Jak często wymieniać okulary?

Jak często wymieniać okulary?

lut 16, 2021

Okulary są nadal najczęściej wykorzystywaną pomocą dla wzroku, używaną w celu jego skorygowania. Szkła okularowe, aby mogły skutecznie wspierać wzrok i poprawiać jakość widzenia, muszą być odpowiednio dopasowane i regularnie zmieniane, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jak często należy badać wzrok i wymieniać okulary na nowe? Dlaczego konieczne jest zachowanie w tym zakresie systematyczności i czy u każdego wada wzroku zmienia się z taką samą częstotliwością? Dowiedz się, jak zadbać o swój wzrok, aby w każdej sytuacji widzieć dobrze i wyraźnie!

Regularne wizyty kontrolne u okulisty lub optometrysty to podstawa

O wzrok warto dać nawet wtedy, gdy nie dzieje się nic niepokojącego. Zapobieganie i profilaktyka w tym przypadku to bardzo rozsądne rozwiązanie. Jeśli jednak masz już wadę wzroku i nosisz okulary, to tym bardziej postaw w tym zakresie na systematyczność, która zdecydowanie poprawi Twoją jakość życia. Regularnie wykonywanie badań wzroku pozwoli na szybkie reagowanie w przypadku, gdyby Twoja wada się pogłębiała lub pojawiły się inne problemy, które będą wymagały obserwacji, wykonania dokładniejszych badań lub szybkiego leczenia za pomocą pomocy dla wzroku lub specjalnych leków.

Wizytę u optometrysty lub okulisty warto odbywać co najmniej raz do roku. Dotyczy to przede wszystkim osób, które mają już wadę wzroku. Ci, u których może ona postępować szybciej, powinni stosować się w tym zakresie do zaleceń lekarza, aby zadbać o swój komfort na co dzień – nieodpowiednio dopasowane okulary nie będą gwarantować dobrej ostrości widzenia oraz mogą powodować różne dolegliwości, na przykład częste bóle głowy.

Takich wizyt nie należy odkładać. Nawet jeśli wydaje Ci się, że Twój wzrok w ciągu roku się nie pogorszył, to i tak należy udać się na profesjonalne badanie, aby upewnić się, że wada na pewno pozostała taka sama – drobne zmiany mogą być trudne do samodzielnego wychwycenia, ale będą one mocno obciążać wzrok, przez co może zacząć się on znacznie szybciej pogarszać.

Badanie wzroku nie zawsze musi być tożsame ze zmianą okularów na nowe. Jeśli specjalista uzna, że jakość Twojego wzroku w ostatnim czasie nie uległa zmianie, to nie musisz od razu wymieniać okularów na nowe. Dlatego też nie obawiaj się, że wymiana szkieł będzie czekać Cię co roku – ta kwestia jest bardzo indywidualna i u każdego może przebiegać nieco inaczej, dlatego też należy regularnie kontrolować oczy za pomocą specjalistycznych badań wzroku, określających moc widzenia.

oprawki okularów

Wymieniaj szkła na nowe zawsze, gdy zostaną uszkodzone lub zmieni się wada wzroku

Okulary koniecznie należy wymienić na nowe, gdy Twój wzrok ulegnie pogorszeniu. Czasami można wymienić tylko szkła, jednak niestety nie zawsze jest to możliwe i często trzeba liczyć się z koniecznością zakupu całego zestawu. Odpowiednio dobrane szkła okularowe mają ogromny wpływ na jakość Twojego życia, dlatego też nie odkładaj ich wymiany na później. Jeśli po wizycie u okulisty dowiesz się, że potrzebujesz mocniejszych okularów, to jak najszybciej udaj się do renomowanego salonu optycznego, aby zamówić dla siebie nowe okulary. Jest to bardzo ważne, ponieważ zależy od tego nie tylko jakość Twojego widzenia na co dzień, ale także samopoczucie – jakość wzroku ma ogromny wpływ na to, jak czujesz się każdego dnia. Brak odpowiednich okularów może powodować ból głowy, uczucie zmęczenia, ból i suchość oczu oraz inne problemy, które będą powodowały dyskomfort.

Szkła w okularach należy wymieniać na nowe również wtedy, gdy obecne zostaną uszkodzone. Nowoczesne produkty tego typu mają często dodatkowe warstwy ochronne, które chronią je przed zarysowaniami i uszkodzeniami. Jednakże jeśli zauważysz, że powierzchnia szkieł jest zniszczona, to jak najszybciej wymień je na nowe. Zniszczone szkła będą znacznie pogarszać Twoje pole widzenia i sprawią, że wzrok będzie musiał być bardziej wytężony. Z tego powodu oczy będą zdecydowanie szybciej zmęczone, a wada wzroku może zacząć się pogłębiać.