na pytanie jak podłączyć internet w Niemczech jest jedna odpowiedź: Sam proces złożenia zamówienia na usługi sieciowe to niestety nie jest jeszcze moment dowolnego korzystania z Internetu. Aktywacja linii telefonicznej przez technika trwa zazwyczaj około 2-3 tygodni. Jeśli aktywowane jest nowe łącze konieczne jest zgranie terminu z monterem, gdyż trzeba być dostępnym w domu. Technik zazwyczaj sprawdza gniazda telefoniczne.

Problem z ustaleniem terminu może wydłużyć czas realizacji zamówienia. Zatem planując przeprowadzkę za granicę warto wcześniej rozważyć kwestię aktywacji połączenia internetowego. Zostawienie tej sprawy na ostatnią chwilę może powodować dodatkowy stres i niepotrzebne nerwy. Wcześniejsze zaplanowanie i zorientowanie się w sytuacji rynkowej pozwala na świadome wkroczenie w niemiecki rynek telefonii komórkowej.